Готові до садочка? Тестування та поради психолога

Чи готова ваша дитина та ви самі віддати маля до дитячого садка? Фаховий психолог Ольга Колеснікова розробила прості запитання, які допоможуть з'ясувати цей факт.

Наші діти ростуть і приходить час, коли вже пора вирушати у соціум. Дитині потрібен колектив для дослідження, для пошуку свого місця, для вироблення власних моделей взаємодіі з іншими людьми. Добре, що зараз є великий вибір варіантів соціалізації дитини, і садок – не єдиний варіант. Є групи раннього розвитку, міні-сади, ігрові зони тощо.

Важливо, щоб у дитини був сформований стрижень здорової особистості ще перед тим, як вона вирушить у цей великий світ без вас.

Несвідома установка базової довіри чи недовіри до світу у дитини закладається ще під час першого року життя. Малюк отримує відповідь на питання «Чи можу я довіряти світу?». І довіра виникає через безумовну любов батьків.

На 2-3 році життя дитина обирає або самостійність-автономність або нерішучість та залежність від інших (Теорія Еріксона). Дитина на цьому віковому проміжку дає собі відповідь «Чи можу я керувати власним тілом і поведінкою?». Так формується воля. І це надзвичайно важливі періоди.

Позитивне проходження цих двох стадій формування особистості є гарним фундаментом для подальшого руху у соціум. Тоді міцний стрижень вашої дитини не зламає жоден грізний вихователь чи дитина-забіяка.  

Згадується приклад власної дитини, яка в 3,5 років прийшла з садочка і заявила, що на танці вона більше не піде. Виявилося, що хореограф кричить на дітей. Ми цю інформацію перевірили і більше не водили дочку. Не треба боятися відпускати своє пташеня з гнізда, потрібно подарувати йому крила любові та допомогти навчитися гарно літати:)

Чи готова дитина та самі батьки до садочка?

Перевірте це за допомогою простих запитань. Чим більше позитивних відповідей ви отримаєте, тим більш вірогідна легка адаптація дочки чи сина до дитячого садочка.  В іншому разі ви побачите рівні, на яких потрібно допомогти дитині.

Адаптація до дітей (спілкування з дітьми):

 • У дитини є стійка потреба у спілкуванні з іншими дітьми?
 • Дитина може сама організувати або вступити в гру майже з будь-якою дитиною, але найбільше любить компанію однолітків або старших дітей?
 • Якщо на прогулянці дитина не зустріла своїх друзів, то вона сумує, навіть якщо дорослі намагаються з нею гратися?  
 • Проходячи повз двір дитсадка, дитина проявляє підвищений інтерес до того,що там відбувається, і може довго спостерігати за іграми дітей?

Адаптація до педагогів (незнайомих дорослих):

 • Дитина достатньо легко погоджується залишитися зі знайомими людьми на тривалий час, хоча і регулярно сумує за батьками?
 • Дитина із задоволенням залишається на ігрових майданчиках під наглядом аніматорів і не одразу погоджується йти додому?
 • Дитина легко йде на контакт з дружньо налаштованими дорослими? У разі потреби, якщо виникне проблема, дитина не буде замикатися, а спокійно звернеться за допомогою до дорослого?
 • Дитина добре та відносно чітко розмовляє, і сторонні найчастіше розуміють, що саме вона хоче сказати?

Правила поведінки:

 • Дитина вміє адекватно виражати негатив і своє незадоволення? Вона  не починає одразу битися чи кусатися, а намагається домовлятися або звертатися за допомогою до дорослого?
 • Дитина спокійно приймає заборони та обмеження, коли їх не забагато та вони логічні і обґрунтовані?

Поради:

Неможливо наперед адаптувати дитину до всіх дітей її групи. Але дуже добре, коли дитина йде у садок зі своїми друзями-однолітками. Так вона почуватиметься більш впевнено.

Педагоги бувають різні, але важливо розуміти, що вони орієнтуються на загальноприйняті норми поведінки. І якщо ви будете налаштовані на позицію, що виховуєте свою дитину ви, а педагоги просто здійснюють догляд за малям, то ви не розчаруєтесь.

Важливо ще до походу в садочок формувати у дитини здоровий стрижень її особистості. Дитина повинна відчувати, що вона важлива, що її люблять та цінують. Це формується через безумовну любов батьків. У дитини мають бути сформовані поняття про добро і зло.

Важливим є авторитет батьків, бо потім він трансформується у авторитет педагога, вчителя. У дитини мають бути введені границі допустимої поведінки, розуміння заборони.

Пам’ятайте, найцінніше у вихованні дитини – це дарування батьками дитині відчуття безумовної любові. Така дитина легко буде сприймати нові правила, якісь незначні обмеження.

Рекомендовано ще вдома навчити дитину загальноприйнятим нормам поведінки. Адже вихованим дітям легше – у них є орієнтири, відрегульована поведінка, і їм буде нескладно слідувати правилам у новому колективі.

