Рентген у стані вагітності

Зміст:

  Що робити вагітній, коли трапилась неприємність: вона впала та пошкодила кінцівку. Чи от, скажімо, майбутня мама захворіла і симптоматика вказує на пневмонію: лікарям треба визначитися і призначити лікування. В усіх цих випадках звичайних пацієнтів відразу посилають на рентгенологічне обстеження. А що робити з вагітними? Як їх лікувати?

  Або ж інший випадок: жінка зробила рентген знімок для лікування хворого зуба і лише потім виявилося, що вона вже була на цей час вагітна. Чи не постраждала дитина? На всі ці питання відповідає завідувач відділенням діагностики «Українського Центра Томотерапії» Олег Володимирович Горошенко

  Рентген та вагітність: як він впливає на маму та дитину?

  Рентгенівське випромінювання власне для вагітної жінки не є небезпечним, тобто не більше, ніж для будь-якої іншої людини. А всі застереження стосуються небезпеки для плоду. А от для нього рентгенівські промені шкідливі і в деяких випадках можуть бути смертельними. Рентгенівське випромінювання також може стати причиною вроджених вад розвитку у дитини. Найбільш небезпечним в цьому сенсі є перший триместр вагітності.

  Варто зазначити, що якщо надмірне опромінення відбувається впродовж першого тижня вагітності, то часто це стає причиною переривання вагітності (так званий спонтанний аборт). Тому вагітним жінкам варто за можливості уникати проведення рентген діагностики саме в ці періоди.

  Якщо ж виконати рентгенологічне обстеження під час вагітності дуже потрібно: без цього не можна поставити діагноз і розпочати лікування, то в  цій ситуації велике значення має власне анатомічна ділянка, яку треба побачити. Загальне правило таке: чим ближче ця ділянка до матки та плоду, тим більш ризиковане це обстеження для збереження вагітності і здоров’я майбутньої дитини.

  Правила проведення рентгенологічного обстеження

  Будь яких обмежень на кількість рентгенологічних процедур не існує. В Україні встановлено так званий ліміт дози сумарного внутрішнього і зовнішнього опромінення організмів і тканин людини. Така доза не повинна переважувати 1 мілізіверт на рік і є єдиною для всього населення.

  Вагітних в  окрему групу не виділяють. Тому при кожному проведенні рентгенологічної процедури лаборант чи лікар зобов’язані вказати, яка була отримана пацієнтом доза, а пацієнт у свою чергу під час чергового обстеження  зобов’язаний надати інформацію про попередньо отримані дози. Таким чином, лікарі слідкують за річною динамікою. За медичними показами ліміт можна перевищувати, але робити так небажано. Ці правила для звичайних людей і вагітних пацієнток не стосуються.

  Рекомендації вагітним жінкам

  Завжди перед проведенням обстеження попередьте лікаря про свій стан. І не треба думати, що рентген зуба цілком безпечний через віддаленість ротової порожнини від тазу та маленьку дозу опромінення. Практично те ж стосується обстеження кінцівок, шиї та голови.

  В цій ситуації варто максимально захистити репродуктивні органи за допомогою спеціальних екранів, фартухів тощо. Це обладнання входить у набір рентген-кабінету і персонал повинен вам його одягнути.

  Обстеження грудної клітини вагітної при застосуванні засобів захисту також можливе. Але треба  пам’ятати, що рентгенографія та флюорографія знаходяться приблизно на одному рівні за променевим навантаженням на організм. Втім, рентгенографія є значно інформативнішою в діагностичному сенсі.

  Варто уникати в стані вагітності рентгенологічних обстежень черевної порожнини та тазу. Такі обстеження вагітним виконуються лише за життєвими показами,  ретельно зваживши всі ризики. Якщо ж цього не уникнути, чи жінка на момент обстеження не знала про вагітність, і провела його, то на такий випадок існують спеціальні формули, за допомогою яких вираховують дозу опромінення, що отримав плід. Таким чином, лікар може рекомендувати жінці перервати вагітність в разі, якщо небезпека народити дитину з вадами розвитку занадто велика.  

  Для вагітних пацієнток головна рекомендація: уникати дії рентгенівського опромінення, тобто не проходити обстеження, якщо стан не загрожує життю жінки. Якщо без обстеження не обійтись – застосовувати засоби індивідуального захисту.

  Рентген для мами, що годує грудьми: можна чи ні

  Якщо жінка вже народила дитину і годує її груддю, ніяких застережень для проведення рентгену немає. Лактація не є протипоказом для виконання рентгенологічних обстежень, адже опромінення ніяк не впливає на грудне молоко і, відповідно, на дитину, яка його споживає. 

  Підготувала Вікторія Астахова

  Facebook Comments
  Анонс