Лікування пупкової грижі при вагітності

Зміст:

  Серед неприємностей, які можуть нашкодити майбутній матері і дитині, є розвиток пупкової грижі при вагітності. Ця патологія виникає частіше при повторному виношуванні, коли передня черевна стінка вже досить розтягнута. Також «зручним» моментом для розвитку пупкової грижі є багатоводдя, великий плід, багатоплідність та ін.

  Пупкова грижа може носити також і вроджений характер, з'явитися в дитинстві або розвинутися в більш пізньому періоді. Дівчаток з вродженою грижею спостерігають з малих років, а при потребі проводять оперативні заходи щодо зміцнення передньої черевної стінки. Розвиток патології у жінки в період вагітності пояснюється поступовим розтягуванням пупкового кільця, крізь яке згодом виходить грижовий мішок з усім його вмістом (петлями кишечника, сальника, очеревини та ін.).

  Перебіг пупкової грижі зазвичай є сприятливим. Вона рідко ущімляється, не дає ускладнень, але, тим не менш, ця патологія вимагає постійного контролю хірурга і дотримання всіх рекомендацій.

  Прояв пупкової грижі у вагітних

  Зазвичай симптоми у вагітних типові для даного захворювання. Дану патологію визначити досить легко, глянувши на область біля пупка. Якщо там візуалізується випинання, яке зменшується при горизонтальному положенні, можна говорити про наявність грижі. Часто ця патологія проходить без будь-якого дискомфорту. Але слід розуміти, що наявність грижі вимагає огляду фахівця. Крім того, категорично забороняється займатися самолікуванням.

  Як правило, в області пупка з'являється невелике випинання, особливо помітне в вертикальному положенні, яке легко вправляється самою жінкою. Часто це не доставляє ніякого дискомфорту, але це до часу. Як правило, з часом з'являються запори через порушення кровообігу, виникає гіпотонія кишечника і повільне пересування калових мас. Підвищується ймовірність появи тромбозу судин, хоча це діагностується вкрай рідко.

  Сприятливі фактори

  • слабкість сполучної тканини
  • уповільнення закриття пупкового кільця в дитинстві
  • постопераційні рубці
  • зайва вага

  Обмеження пупкової грижі при вагітності

  Небезпечним ускладненням патології може стати обмеження грижі. Воно виникає раптово та починається із сильних болів в області пупка і неможливості вправити випинання. Особливою ознакою може бути неможливість відчути поштовх при покашлюванні. Тому регулярні консультації – це обов'язкова умова ведення всього періоду виношування.

  Важливо зауважити, що пупкова грижа в більшості випадків не має ніяких защемлень, проте, якщо все ж жінка відчуває напади нудоти і печію, їй необхідно звернутися до хірурга. У разі ж наявності болю в животі необхідна термінова госпіталізація в стаціонар для визначення подальшої тактики лікування. Нерідко симптоми хвороби можуть мати згладжений характер. Больові відчуття бувають незначні або можуть маскуватися як болі в інших частинах тіла. 

  Ознаки обмеження грижі схожі з симптомами гострого живота. У цей момент може настати стрімке порушення кровообігу і некротізація внутрішніх органів. Таким чином, ускладненя з боку пупкової грижі несе небезпеку не тільки для матері, але і для майбутньої дитини.

  Симптоми, при яких потрібна невідкладна допомога:

  • наростаюча нудота і блювота
  • утруднення відходження газів
  • відсутність дефекації
  • посилення болів в області пупка
  • неможливість вправити грижу
  • підвищення температури тіла
  • поява напруженості грижового мішка
  • погіршення загального самопочуття

  Вражена пупкова грижа у майбутніх мам вимагає екстреного оперативного втручання. Однак це не є приводом для переривання вагітності, оскільки сама операція і період після проходить без ускладнень. Слід звернути увагу на те, що, якщо у жінки діагностована міома матки, може відбутися ускладення, що супроводжується нестерпним болем і вимагає хірургічної корекції.

  Діагностика пупкової грижі при вагітності. Методами виявлення патології є:

  • консультація хірурга
  • ультразвукове дослідження грижового випинання
  • гастроскопия
  • езофагогастродуоденоскопія
  • рентгеноскопія шлунково-кишкового тракту і дванадцятипалої кишки
  • герніографія (введення контрастної речовини під контролем рентгенографії)
  • додаткові аналізи за показаннями

  Підготовка до операції

  Жінці необхідно пройти ряд підготовчих заходів. Серед них такі дослідження і аналізи:

  • Загальний і розгорнутий аналіз крові
  • Загальний аналіз сечі
  • Проба крові на резус-фактор і групу
  • Проба крові на цукор
  • Проба Вассермана, на ВІЛ, гепатити
  • Консультація акушера-гінеколога
  • ЕКГ

  Слід також повідомити лікаря про прийняття лікарських засобів і наявність алергії.

  Пупкова грижа: лікування у вагітних

  Як правило, техніка оперативного лікування пупкової грижі у вагітних мало відрізняється від стандартних методів. Зазвичай використовуються методи по Сапежко і Мейо. Їх методика полягає в ушивання місця виходу грижі (пупкового кільця). Для цього використовують аутотрансплантат (власні тканини пацієнта). Однак у цих методів є істотний недолік – тривалий період реабілітації, який становить близько 1 року. Також існує високий ризик рецидивів.

  Спосіб Мейо

  Операція проводиться під загальним знеболенням. Грижа оточується двома розрізами, які захоплюють всю складку жиру. При розтині грижового мішка внутрішні органи або їх частини вправляються в черевну порожнину. Наступним етапом операції стає висічення мішка і поперечне ушивання. Після цього накладаються шви. Операція закінчується накладанням швів на клітковину і шкіру.

  Метод Сапежко

  Хірургічні заходи супроводжуються загальним знеболенням. Проводяться парні дугоподібні розрізи навколо грижі для видалення розтягнутої шкіри разом з пупком. Його можна зберегти тільки при невеликих розмірах грижі. Подальші дії відповідають методиці Мейо. Метод Сапежко вважається більш фізіологічним, оскільки проходить зменшення білої лінії і випрямлення волокон прямих м'язів. Це має позитивний ефект в майбутньому для відновлення черевного преса.

  Пупкова грижа, лікування новими методами

  За допомогою ендоскопії встановлюється сітчастий імплантат над або під пупковим кільцем. Недоліків даної техніки практично немає. А переваги – більш короткий період реабілітації, який становить близько 1 місяця і невисокий відсоток рецидивів. Також до переваг можна віднести можливість застосування будь-якого виду анестезії, що краще для вагітної жінки.

  Однак слід пам'ятати, що дана техніка може збільшити внутрішньочеревний тиск, що небажано для вагітних. Тактика ведення вагітних з пупковими грижами визначається строго індивідуально. Важливо не займатися самолікуванням, а одразу звернутися до хірурга, щоб уникнути надання шкоди організму жінки і дитини.

  Підготувала Яна Білецька

  Facebook Comments
  Анонс