Яких правил краще навчити вже вдома? Це основні:

 • Вітайся та прощайся з дітьми та дорослими.
 • Проси дозволу, якщо хочеш покористуватися чужими іграшками, речами.
 • Ділися з іншими.
 • Прибирай після себе.
 • Навчися озвучувати свої бажання словами (а не силою виривати, ламати)
 • Використовуй ввічливі слова: дякую, будь ласка, вибач тощо.
 • Слухай старших. Коли вони говорять, зберігай тишу.

Фізичне та психологічне здоров’я:

 • Дитина не належить до категорії часто хворіючих дітей? У неї буває нежить, трапляється підвищена температура, але при цьому вона має досить міцне здоров’я, і якщо захворює, то переносить хворобу відносно легко і швидко?
 • У дитини немає стійких та глибоких страхів? Вона може побоюватися чогось, переживати у незнайомій ситуації, але в цілому її страхи знаходяться під контролем?

Поради:

Дитячі хвороби часто можуть бути не причиною, а наслідком. Важливим є психологічний клімат у родині, любов і відчуття довіри між усіма домашніми.   

Це не правило, але застереження,та у процесі підготовки до садка краще не забувати про дитячу психосоматику, вчасно реагувати на переживання дитини та бути здоровими.

Однозначно, якщо є страхи та питання психологічного здоров’я дитини, їх рекомендовано зняти до походу у садок, бо через стрес можливе загострення.

Гігієна:

 • Дитина привчена до туалету? У неї  можуть бути «аварії», але це трапляється  рідко і у них завжди є обгрунтована причина?
 • Дитина вміє самостійно одягатися, їсти, може обслужити себе сама? Вона може не любити щось робити самостійно та надавати перевагу маминій допомозі, але в разі потреби – може дати собі раду?

Режим:

 • Дитина досить стійка до шуму та метушні?  Вона може перевтомитися, але це не виливається в істерики і капризи?
 • Дитина достатньо  невибаглива у харчуванні та добре переносить практично будь-яку їжу?
 • Дитина легко засинає самостійно? Вона може не любити денний сон, але зазвичай проблем із засипанням немає?
 • Якщо дорослі зайняті, то дитина, зазавичай, легко знайде собі заняття самостійно, і не вимагатиме уваги кожної  хвилини?

Поради:

Адаптація до харчування

Наперед неможливо підготувати дитину до кухні садочка, але виробити здорову звичку зранку споживати молочну кашу та вдень обов’язково їсти першу страву – цілком реально. Також варто заздалегідь відмовитись від подрібнення їжі, стерилізації посуду і пиття зі спеціальних пристосувань. Цього всього, найшвидше, у садочку не робитимуть. 

Звикання до режиму дня

Краще та корисно для самої дитини виробити звичку раніше лягати і раніше вставати.  Виробіть постійний ритуал відходу до сну і нехай він повторюється з дня на день. Скажіть «ні» спільним переглядам фільмів чи мультиків перед сном. Це лише збуджує психіку дитини. Почитайте краще разом книжку. Не забудьте і про денний відпочинок. У родинах, де дитина вже відмовляється від денного сну, привчіть її просто полежати.

Самообслуговування

Батьки повинні розуміти, що навички самообслуговування – це не бажано, а необхідно дитині. Бо через ці навички дитина формується у самостійну впевнену в собі особистість. Плюс такі діти будуть комфортно почувати себе і в гурті дітей, і серед дорослих, яким легко з такими дітьми. Дитина буде закріплювати свою здорову самооцінку.

Стан мами:

 • Чи готова мама відпустити дитину від себе? Моментами батькам може бути сумно і навіть страшно при думці, що дитина вже достатньо доросла для садка. Але загалом, чи є готовність  відпустити її від себе?
 • У вашій родині не відбувалося ніяких серйозних змін (народження ще однієї дитини, переїзд, розлучення або серйозна тривала сварка батьків)  кілька останніх місяців і не очікується таких у найближчі 3-4 місяці?

Поради:

Розлука з мамою, татом – це один з найскладніших моментів. Щоб дитина легко відпустила маму, вона має у себе в душі сформувати ніби внутрішній образ мами. Вона має наповнитися материнською безумовною любов’ю, ласкою, мати досвід позитивних повернень мами, тата. 

Стійка прив’язаність  до батьків – це спокій і впевненість дитини. Це справа не одного дня.

Мама легко відпускає дитину, коли  вчиться істинної любові і вміє її відрізняти від гіперопіки (бажання все проконтролювати та прожити життя замість дитини).

У цьому їй може допомогти тато. Якщо у жінки правильно розставлені пріоритети і чоловік є під номером один, то діти не будуть задушені «гіперопікою», а будуть просто щасливими дітьми щасливого  подружжя.

Автор: Ольга Колеснікова, дитячий та сімейний психолог

Facebook Comments
Анонс