УЗД: робити чи ні?

Зміст:

  Останнім часом інтернет повниться страшилками про шкоду УЗД для вагітних: мовляв, від цього діти народжуються у кращому разі ліваками чи туговухими, а в гіршому – розумово неповноцінними, не кажучи вже про страшні незворотні зміни у ДНК… Мимоволі волосся дибки стає, коли читаєш про те, як мозок ненародженої дитини кипить під променями ультразвуку, лікарі-УЗДисти потерпають від імпотенції, а якщо плюнути на голівку апарата для УЗД, вона зашипить, наче гаряча праска. І найгірше, що неможливо це все перевірити власним досвідом, тому доводиться щось приймати на віру…

  Давайте відкинемо чутки і спробуємо розібратися в питанні неупереджено.

   

  Як тільки УЗД почали застосовувати, відразу почалась і критика цього методу з боку консерваторів. Їхні розумні аргументи можна звести до одного: майже все можна діагностувати й іншим чином, а те, що справді показує лише УЗД, не відзначається стовідсотковою точністю. Яке ж тоді практичне значення УЗД?

  За роки, що минули від початку запровадження УЗД, додалося чимало інших аргументів, уже не таких логічних. А також історій, правдивість яких перевірити неможливо. Тому почнімо з самого початку.

  Що таке ультразвук?

  Це всього-на-всього звук на таких високих частотах, що наше вухо його не розрізняє. А от, скажімо, дельфіни не просто чують ультразвук, а спілкуються між собою за його допомогою. Крім того, в природі ультразвук виступає складовою багатьох природних шумів – вітру, водоспаду, дощу, шурхотінні гальки, котру перекочує морський прибій, і т.п.

  Ті, хто говорить про безумовну шкоду ультразвуку, забувають додати, що вирішальну роль має такий чинник, як сила. Адже і звичайним звуком людину можна оглушити – проте чомусь на цій підставі ніхто не вимагає заборонити користуватися звуком узагалі…

  Ультразвук може приносити користь

  Якщо правильно все розрахувати, ультразвук може бути ефективним лікарським засобом. Наприклад, ультразвук інактивує віруси поліомієліту, енцефаліту тощо. Енергія ультразвуку перетворюється в тепло – це може знімати біль і спазми, а також знижувати ризик виникнення запалень. Ефект  мікромасажу тканин (стиснення і розтягнення), що виникає при дії ультразвуку на людський організм, сприяє кровообігу і, як наслідок, покращенню функцій тканин. Також ультразвук стимулює обмінні процеси. Спостерігаючи за малям на екрані під час УЗД, ви ризикуєте трохи прибалдіти від приємного тепла, яке розливається по тіліJ.

  Чи може ультразвук зашкодити?

  У той же час лежати годинами під УЗД-сканером не варто. Врешті-решт є принципова різниця між тим, щоб погладити хворе місце, і тим, щоб розтирати його кілька годин до крові…

  Так, тривала й інтенсивна дія ультразвуку здатна зруйнувати тканини тіла. Також не варто забувати, що таким чином прискорюється РОЕ, відбувається руйнування еритроцитів і лейкоцитів у крові та підвищується в’язкість крові, що може з часом призвести до тромбозу. Ультразвук пригнічує дихання клітини, інактивує деякі ензими та гормони, його вплив на білки призводить до серйозних структурних порушень білкових часток та навіть їх розпаду. При опроміненні ультразвуком молока руйнується вітамін С, котрий у ньому міститься. А це вже, як кажуть, зовсім інша історія.

  Настав час приділити трохи уваги П.П. Гаряєву з його «Хвильовим геномом», на який останнім часом активно посилаються стурбовані матусі і противники УЗД як явища. Для тих, хто не в курсі: П.П. Гаряєв, російський науковець, нібито довів на прикладі власних досліджень, що під час УЗД можна стерти пам’ять молекули ДНК. Розслабтеся і сміливо закривайте всі сорок три вкладки з його інтерв’ю – наукова спільнота не визнала його досліджень. Будь-який біолог чи біохімік вам пояснить, що ДНК можна хіба що зруйнувати – високою температурою, діями різних хімічних сполук (наприклад, кислоти) або пошкодити структуру радіацією. Але навіть це мудра природа передбачила: для таких випадків у нас є система репарації – це такі ферменти, які «бігають» по молекулі ДНК та шукають помилки, щоб їх виправити. Майже фантастика!

  Який із цього висновок?

  Єдине застереження противників УЗД, яке справді слід враховувати – це те, що минуло майже сто років, доки людство замислилося про шкоду рентгенівського випромінювання. Тому поки що давайте про всяк випадок виходити з того, що УЗД – це все-таки неприродне втручання. Багато майбутніх матусь починає із замилуванням зітхати, бачачи, як дриґає ручками і ніжками їхнє дитятко. Не розцінюйте це як привітання: для дитинки ця процедура є стресом у будь-якому разі, тож УЗД без належних причин проводити не варто.

  Якщо вагітність протікає нормально і немає ніяких тривожних ознак,  ультразвук взагалі не потрібен. По-перше, на цю процедуру вас направляє лікар, тож утримайтесь від самодіяльності. По-друге, перше УЗД не можна проводити раніше 12 тижня вагітності, оскільки плід ще навіть не схожий на людину і може бути вразливим.

  Повторне УЗД можна проводити не раніше, ніж через 3-4 тижні. В ідеалі за всю вагітність рекомендовано проводити цю процедуру тричі: на дванадцятому, двадцять другому і тридцять другому тижнях. По-третє, важливим є час впливу. Краще вже утриматись від запису годинного блокбастеру під назвою «Перші рухи моєї крихітки», а ліпше обмежитись кількома хвилинами на всю процедуру. Можна зробити фото, а пізніше діставати його в громадському транспорті із сумочки і потай милуватися.

  Автор: Вікторія Ганська

  Facebook Comments
  Анонс