Відшарування плаценти – чому воно виникає у вагітної?

Зміст:

  Передчасне відшарування нормально розміщеної плаценти – це одна з грізних акушерських патологій. Вона призводить до великої крововтрати, а інколи – до внутрішньоутробної загибелі плода. Чи існує профілактика цього стану і куди звертатись при появі симптомів відшарування плаценти, розказує акушер-гінеколог, завідувач пологового відділення районної лікарні міста Кременець, Володимир Васильович  Середюк

  Передчасне відшарування плаценти може виникати як під час вагітності, так і у пологах. Чим воно загрожує мамі та дитині? Внаслідок відшарування дитина недоотримує достатньої кількості кисню і важливих поживних речовин. Саме тому, коли така ситуація триває довго, малюк може загинути. Для жінки відшарування небезпечне кровотечею та, відповідно, більшою чи меншою крововтратою.

  Причини передчасного відшарування плаценти

  На ранніх терммнах вагітності відшарування плаценти може спричинити її запалення внаслідок розвитку інфекції. У другому і третьому триместрі вагітності відшарування відбувається через травми вагітної, багатоводдя. Ця патологія інколи виникає у вагітних з багатоплідною вагітністю, з пізніми токсикозами, низькою плацентацією – коли плацента розмішена занадто низько. Також причиною відшарування плаценти може стати агресивне ведення пологів.

  Діагностика та лікування відшарування

  При передчасному відшаруванні плаценти під час вагітності буває зовнішня або внутрішня кровотечі. Якщо вона зовнішня – тут все ясно, і діагноз лікарі встановлюють швидко. Якщо ж кровотеча внутрішня, тоді із симптоматики можуть бути присутніми лише біль внизу живота та деформована напружена матка. Трохи згодом приєднуються порушення серцевої діяльності плода через його внутрішньоутробну гіпоксію.

  Діагностика відшарувань плаценти

  Ультразвукове дослідження – це не основний метод діагностики таких станів. На УЗД немає явних ультразвукових маркерів, які б точно вказували лікарю на відшарування плаценти. Наказ МОЗ України по кровотечах заперечує будь яку діагностичну цінність ультразвуку у цьому питанні.

  Тому діагностику проводять, виходячи з такої симптоматики: це порушення серцевої діяльності у малюка і зовнішня кровотеча у мами. Коли кровотеча внутрішня і стан плода погіршується поступово, тобто деякий час все перебуває у межах норми, діагностика ускладнюється. В такому випадку акушер може втратити час, коли необхідно терміново розроджувати жінку. Це може коштувати життя і жінці, і малюку.

  При зовнішній кровотечі все простіше. Коли жінка втрачає кров, то зрозуміло що відбувається. Якщо крововтрата перевищує 250 міліллітрів – вагітну треба терміново розроджувати. Ситуація при таких станах розвивається стрімко, вона веде до загибелі плода та негативно впливає на здоров’я матері.

  Тому, коли вагітна потрапляє в стаціонар, їй вимірюють крововтрату простим ваговим методом: зважують пелюшку або ж підклад з-під жінки на звичайних вагах, віднімають вагу предмета і отримують чистий об’єм крововтрати.

  Відшарування плаценти у пологах

  Якщо передчасне відшарування відбувається в пологах, то, звичайно, відразу проводиться кесарський розтин. Буває, що стінка матки просочується кров’ю, тобто відбувається крововилив у стінку матки. Медики називають цей стан матка Кувелера. Це загрожує геморрагічним шоком та сильною кровотечею. Тому під час кесарського розтину одночасно рятують і дитину, і жінку, проводячи екстирпацію матки.

  Профілактика відшарування плаценти

  Профілактика відшарування дитячого місця проводиться ще на етапі підготовки до вагітності. У пари, що планує дитину, проліковуються всі гострі та хронічні інфекції. Під час вагітності жінка повинна берегтися: не бігати, не робити занадто різких рухів, не плигати, особливо перед родами, уникати будь яких травм, захищати живіт. 

  Кожна жінка при появі найменших кров’янистих виділень з вагіни під час вагітності повинна відразу звернутися до акушер-гінеколога, найкраще в  стаціонарне відділення, а не у поліклініку. Це треба зробити для того, щоб лікарі діагностували причину виділень.

  Згідно тактики ведення вагітних, якщо крововтрата не перевищує 250 мілілітрів, то вагітну ведуть консервативно. Тобто вагітність зберігають, слідкуючи за станом плода. Така крововтрата ще не впливає на серцеву систему дитини. Часто спрацьовують природні захисні механізми: судинка затрамбовується, кровотеча припиняється, а відшарування більше не поширюється.

  Підготувала Вікторія Астахова

  Facebook Comments
  Анонс