Вагітність після 30: думка гінеколога

Зміст:

  Про особливості вагітності у віці 30+ років дізнаємося у лікаря-гінеколога «Центру здорового материнства» Дуди Катерини Михайлівни

  Особливості фізичного здоров'я жінки після 30

  30 років – це оптимальний період для вагітності, адже жінка не тільки повністю сформована фізично, щоб стати мамою, а й психоемоційно. Вона вступила в період свідомого материнства, коли об’єктивно оцінює всю важливість цього кроку. Якщо звернутися до статистики, то в більшості цивілізованих країн 28-30 років і більше – це розпал репродуктивного віку, коли жінки активно планують та усвідомлено вступають у вагітність.

  У 30 років немає кардинальних погіршень у здоров'ї жінки з точки зору гінекології. Навпаки, 30 років – це гормональний розквіт, коли гормональний фон працює на повну силу. М'язи тіла все ще знаходяться в гарному тонусі. Також на сьогоднішній день є достатньо високий рівень превентивної медицини та профілактики захворювань. Стало модним вести здоровий спосіб життя (ЗСЖ): правильне харчування, спорт, техніки психоемоційного розвантаження. Все це допомагає благополучно вагітніти, виношувати вагітність та народжувати жінці такого віку.

  Вік жінки та овуляція

  Вважається, що з кожним наступним роком частота овуляторних циклів у жінки зменшується. Тобто, бувають місяці, коли овуляції не відбуваються та завагітніти неможливо. У нормі, яєчник щомісяця повинен забезпечити овуляцію: в середині циклу виходить яйцеклітина. В 30 років яєчники повинні працювати нормально і овуляція повинна бути кожен місяць. Існують, звичайно, винятки та невелика кількість жінок, які мають таку проблему, як раннє виснаження яєчників. Але це, скоріше, виняток, ніж правило.

  Визначити оваріальний резерв (показник, який характеризує наявність яйцеклітин в яєчнику та їх повноцінність) можна за допомогою лабораторних методів. І разом з лікарем спрогнозувати, чи є ризик і яка ймовірність виникнення виснаження яєчників у конкретної жінки. Також важливо враховувати, який спосіб життя вела жінка до моменту планування вагітності. Чи приймала вона гормональні препарати, оральні контрацептиви, чи робила аборти, як часто хворіла інфекційними захворюваннями, наскільки зберігала своє здоров'я та не піддавалася шкідливим звичкам – все це може негативно впливати на спроби завагітніти. Якщо жінка вела нормальний, повноцінний та здоровий спосіб життя, то ніяких проблем з вагітністю в 30 років не повинно бути.

  Підготовка до вагітності

  Важливо, щоб жінка вступала у вагітність та була впевнена в своєму соматичному здоров'ї. Тому, якщо ми говоримо про свідому вагітність, то на етапі її планування, жінці потрібно пройти обстеження серцево-судинної системи, нирок, легенів та переконатися, що немає внутрішніх патологій. Які, з великою ймовірністю, проявляться під час вагітності, навіть якщо до цього вони протікали практично без симптомів.

  Також потрібно відвідати терапевта, здати загальний та біохімічний аналіз крові, загальний аналіз сечі, ЕКГ та ЕХО серця, УЗД внутрішніх органів. Це важливо в будь-якому віці, але в 30 років – особливо, тому що ймовірність виникнення захворювань з віком зростає. Вагітність вимагає ресурсів, і жінка повинна цей ресурс мати. Якщо вона слабка, астенічна, має анемію, то ресурсу буде не вистачати, а від цього страждатиме і організм жінки, і дитина. Тому важливо в вагітності бути повною сил та енергії.

  Якщо жінка має проблеми з вагою, їх потрібно вирішити ще до вагітності. Надмірна вага додає фактори ризику. Жінка з зайвою вагою більше схильна до ризику захворювань по гестаційній гіпертонії (підвищується тиск), порушень до толерантності глюкози – гестаційний діабет і т.д. З іншого боку, якщо жінка сильно худа та астенічна, має дефіцит маси тіла, то це також потрібно вирішити ще до вагітності. Бо у таких жінок спостерігається велика ймовірність переривання вагітності та передчасних пологів.

  Не існує ідеального віку для вагітності, все індивідуально. Але жінки, які вагітніють до 25 років, відзначають, що процес виношування дитини проходить значно легше, ніж у жінок у віці 30-35 років. Останні частіше скаржаться на те, що їм фізично важко та турбує задишка. Але по психоемоційного комфорту, жінка в 30-35 надає більше значення життєвим радощам, пов'язаних з вагітністю, ніж молода мама до 25.

  Матеріал підготувала Олена Акопджанян

  Читай також на СвітМам: Вагітність у 30 років та ендокринна система жінки

  Facebook Comments
  Анонс