Вагітність і голодування

Зміст:

  Що думає наука про голодування вагітних жінок           

  Вагітні набагато чутливіші до голоду та жорстких дієт. Це має фізіологічні підстави, а також наслідки. Про них розповідає науковець.

  Що таке справжній голод (родич дієт) для вагітних, які його наслідки для самої мами та чи страждає від цього плід, ділиться з нами сучасною науковою інформацією Господарьов Дмитро Валерійович, кандидат біологічних наук, доцент кафедри біохімії та біотехнології Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника.

  Чи існують дослідження щодо голодування, спричиненого історичними, кліматичними чи іншими чинниками? 

  Вчені збирають великі масиви статистичних даних щодо здоров’я тих людей, які пережили голод, та їхніх нащадків. На сьогодні є дані щодо наслідків численних періодів масового голоду, які траплялись у 20-му столітті в різних регіонах, включно з українськими голодоморами у 1921-23 рр., 1932-33 рр. та 1946-47 рр., «голодну зиму» в 1944 р. у Нідерландах, Ленінградську блокаду, харчові кризи в африканських та азіатських країнах тощо.

  Результати аналізу цих масивів час від часу публікуються у відомих медичних або загально-біологічних часописах, наприклад Lancet або Nature. Разом із цим проводяться дослідження на модельних тваринах, як правило, мишах чи щурах, щодо впливу голоду на тварин та їхніх нащадків. Зараз до переліку таких модельних об’єктів додалась ще плодова мушка. Використовуючи її, вчені можуть швидко виявити конкретні гени, відповідальні за негативні наслідки голоду.

  Чи відомо, як переносили ці періоди вагітні та жінки? Які основні наслідки голодування для їх організму?

  Ті вчені, які збирають та аналізують масиви даних щодо впливу голодоморів, звертають увагу, власне, на наслідки перебігу вагітності під час голоду. Живі організми мають добре розвинені механізми адаптації до голоду. Тут варто зауважити, що голод не можна вважати сприятливою ситуацією для організму. Тварини усіляко намагаються його уникати, або можуть адаптуватися у разі тимчасової зміни умов харчування. Людському організму теж притаманна ця здатність до адаптації.

  Проте те, що рятує особин у тваринному світі, може дати негатив для людини. Ті люди, які пережили голодомор, надалі повертаються до нормального харчування. Адаптивні механізми працюють так, що нащадки цих людей змогли б легше пережити наступний голод. Якщо нащадки харчуються нормально, то в них, як правило, спостерігається підвищена схильність до діабету 2-го типу та ожиріння.

  Хто більше страждає від голодування: мама чи плід?

  Не знаю, наскільки страждає від голодування мама. Можна лиш припустити, що це може вплинути на сам перебіг пологів або скоротити її життя. Здоровий глузд підказує, що мама потрібна забезпечувати енергією та всіма необхідними поживними речовинами і себе, і немовля. Голод є стресовою ситуацією, а будь-який надмірний стрес є, в свою чергу, згубним для організму.

  Плід, швидше за все, страждає більше. Відомо також, що голодування може призводити до зменшення утворення молока. Найбільш небезпечною є нестача вітамінів. Відомо, що за дефіциту вітаміну В9, фолієвої кислоти в організмі мами можливі аномалії розвитку дитини, такі, як розщеплене піднебіння. Зараз все більше звертають увагу на так звані епігенетичні ефекти голоду під час вагітності – більший ризик розвитку ожиріння, діабету та інших метаболічних хворіб у дитини.

  Чи існують виправдані медичні показання для голодування вагітних?

  Мені про такі не відомо. В церковній літературі відомі історії, які описують народження знаних святих у мам, які постили під час вагітності. Проте нам зараз не відомі всі деталі стилю життя тих часів. Тому, на мою думку, такий досвід краще не повторювати. Думаю, що священники це б теж не схвалили.

  З іншого боку, піст не дорівнює голоду. Це уникнення певних харчових продуктів. На мою думку, дієта вагітних навіть у цьому випадку має бути повноцінною (є, наприклад, дуже широкий спектр важливих рослинних продуктів, які не можуть бути виключені з раціону) і не відрізнятися, а може, навіть і переважати за кількістю їжі нормальну непісну дієту.

  Чи можуть бути рекомендовані вагітним дієти зі суттєвим обмеженням їжі?

  Ми вже довгий час вивчаємо вплив дієти та різних токсикантів на тварин. Результати щоразу підтверджують відому тезу про те, що все добре в міру. Знову ж таки, здоровий глузд, досвід та інтуїція підказують, що суттєве обмеження кількості або якості їжі під час вагітності є ризикованим. Однаково шкідливим може бути як переїдання, так і недоїдання. Окрім того, дієта повинна бути максимально збалансованою за вмістом білків, жирів та вуглеводів, а також містити всі необхідні вітаміни.

  Як довго тривають наслідки голодування вагітних? Чи можуть відбиватися на наступних поколіннях?

  Саме зараз, коли було розроблено нові методи аналізу геному, коли нові інформаційні технології дозволили обробляти великі масиви даних, було помічено, що зміни в дієті вагітних впливають власне на здоров’я нащадків.

  Ці зміни зумовлені так званими епігенетичними ефектами: зовнішні чинники, зокрема дієта, змушують певні гени «мовчати» впродовж декількох поколінь, тоді як інші гени активуються. Такі зміни не пов’язані з мутаціями в генетичному матеріалі, проте, до деякої міри, відтворюють наслідки мутацій. Ефект може охоплювати декілька поколінь і проявлятися у метаболічних порушеннях у нащадків, а також вадах розвитку за нестачі певних вітамінів чи мікроелементів.

  Отож ставмося з мудрістю і розумінням до того, що переживали наші бабусі чи прабабусі. Бережімо здорову вагітність. Нехай майбутнє нації буде здоровим!

  Автор: Оля Пастух

  Facebook Comments
  Анонс