Пранаями (дихальні практики) для вагітних

Зміст:

  Про практики дихання СвітМам розповідає Вікторія Євсюкова, інструктор Української Федерації Йоги, керівник Прасу Йога Україна  та автор методики підготовки до материнства за допомогою йоги.

  Вчимося дихати з користю

  Спілкуючись з молодими мамами, я часто чую, що курсів підготовки до пологів або ж занять з йоги для вагітних вони взагалі не відвідували. На питання “чому?” більшість відповідає, що в стані стресу все одно забули би вивчене.  Думки про користь та ефективність курсів для вагітних розділилися – хтось виступає “за”, а деякі і досі скептично налаштовані, мовляв “природа сама знає, як краще”.

  Між тим, дівчата які займались йогою до і під час вагітності, народжують значно легше і без ускладнень, а деякі з них – навіть без знеболення. Це підтверджують і акушери-гінекологи. Отже, природа природою, а наше тіло потребує підготовки до процесу народження.

  Практика дихання – це дуже важливий аспект підготовки вагітної до пологів. Про те, як дихання сприяє пологам, поговоримо більше детально.

  Пранаям (так називаються дихальні вправи йоги) існує дуже багато. Всі вони різняться між собою, тому підбирати їх потрібно індивідуально. Регулярна практика пранаям в період вагітності – незамінна. Вправи, які тренують дихання, позитивно впливають на кровообіг, збагачують внутрішні органи киснем та сприяють покращенню стану здоров’я майбутньої мами та малюка, а також допомагають вагітній жінці підготуватися до пологів.

  Проте, не всі пранаями можна практикувати впродовж вагітності. В цей період буде корисним практикувати повне йогівське дихання, анулома-вілому та кумбхаку (затримки дихання). А от від вправ з різкими видихами, на зразок бхастріка-пранаями, коли задіяні м’язи черева та діафрагма, краще відмовитись. Вони стануть у пригоді пізніше, під час переймів.

  Бандхи – табу чи допомога вагітній?

  Говорячи про практику дихання, не можна оминути і славнозвісні йогівські бандхи – енергетичні замки. Та от думки про практику подібних вправ під час вагітності дещо розходяться, акцентуючи на тому, що невміле навантаження на діафрагму може бути шкідливим при вагітності.  

  “За умови правильного виконання, практика бандх в період очікування малюка не нашкодить” – каже Вікторія. Проте, на початку дуже цінним для освоєння цієї практики буде спілкування з йогінями, які володіють технікою досконало або з досвідченим інструктором. Заняття по відео-уроках, тут, нажаль не дадуть розуміння всіх тонкощів та нюансів, які надзвичайно важливі при роботі з тілом вагітної жінки.

  Дуже важливо пам’ятати, що практикувати затримки дихання під час вагітності можна лише за умови одночасного виконання всіх трьох бандх: джаландхара-бандха, уддіяна-бандха та мула-бандха. Це є обов’язковою умовою.  

  Джаландхара-бандха – це шийний замок. Це ті м’язи, які жінці не слід напружувати під час потуг. Чули, як лікарі кажуть, “тужся в живіт, а не в голову”?  Виконуючи цю бандху, можна навчитися спрямовувати сили потуг саме в живіт, що полегшить малюкові дорогу в цей світ.

  Уддіяна-бандха – черевний замок. Під час практики уддіяна-бандхи укріплюється діафрагма та передні черевні м’язи, що готує їх до активної роботи під час пологів. Крім того, виконання уддіяна-бандхи дає змогу розвантажити поперек, що є особливо актуальним в останні місяці вагітності.

  Мула-бандха – кореневий замок. При виконанні мула-бандхи підтягуються м’язи промежини та утримуються напруженими впродовж тривалого часу, чергуючи це з глибоким розслабленням. Уміння виконувати цей замок знадобиться після пологів, щоб відновити і привести в тонус м’язи промежини.

  Якщо ви почали займатись йогою або хочете почати практику в період очікування малечі, то краще звернутись по допомогу та поради до кваліфікованого інструктора, який спрямує вас в цей особливий період. Та пам’ятайте, що техніки неможливо освоїти дорогою до пологового будинку – на це потрібен час. Тож не зволікайте ☺

  Автор: Тетяна Котелкіна

  Експерт: Вікторія Євсюкова

  Facebook Comments
  Анонс