Молочниця у вагітних. Як лікуватися?

Зміст:

  За сумною статистикою 75% жінок репродуктивного віку хоча б раз в житті стикались з вагінальним кандидозом, що також має назву молочниця. На щастя, медицина вже так далеко просунулась у лікуванні цього захворювання, що за перших симптомів можна уникнути розвитку хвороби. Та залишається питання: «Як лікувати молочницю під час вагітності?» Адже у всіх інструкціях одне спільне протипоказання – «вагітність» в цілому або «перший триместр вагітності».

  Ви помічали, як вагітність міняє наше ставлення до себе? Точніше, майже повністю його нівелює, бо навіть головний біль стає приводом проконсультуватися з лікарем, або ж лізти на «мамські» сайти?  Малеча ще не народилась, але вже перевернула наш Всесвіт 🙂 То що ж робити, коли «у гості» завітала стара «подруга» – молочниця? Аспірином тут не спасешся і чай із м’ятою не допоможе 🙁

  Світ Мам звернувся за порадою до лікаря-гінеколога Паук Інни Миколаївни, з проханням розповісти, які можливі причини виникнення кандидозу, чим він небезпечний для майбутньої мами та плоду, і які застосовують методи лікування хвороби у вагітних.

  Як відомо, головна роль у виникненні вагінального кандидозу відведена грибам сімейства Candida albicans. В середньому 30-40% вагітних страждають на молочницю, а ближче до самих пологів – аж 44,4%. «Така частота обумовлена перш за все змінами гормонального балансу жінки» – каже Інна Миколаївна.

  Потрібно зауважити, що під час очікування малюка характерне безсимптомне протікання  хвороби та часті рецидиви. Проте, це не означає, що немає ризику ураження плоду. В акушерській практиці вагінальні інфекції набувають особливого значення саме через вискоку імовірність розвитку запальних процесів та ускладнень під час вагітності, пологів та в післяпологовий період. Серед них:

  • Загроза переривання вагітності;
  • Самовільні викидні;
  • Передчасні пологи;
  • Хоріоамніотит – запалення оболонки плода та інфікування амніотичних (навколоплідних) вод;
  • Передчасне відходження навколоплідних вод;
  • Народження діток з малою масою тіла, хронічною гіпоксією та/або ознаками внутрішньоутробної інфекції;
  • Інфікування та ураження родових шляхів та ендоментрита у післяпологовий період.

  Етапи розвитку та особливості протікання хвороби

  Вагітні та породіллі з вагінальним кандидозом можуть бути джерелом як внутрішньоутробного, так і постанального інфікування новонародженого. При молочниці інфекційний процес локалізується на поверхні епітелію піхви. Інфекційний процес досить довгий час може не спричиняти ніякого дискомфорту.

  За високого імунітету макроорганізми будуть стримувати проникнення інфекції далі, що може привести до ремісії або навіть повного одужання, а при його ослабленні – до прогресування. Саме тому однією із причин прогресування хвороби є ослаблення імунітету жінки, що в свою чергу викликаний стресами, поганим харчування, різкою зміною ваги і т.д.

  Сучасна медицина виділяє три форми вагінального кандидозу:

  1. Безсимптомна, коли жінка просто є носієм, а симптоми відсутні.

  2. Гострий урогенітальний кандидоз, що характерний клінічно вираженими симптомами хвороби. Про них нижче.

  3. Хронічний (рецидивуючий) урогенітальний кандидоз, що супроводжується періодичними загостреннями хвороби. Така собі «спляча красуня»

  Симптоми вагінального кандидозу під час вагітності такі самі, як і до неї:

  • помірні або сильні творожні виділення;
  • свербіння та запалення в області зовнішніх статевих органів;
  • погіршення симптомів під час сну, водних процедур та статевого акту;
  • неприємний запах, що погіршується після статевих контактів.

  Діагностика та лікування молочниці у вагітних

  Для діагностування молочниці застосовуються лабораторні методи, які спрямовані на:

  1. виявлення грибків роду Candida у мазку слизової статевих органів жінки,
  2. виключення інших інфекцій
  3. встановлення реального стану мікрофлори.

  Тому, якщо наявні схожі симптоми, бігти потрібно не в аптеку, а до лікаря. Якщо ж ви стикались з кандидозом до вагітності, то радше проконсультуватись зі спеціалістом заздалегідь. Зробити всі аналізи та мати схему лікування і рекомендації на перспективу.

  Так до чого я? Лікування кандидозу у вагітних має проходити під наглядом лікаря і тільки після його рекомендацій. Адже, як би швидко не розвивалась медицина, оптимального препарату, який би відповідав усім вимогами безпеки та ефективності у лікування вагітних, наразі немає. Препарати мають бути не токсичними для мами та малюка, відрізнятися високою ефективністю та хорошою переносимістю.

  Перевагу частіше надають інтравагінальним препаратам, через низьку абсорбацію та мінімальний негативний ефект. Крім того, при їх застосуванні швидше зменшується клінічна симптоматика та настає одужання. Останнім часом стали широко застосовувати «Пімафуцин». Завдяки його широкому спектру дії, до нього чутливі більшість дріжжоподібних грибів, особливо Candida. Плюс він не токсичний, що дозволяє застосовувати його на будь-яких термінах вагітності, а також у період лактації.

  Будьте уважні до себе, не беріться до самолікування і за перших симптомів зверніться до лікаря. Пам’ятайте про малечу 🙂

  Автор: Тетяна Котелкіна

  Консультант: Паук Інна Миколаївна (клініка «Гармонія здоров’я» )

  Facebook Comments
  Анонс