Кризова вагітність: як бути далі?

Зміст:

  Вагітність – це найкращий дар, який може отримати жінка. І яким жаданим, хвилюючим, та щасливим може бути цей момент, коли ти дізнаєшся, що скоро станеш матір’ю. Що всередині тебе зародилося нове життя, росте дитинка. Але, на жаль, так буває не завжди.

  Сором, страх, розгубленість, біль та переживання можуть стати супутниками такої важливої події в житті жінки. Особливо це актуально в період кризової незапланованої вагітності. Що робити жінці в такі нелегкі моменти, допоможе розібратися Ольга Зіняк. Ольга – лікар, акушер-гінеколог, консультант та голова Всеукраїнської телефонної лінії допомоги жінкам, які опинились в стані кризової та незапланованої вагітності, стоять перед вибором аборту або вже пережили в своєму житті викидень, аборт чи втрату дитини – zaletela.in.ua.

  Доброго дня, Ольго.

  Дуже дякуємо за можливість поспілкуватися з вами. Давайте розпочнемо. Поясніть, будь-ласка, що таке кризова незапланована вагітність? Хто знаходиться в групі ризику?

  Вагітність може стати кризовою, коли жінка сприймає вагітність як загрозу її емоційному і фізичному  стану. Причинами такого сприйняття вагітності може бути вплив людей, в оточенні яких жінка перебуває, тиск певних умов і обставин, що склалися в її житті. У контексті такої кризи аборт може розглядатися як життєвий вибір.

  У першій групі ризику знаходяться дівчата віком від 14 до 20 років, які ведуть безладне статеве життя, або живуть у так званому «цивільному шлюбі». Друга група – це жінки 30-40 років, які вже мають двох-трьох дітей і незапланована вагітність стає для них кризою.

  Трішки статистики. Опишіть, будь-ласка, ситуацію з кризовою незапланованою вагітністю та кількістю абортів в Україні.

  Рівень абортів в Україні, залишається найбільш високим серед країн Європи і становить 21,1 на 1000 жінок фертильного віку; 45,8 – на 100 вагітностей, 84 – на кожні 100 пологів. Хоча офіційна статистика стверджує, що кількість абортів у нашій країні зменшується, насправді на заміну хірургічним абортам прийшли фармацевтичні, котрі проходять повз статистику. Практично 50% вагітностей в Україні є небажаними. Спостерігається несприятлива тенденція збільшення кількості абортів серед жінок, що завагітніли вперше, наслідком яких є високий рівень захворюваності та ризик безплідності.

  Які основні причини виникнення незапланованої вагітності в українському суспільстві?

  На жаль, у нашому суспільстві існує індустрія сексу. Культивується думка, згідно з якою молода людина, що не займається сексом, не є повноцінною особистістю. Ця думка підтримується засобами масової інформації, виробниками контрацептивної  продукції та засобів інтимної гігієни. При цьому питання перебування в шлюбі не береться до уваги. Широко популяризується життя у «цивільних шлюбах», де партнери не мають жодних зобов’язань і не беруть на себе ніякої відповідальності, особливо у випадках незапланованої вагітності. Ще однією з причин є існування міфу про те, що засоби контрацепції стовідсотково запобігають незапланованій вагітності (так званий «безпечний секс» ).

  Причини ж виникнення кризової вагітності в українських сім’ях, де вже є двоє-троє дітей дуже різноманітні.  Але, за великим рахунком, це – егоїзм і страх.

  Яким чином можна зменшити кількість випадків незапланованої вагітності в Україні?

  Змінювати менталітет українського народу. Доносити до суспільства, і особливо молоді, істини про здорові сімейні взаємовідносини, про особливо важливу роль чоловіка і батька.

  Для цього в учбових закладах України вже проводяться зустрічі з профілактики абортів, впроваджуються програми з підготовки молоді до подружнього життя.

  В сьогоднішньому процесі становлення громадянського суспільства в нашій країні громадські організації все більше беруть відповідальність на себе. І проводять заходи щодо зміцнення здорових взаємовідносин в сім’ях, роботи з молоддю у сфері статевого виховання.

  В 2014 році ряд громадських організацій та ініціатив об’єднались в Альянс «Україна за сім’ю», який регулярно  проводить акції, спрямовані на зміцнення інституту сім’ї в Україні.

  Що повинна пам’ятати дівчина та жінка, щоб вберегти себе від незапланованої вагітності? Що таке термінова контрацепція? І декілька слів про необхідність планування вагітності.

  Дівчина повинна пам’ятати, що вона особистість, а не об’єкт сексуального задоволення. І що основа і  запорука здорових стосунків  – це, перш за все, спілкування. А вже потім сексуальні відносини, які є прийнятними тільки в шлюбі. Може для когось це звучить тривіально, але в своїй роботі ми постійно стикаємось з такими випадками, коли «вони так кохали один одного», та коли він дізнався, що вона вагітна, то в найкращому випадку дав гроші на аборт, і зник. А дівчині здавалося, що таке могло трапитися з ким завгодно, тільки не  з нею. Проте, це стається.

