Слабкість і сонливість при вагітності

Зміст:

  У період виношування дитини жінки часто відчувають слабкість, апатію та скаржаться на відсутність сил для елементарних дій. Причини цього можуть бути різними, але в основному – це ознака значних змін в організмі жінки, які необхідні для нормального перебігу вагітності. Чому буває слабкість при вагітності, і як з нею боротися?

  Слабкість ранніх триместрів вагітності

  З перших днів запліднення яйцеклітини сперматозоїдом, організм жінки активно готується до виношування дитини. У цей період відбуваються відчутні зміни, які впливають на її гормональний фон, роботу нервової, травної та серцево-судинної систем. Все це накладає відбиток на самопочуття жінки.

  У медицині розрізняють кілька причин слабшання жіночого організму на ранніх термінах виношування дитини. Розглянемо основні з них. Це в першу чергу зміна гормонального фону, зокрема, різке зростання рівня прогестерону. Так організм готується до виношування дитини. Підвищення гормону провокує слабкість, сонливість і швидку стомлюваність. Крім того, прогестерон – винуватець зміни нервово-психічного стану жінки: вона стає розслабленої, часом апатичною і пасивної.

  Токсикоз першого триместру вагітності

  Яскраві симптоми цього явища – слабкість, нудота і блювота, які особливо гостро проявляються в ранковий або вечірній час. Токсикоз завжди приносить нам чимало страждань, але зазвичай він проходить до 14 тижня вагітності. До цього часу, як правило, зникає і слабкість, підвищується життєвий тонус майбутньої мами.

  Низький артеріальний тиск

  Часто саме розвиток гіпотонії спричиняє слабкість, запаморочення і погане самопочуття. Крім того, що гіпотонія погіршує стан матері, вона негативно позначається і на здоров'ї плоду. Низький артеріальний тиск призводить до повільної циркуляції крові, в результаті чого дитина отримує менше поживних речовин і кисню. Це може негативно позначитися на розвитку дитини.

  Залізодефіцитна анемія

  При нестачі в організмі заліза і низькому рівні гемоглобіну з'являється слабкість. Стан супроводжують і інші симптоми: ламкість нігтів, випадання волосся, часте оніміння кінцівок і постійна задишка. Якщо разом зі слабкістю спостерігаються перераховані вище ознаки, зверніться до лікаря і здайте аналіз крові.

  Застуда

  Будь-яка хвороба завжди призводить до послаблення організму, а під час виношування дитини це відчувається особливо гостро. Висока температура, ломота, озноб, кашель і головний біль, що супроводжуються слабкістю, – це вірні симптоми ГРВІ або грипу. При наявності таких ознак проконсультуйтеся з терапевтом і пройдіть курс лікування. На останньому триместрі всі перераховані вище фактори можуть стати причиною тривалої слабкості. Але в цей період до них приєднується і пізній токсикоз. Його відмінність від раннього в тому, що він рідко проходить безслідно і безболісно для матері і дитини, тому вимагає медикаментозного лікування.

  Ще однією причиною слабкості є прееклампсія – важкий ступінь гестоза, яка супроводжується наявністю в сечі білка, підвищенням артеріального тиску і появою набряків. І все ж найчастіше слабкість в цей період вагітності виникає через підвищене навантаження на хребет і ноги при збільшенні ваги. Крім того, на останніх термінах плід тисне на нижню порожнисту вену, що порушує кровообіг.

  Як побороти слабкість, якщо вона заважає

  Щоб позбутися слабкості, необхідно точно встановити її причину. Якщо це викликано гормональною перебудовою або фізіологічними змінами, то впоратися з неприємним явищем можна самостійно. Для цього потрібно багато відпочивати, гуляти на свіжому повітрі, уникати стресів, правильно харчуватися і забезпечити надходження в організм достатньої кількості корисних мікроелементів та вітамінів.

  Підвищити тонус можуть заняття спортом: аква-аеробіка, фітнес або йога для вагітних, тільки якщо для цього немає ніяких протипоказань. Якщо причиною слабкості стало захворювання (анемія, гіпотонія або гестоз), обов'язково проводиться медикаментозне лікування, яке призначає лікар. Не варто займатися самолікуванням – це може спровокувати погіршення стану здоров'я і загострення хвороби.

  Слабкість під час вагітності – не завжди ознака патології. Нерідко це реакція організму на зміни, що відбуваються. Але щоб переконатися у відсутності захворювань, що провокують даний симптом, проконсультуйтеся з гінекологом або терапевтом.

  Підготувала Яна Білецька

  Facebook Comments
  Анонс