Варикозне розширення вен та вагітність

Зміст:

  Що таке варикозне розширення судин, у кого виникає ця хвороба і чому симптоми варикозу часто проявляють себе під час вагітності? 

  З цими запитаннями СвітМам звернувся до Ірини Миколаївни Шевченко – лікаря-флеболога та судинного хірурга  з клініки Академія Вашого Здоров’я.

  Сучасна жінка – справді унікальна. Вона навчилась гармонійно поєднувати життя на підвищеній швикості, уміння завжди гарно виглядати, все встигати, і при цьому бути на висоті, елегантно «літаючи» над землею на виских підборах. Часом це призводить до неприємних наслідків – синя сітка з понівечених варикозом судин стає безжалісним свідком невтомного руху та шаленого ритму життя.

  Кому загрожує варікозне розширення вен

  Варикозне розширення вен або варикозна хвороба – це збільшення, скручення  та зміна форми вен, що трапляється внаслідок втрати природної еластичності стінок судин. Прикра статистика каже, що кожна третя жінка і майже 10% чоловіків стикаються з цією проблемою.

  Першими дзвіночками, на які можна звернути увагу, є: тяжкість в ногах, постійна втома, особливо під кінець дня, свербіж та біль в ногах. Більш пізні форми варикозу проявляються наявністю судинної сіточки, збільшеними темно-синіми венами під шкірою, а також судомами литок. Запущені стадії характерні зміною кольору шкіри біля звитих судин, синюшністю або потемнінням.Також характерні почервоніння та сухість шкіри, схильність до дерматитів та екзем. Найтяжчі – останні стадії, при яких найменші травми та подряпини на ногах довго не зажвивають, кровоточать, починають з’являтися виразки.

  Згідно з міжнародною класифікацією, існує шість стадій хронічної лімфовенозної недостатності. Про їх прояви ми вже згадували вище, але цікаво те, що в останні декілька років почали обговорювати ще одну стадію – нульову, як симптомну, так і безсимптомну.

  «Для мене це дуже актуально, адже багато моїх пацієнток, особливо вагітних, знаходяться якраз на цій стадії» – каже Ірина Шевченко. Варикоз може проявлятись як зміною підшкірних судин, виражених судинними сіточками та «зірочками», так і головних венозних стволів. Часто ці прояви спостерігаються одночасно.

  Варикоз і вагітність

  Для жінки вагітність є основним фактором ризику винекнення варикозу та розвитку притаманних йому ускладнень. Період очікування малюка пов’язаний з сильними гормональними сплесками, до яких дуже чутлива венозна стінка. Також, при збільшенні матки, вона починає тиснути на магістральні вени, що ускладнює віддтік крові. Внаслідок цого збільшується тиск у венах, що призводить до їх розширення. Надмірна вага також вливає на розвиток варикозу.

  Варикозна хвороба спричиняє застій лімфи в венах та набряки, що провокує постійну інтоксикацію та зміну тканин ніг, що погіршує якість життя. Найнегативнішим моментом в цьому є ризик тромботичних ускладнень. Адже тромби часто з’являються як в розширених судинах, так і в незмінній глибинній венозній системі.

  «Саме цей факт потребує усвідомлення важливості лікування венозної хвороби під час вагітності» – наголошує Ірина Миколаївна. Стрімкий розвиток хвороби спостерігається саме в період вагітності. Тому, якщо не почати лікування вчасно, досягти хорошого косметично результату згодом будет дуже важко і досить затрано.

  Що стосується малюка, то наявність варикозної хвороби в мами, як такої, не несе для нього загрози. Втім, здоров’я мами вкрай важливе для дитинки. Тому, коли ускладнення трапляються під час вагітності або годування грудьми, і жінка потребує медикаментозного або оперативного лікування, це може вплинути і на малечу.

  Якщо варикозна хвороба була діагностована до вагітності і ви плануєте народження крихітки, лікар радить всім пацієнткам проходити лікування заздалегідь. Особливо, коли є зміни в стволових венах і рекомендоване оперативне втручання. Це допоможе уникнути ускладнень та прогресування хвороби під час вагітності. 

  Усім вагітним з діагностованою варикозною хворобою важиливо знати наступне:

  1. Починаючи з другого триместру потрібно носити компресіонну білизну – панчохи або колготи для вагітних. Ступінь компересії обов’язково має визначати лікар. Так, вдягати і носити їх важко, але позитивний вплив та відчуття комфорту в ногах вартують докладених зусиль. Тим більше, що зараз можна знайти дуже якісні і, разом з тим, гарні і вишукані моделі.
  2. Медикаментозна терапія призначається вкрай рідко, тільки при певних стадіях та ускладненнях.
  3. Слідкуйте за вагою, намагайтесь не набрати зайві кіло.
  4. Ведіть активний спосіб життя під час вагітності – гуляйте, плавайте, робіть зарядку, змушуючи м'язи ніг працювати.
  5. Піднімайте ноги на підвищення, щоб покращіити відтік крові. Намагайтесь не сидіти більше однієї години. Робіть 5-хвилинки щогодини, якщо робота сидяча.
  6. Обливайте ноги прохолодною водою та приймайте контарасний душ, це підвищить тонус, розжене кров, зменшить набряки.

  Поради лікаря вагітним

  Якою б шаленою не була швидкість життя, наш організм, фізично і емоційно, завжди знає, що нам потрібно, коли можна просто уповільнитись, а коли варто звернутись за порадою до лікаря. Тому:

  • Уважно дослухайтесь до себе – при наявності найменших симптомів, сімейної історії захворювання проконсультуйтесь з лікарем-флебологом або судинним хірургом.
  • Слідуйте рекомендаціям лікаря, це захистить від ускладинень та допоможе уникнути розвитку хвороби, що зробить вагітніть більш комфортною.
  • Завжди пам’ятайте, що від більшості косметичних дефектів та скарг, пов’язаних з варикозом, можна позбавитись за допомогою чималого аресеналу сучасних методик. Тому насолоджуйтесь вагітністью та материнством, а флебологи потурбуються про здоров’я та красу ваших ніжок.

  Автор: Тетяна Котелкіна

  Facebook Comments
  Анонс