Методи релаксації для вагітних

Зміст:

  Цілком нормально, що вагітність, особливо перша, викликає стрес у жінки. Це нові відчуття, нові переживання, невизначеність подальшого перебігу подій.

  Якщо ж ви знаходитесь в стані тривожності кожного дня, якщо вагітність перестає приносити вам задоволення, викликаючи тільки стресові наслідки, вам слід звернути увагу на засоби релаксації. Адже високий рівень тривожності мами може вплинути на дитину – гормон стресу кортизол може проникати через плаценту та негативно впливати на її внутрішньоутробний розвиток.

  Звісно, організм вагітної жінки відрізняється тим, що працює в більш напруженому режимі, ніж зазвичай, щоб підтримувати необхідні процеси, пов’язані з розвитком дитини. Вагітній потрібно звернути увагу на способи релаксації, які доступні для використання навіть без надмірних тренувань.

  Давно пішли в минуле ті дні, коли ми ставилися до вагітності, як до певного «нездужання» жінки; як до періоду, коли її потрібно максимально обмежувати в пересуваннях та активності. Зараз ми знаємо, що вагітність не повинна впливати на отримання тих задоволень від життя, які жінка цінувала до вагітності.

  Разом з тим, усвідомлюючи, що цей стан є неповторним та особливим, вагітним жінкам рекомендовано застосовувати всі можливі методи релаксації та запобігання розвитку стресу, які позитивно впливатимуть на перебіг вагітності, на відновлення її психологічних та фізичних сил. На щастя, таких методів існує досить багато:

  • Більше часу на свіжому повітрі та сонці. Не слід сприймати це саме як вправу, але жінці потрібно якомога більше часу проводити надворі. Якщо ви більшу частину свого дня знаходитеся у приміщенні, виходьте принаймні один раз на день на прогулянку. Сходіть в магазин для того, щоб купити собі щось смачненьке, але виберіть той, що розташований трохи далі від вашого місцезнаходження. Дія сонячних променів має позитивний ефект на стан організму вагітної жінки, за умови, що вона не нехтує використанням засобів індивідуального захисту від ультрафіолетового випромінювання.
  • Спа-терапія. Заняття спа-процедурами працює на декількох рівнях організму, задля розслаблення та зняття стресу. Цей метод терапії розроблений спеціально для того, щоби пестити тіло та мозок за допомогою води, масажу, ароматерапії, музики та відповідної атмосфери.

  Обов’язково переконайтеся, що вибираєте безпечні для вагітних методи спа-релаксації. Сауна, гарячі ванни та парові кімнати, деякі ароматичні масла та деякі способи масажу не рекомендовані вагітним. Та навіть тоді, коли ви не можете отримати загальний масаж, все одно можна скористатися масажем голови, плечей, рук, ніг та стоп. Не забувайте про маски для обличчя, манікюр та педикюр – насолоджуйтеся процесом та результатом процедур, ви цілком заслуговуєте на це.

  • М’язова релаксація. Ці техніки вимагають деякої практики, але можуть дуже добре сприяти зняттю напруженості, яка накопичується в м’язах. Трохи пригасіть світло, увімкніть заспокійливу музику чи звуки природи та ляжте на зручну, достатньо м’яку поверхню. Уявіть, що м’язи ваших рук розслабляються та сконцентруйтеся на цьому відчутті. Після повного розслаблення напружуйте м’язи рук, поєднуючи це з дихальними вправами – коли робите вдих – напружуєте м’язи, коли видихаєте – розслабляєте. Після засвоєння цієї практики на м’язах рук, перейдіть на м’язи обличчя та шиї, а потім – на м’язи тулуба та ніг. Проводячи чередування розслаблення та напруження м’язів тіла, ви будете швидше відновлювати запаси сил організму. Достатньо робити від п’яти до десяти повторень на кожну м’язову групу.
  • Медитація. Для вагітних жінок медитація є відмінним способом для  відновлення спокою та релаксації. Але для досягнення ефекту потрібно практикувати цей засіб хоча б протягом півгодини, і чим більшу кількість разів на тиждень, тим краще. Очевидно, що гарантувати для цього достатню кількість вільного часу вам ніхто не зможе, особливо, якщо у вас є старші діти, які потребують піклування. Та ви можете виділити час для себе, коли вони сплять, або коли з ними знаходяться інші родичі.

  Знайдіть комфортне місце, де вас ніхто не буде відволікати, прийміть зручне положення сидячи. Почніть з декількох глибоких вдихів-видихів, щоб звільнитися від напруження. Найголовніше у медитації – уявити себе в комфортному, приємному та безпечному місці, де вас ніщо не турбує. З часом ви навчитеся фіксувати цей стан приємного відчуття та швидко відновлювати сили. Дієвим способом є внутрішнє фокусування на вашій майбутній дитині, коли ви концентруєтеся на посиланні їй додаткового кисню з кожним вдихом та видихом і налаштовуєтеся на зустріч з нею у відведений термін та щасливе майбутнє життя.

  • Йога для вагітних. Йога – дуже гарний засіб розслабитися, привести ваш організм в належний фізичний стан, поліпшити самопочуття.  Йога вчить, як знімати «блоки» свого тіла, зменшувати тиск, позбутися стресу. Часто заняття йогою поєднуються з навчанням методам візуалізації (коли ви уявляєте приємні для себе картини, досягаючи релаксації). Є думка, що заняття йогою знижують рівень кортизолу в крові вагітної жінки вдвічі. Також йога знижує вірогідність передчасних пологів та виникнення ускладнень під час вагітності та пологів (зокрема, прееклампсії).

  Автор: лікар-психолог Ярослав Драб

  Facebook Comments
  Анонс