  Заміжнім жінкам (разом  з чоловіками) необхідно відповідально підходити до планування сім’ї, використовувати неабортивні методи запобігання вагітності. Проте, незважаючи на ефективність, жоден з засобів сучасної контрацепції не дає стовідсоткової гарантії.  Тому важливо розуміти, що людське життя є цінним і  починається з моменту злиття яйцеклітини і сперматозоїда.  З цього моменту генетично до нього нічого не додасться.  Тобто аборт на любому терміні  припиняє людське життя.

  Одним із механізмів дії термінової контрацепції  є попередження імплантації зародка в порожнині матки. Тобто це є рання абортивна дія. 

  Що в першу чергу повинна робити дівчина, яка опинилася в ситуації кризової незапланованої вагітності? Куди звертатися за допомогою, якщо батько дитини відмовляється брати на себе відповідальність, а рідні осуджують?

  Дівчина, яка опинилася в ситуації кризової вагітності, перебуває під великим тиском. Вона потребує підтримки у прийнятті правильного рішення щодо своєї вагітності і пов’язаних з цим подальших кроків. Будь-яка жінка, що  стоїть перед таким  вибором, може звернутися до Всеукраїнської лінії допомоги вагітним у кризовій ситуації, яка власне для цього й була створена. Команда фахівців, серед яких лікарі-гінекологи, психологи, консультанти, надасть необхідну підтримку. Лінія допомоги працює через сайт: www.zaletela.in.uа

  Незапланована кризова вагітність в сім’ї. Що робити, якщо батько проти, а жінка хоче залишити дитину? Де жінці шукати підтримки?

  На даний час в Україні існують центри допомоги вагітним жінкам, а також державні і створені благодійними фундаціями центри матері і дитини, де в разі потреби жінки можуть перебувати до і після народження дитини. Такі центри є в різних регіонах нашої країни,  їх контактну інформацію можна отримати звернувшись  на Лінію допомоги вагітним у кризовій ситуації. Сайт –  www.zaletela.in.ua

  Чому варто зберегти життя дитини? І чи є виключення, коли дозволяється робити аборт?

  Аборт – це штучне переривання вагітності, що супроводжується загибеллю ненародженої дитини. Аборт – учинений у будь який спосіб – є свідомим і прямим убивством людської істоти.

  Необхідно підкреслити, що аборт – це завжди трагедія, в якій присутні дві жертви: дитина, яку абортують, і мати, яка абортує своє немовля. І ці двоє волають, нехай безмовно, про допомогу до суспільства, членами якого є всі ми.

  Найвищою цінністю всього людства, і будь-якої  соціальної спільноти зокрема, має бути людське життя. Тому держава, яка хоче розвиватися і процвітати, повинна стояти не лише на захисті життя всіх своїх громадян, незалежно від їхнього віку і статусу, а й на захисті життя кожної ще ненародженої дитини.

  Бувають такі випадки, коли виникає необхідність переривання вагітності для того, щоб врятувати матір. Якщо цього не зробити, то загинуть обоє. Але лікування в цьому випадку складається не в аборті, а у виклику передчасних пологів. Це – спроба врятувати обидва життя.

  Яке воно, життя після аборту?

  Аборт – це не кінець , а навпаки – початок тяжких проблем. Призначення жінки – давати й оберігати життя. Вбивство дитини суперечить природі жінки, її вродженому материнському інстинкту. Саме тому для будь-якої жінки аборт не минає безслідно. Навіть , якщо в перший час після аборту вона відчуває полегшення, і нібито вирішення всіх її проблем. Але через деякий час, іноді навіть  через 10-20 років, лікарі спостерігають у жінок, які вдалися до аборту, цілу низку психічних розладів, які об’єднуються терміном постабортний  синдром (ПАС): безсоння, депресії зі спробами самогубства, проблеми в подружньому житті, сни про дитину, залежності тощо.

  Що кожна з нас може зробити, щоб покращити ситуацію з кризовою вагітністю в нашій країні? І що може зробити звичайна жінка, у якої подруга чи знайома опинилася в такій нелегкій ситуації?

  Кожна з нас може підтримати свою подругу чи знайому, яка опинилася в кризовій ситуації через вагітність і допомогти зберегти життя ненародженій дитині. Якщо ви не знаєте, як  це зробити, то найпростіше – порекомендувати їй звернутись на Всеукраїнську лінію допомоги вагітним у кризовій ситуації, де їй на допомогу прийдуть фахівці. Також ви може стати волонтером в центрі допомоги вагітним по вашому місцю проживання, передавати  одяг та інші матеріальні речі для вагітних  у кризовій ситуації та новонароджених.

  Що б ви побажали нашим читачкам?

  Любі жінки, ми створені Богом для того, щоб жити, перебуваючи в атмосфері безпеки та любові з боку чоловіків, рідних та близьких людей. Бажаю вам, щоб у ваших сім’ях панувала така атмосфера. Щоб ваші чоловіки були захисниками здорових сімейних цінностей і цінували життя від його початку. Щоб Україна була домівкою народу, в якому життя все більше перемагає смерть.

  Дуже дякуємо за відповіді на ці важливі та хвилюючі питання! Дорогі дівчата та жінки, бережіть себе, свої сім’ї та своїх дітей, навіть ще не народжених!

  Автор інтерв’ю: Альона Акопджанян, мама двох бажаних хлопчиків.

  Facebook Comments
  Анонс