Підтікання навколоплідних вод

Зміст:

  Підтікання навколоплідних вод – це один з частих симптомів, з яким звертаються пацієнтки в акушерські стаціонари. Іноді цей симптом виявляється хибним, так як у вагітних можуть з'являтися більш рясні слизові виділення, або відходить так звана цервікальна пробка. Однак в домашніх умовах вкрай складно самостійно зрозуміти – що ж це було насправді. Чим викликано підтікання навколоплідних вод, чи лікується це явище і чи існує його профілактика, – розповідає акушер-гінеколог, ендокринолог, головний лікар «Клініки вихідного дня» Катерина Яловенко

  «Басейн» для малюка

  Навколоплідні води – це середовище, в якому живе малюк. Кількість вод на різних термінах вагітності різний. Так, з 3-ї по 8-й тиждень з'являється перша порція вод, яка представлена ​​фільтратом крові матері. На 10-му тижні обсяг вод досягає майже 30 мл. При доношеній вагітності до 38-41 тижня рідини вже 1-1,5 літра. Третя частина вод обмінюється протягом 1 години, а повний обсяг – впродовж 5 днів.

  З 11-12 тижнів в навколоплідні води вже потрапляє сеча плода. Тепер саме вона буде одним з основних постачальників вод, тому при порушеннях розвитку нирок у дитини кількість вод різко зменшується – тоді лікарі кажуть про маловоддя. При цьому сам плід заковтує амніотичну рідину. Тому при порушенні розвитку верхніх відділів травного тракту плода розвивається багатоводдя. До речі, воно є однією з причин підтікання вод.

  Чому це трапляється?

  Причини підтікання навколоплідних вод різні. По-перше, це урогенітальні інфекції мами або її запальні захворювання, наприклад, цистит, пієлонефрит. Інфекція може поширитися на стінку амниотического міхура, прилеглу до шийки матки, від чого вона стає тоншою і може прорватися.

  Друга причина – фізичний вплив, наприклад, травма або значне навантаження, яке амниотический міхур може просто не витримати. До цього ж пункту можна віднести і багатоводдя, і виношування багатоплідної вагітності.

  Третя можлива причина – істміко-цервікальна недостатність або ж відкриття шийки матки до пологів, в результаті чого відбувається розрив плодового міхура і відходження навколоплідних вод.

  На якому терміні вагітності води підтікають

  Підтікання вод може трапитися на будь-якому терміні вагітності. Основна небезпека в тому, що на ранніх термінах його складно самостійно не те що діагностувати, а навіть і запідозрити, оскільки під час вагітності вид і частота виділень з піхви зростає. Так, підтікання вод можна прийняти за нетримання сечі або молочницю.

  Тому з найменшою підозрою на підтікання вод жінці краще звернутися в стаціонар, де фахівці або підтвердять, або спростують діагноз. Для цього можуть провести огляд шийки матки за допомогою дзеркал, використати тест-смужки, або так званий «тест папороті на склі» (амніотична рідина на повітрі засихає специфічним чином – у вигляді дерева). Також вагітній обов'язково зроблять УЗД, щоб оцінити внутрішньоутробний стан дитини і обсяг навколоплідних вод.

  Чим пізніше – тим краще

  Якщо води підтікають на терміні до 22 тижнів – швидше за все, вагітність зберегти не вдасться. Адже через розрив плодового міхура неминуче інфікування порожнини матки, поза якою малюк на такому терміні гестації не виживе.

  Якщо підтікання діагностовано на більш пізньому терміні – 22-34 тижні – жінку обов'язково госпіталізують в акушерський стаціонар, оснащений обладнанням для інкубації недоношених дітей. Також з 26 тижнів обов'язкова підготовка легень дитини до народження шляхом введення спеціальних медичних препаратів. Таку вагітність намагаються зберегти якомога довше, бо кожен день в материнській утробі грає величезну роль в життєздатності вже народженої дитини.

  У разі доношеної вагітності підтікання вод не так небезпечно, однак тривалий безводний період загрожує ускладненнями для мами і малюка. Тому на терміні після 35 тижнів приймається рішення про спосіб розродження.

  Кожна майбутня мама повинна пам'ятати, що вона відповідальна не тільки за себе, але і за малюка. Саме тому важливо в разі найменшого занепокоєння швидко звернутися за допомогою до свого лікаря або в акушерський стаціонар. Чим швидше вагітна зробить це, тим більше шансів у маленького достатньо зміцніти і незабаром потішити батьків чарівною посмішкою.

  Автор: Марина Балабан

  Facebook Comments
  Анонс