Ворушіння плоду – Коли можна відчути перші, їх норма і відхилення

Зміст:

  Вагітні жінки завжди з нетерпінням чекають перших ворушінь свого малюка. Але, якщо ви їх не чуєте – це не означає, що їх немає.

  Першу рухову активність плоду можна побачити на УЗД вже в терміні 7-8 тижнів вагітності, а до 10-гу тижня у маленької людини вже є ковтальний рефлекс.

  Близько 17-18 тижнів крихітка вже реагує на гучні звуки і яскраве світло, до кінця 18 тижня – починає усвідомлено рухати ручками і пальчиками. Але і цього ви ще не відчуєте. Дитина ще дуже мала і майже ніколи не торкається стінок матки.

  Коли в нормі вагітні починають відчувати рухи дитини, як їх правильно порахувати і для чого це потрібно – в інтерв’ю з кандидатом медичних наук, акушером-гінекологом, фахівцем з медицини плоду «Уніклінікі» Віктором Івановичем Ошовським.

  В акушерських підручниках, випущених 10-15 років тому, зазначається, що жінка відчуває ворушіння малюка з 20 тижнів і не раніше. Жінки, які вагітні повторно, зазвичай відчувають рухи дитини на кілька тижнів раніше, ніж ті, хто вагітні вперше.

  Сьогодні багато хто говорить про те, що відчувають ворушіння плоду з 16-18 тижнів. Це пов’язано з різними чинниками і відбувається не тому, що діти або їх мами змінилися. Сьогодні жінки приділяють більше уваги своїй вагітності, частіше консультуються, дуже хочуть відчути ворушіння, чекають їх з нетерпінням. Тому іноді сприймають перистальтику кишечника або інші зміни в черевній порожнині, як перші ворушіння малюка.

  Насправді, зрозуміти, що це ворушиться дитина, можна тільки з певного терміну. Якщо ж жінка в 20 тижнів вагітності все ще не чує ворушіння, було б непогано проконтролювати наявність серцебиття плоду.

  Але не варто лякатися, якщо термін перевалив за 20 тижнів, а рухів ви все ще не відчуваєте. У цьому, як правило, немає нічого страшного. Доктор може порекомендувати провести ультразвукове дослідження, адже 21-й тиждень вагітності – час другого ультразвукового скринінгу, на якому можна оцінити стан дитини, кількість навколоплідних вод навколо неї і інші чинники, які можуть впливати на ворушіння.

  Якщо, наприклад, навколоплідних вод мало, то у дитини мало простору для рухів. Можливо, з якихось причин, у малюка йде затримка росту, він відстає за розмірами, а значить, економить свою енергію. В такому випадку він буде менш рухливим.

  Буває так, що дитина хвора, у неї вражена м’язова система. Такі стани називають міастенії, це неможливість керувати своїми м’язами. У цьому випадку дитина малорухома або ж зовсім не радує маму своїми поштовхами. Але таке буває вкрай рідко.

  Періоди внутрішньоутробної активності малюка

  Якщо жінка вже відчуває ворушіння дитини, це не означає, що потрібно їх відразу рахувати або якось контролювати. Контроль рухів плоду починається не раніше 25-26 тижнів. На цьому терміні рухи стають більш-менш впорядкованими, дитина набуває певної тенденції до ворушіння в різний час доби.

  Справа в тому, що у плода є періоди активності і відпочинку. Зазвичай протягом доби є 3 періоди емоційної активності. Перший – ніч і ранній ранок (десь з 2 ночі до 4 ранку), другий – з 7 до 11 ранку. І третій припадає на вечір – десь з 19-ти до 23-х годин. Це час, коли дитина переважно не спить. А коли плід не спить, він емоційно реагує на те, що відбувається навколо, активно рухається, у нього працює міміка.

  Рухи для дитини – це не просто посмикування. Це когнітивна функція, тобто функція, яка спрямована на вивчення світу навколо неї. Рухаючись, малюк правильно будує свої внутрішні метаболічні процеси. Як для дорослої людини ходьба є когнітивною функцією, і це ми розуміємо на сьогоднішній день, дитина, яка просто лежить нерухомо, матиме менший «IQ» – коефіцієнт інтелекту. Адже пізнання світу, в тому числі внутрішньоутробно, відбувається через рух. Якщо дитина нерухома – у нього також погано дозріває мозкова тканина.

  Рух призводить до коливань навколоплідної рідини, до її правильного розподілу. Вона містить в своєму складі первинну сечу немовляти, в ній розчинена велика кількість спеціальних речовин, спрямованих на прискорення дозрівання легеневої тканини. Тобто природою задумано так, що завдяки ковтанню цієї рідини у малюка дозрівають легені.

  У ті проміжки, коли дитина переважно спить (наприклад, це час з 11 дня до 18 вечора), руху теж можна чути, тому що перехід з однієї фази сну в іншу супроводжується поштовхом. Дитина в цей період спить по 20-25 хвилин і прокидається на короткий час: від однієї до кількох хвилин.

  Тому рахувати ворушіння, в період, коли малюк неактивний, тому що просто спить, – невірно. Правильно буде підраховувати рухи в фазі активності: вечірню чи ранкову.

  Навіщо рахують ворушіння плода

  Якщо малюкові буде незатишно внутрішньоутробно, тобто він отримає меншу кількість кисню і поживних речовин, перше, що він зробить – це почне економити свою енергію, відключить всі ті витрати, які не спрямовані безпосередньо на забезпечення його життєдіяльності. А забезпечують життєдіяльність биття серця, робота надниркових залоз нирок. М’язи, навпаки, є великим споживачем кисню і глюкози. Тому малюк і обмежує рухи.

  Потрібно сказати, що надмірно активна поведінка дитини є нормою. Це говорить про те, що дитина має достатньо кисню і поживних речовин. Але іноді, якщо дитина ворушиться занадто бурхливо і після цього настає період затишшя – це привід звернутися до лікаря.

  У деяких моментах бурхливі ворушіння можуть бути пов’язані з акушерськими проблемами, акушерськими катастрофами, наприклад, з вузлом пуповини, але це буває надзвичайно рідко.

  Тому, якщо дитина ворушитися часто і бурхливо – то це, як правило, добре. Але і коли дитина ворушиться погано – це ще зовсім не означає біду. Проте, це привід протягом найближчого часу сходити до лікаря і прояснити всі моменти. Акушери більше люблять, коли дитина ворушиться добре. Але якщо ворушіння бурхливий, болісні, незвичайні, більше, ніж зазвичай, і що дуже важливо, після рухів наступають періоди затишшя, – тоді це також привід звернутися до свого лікаря.

  Методи підрахунку рухів

  Починаючи з 26 тижнів і до пологів кожна вагітна жінка повинна рахувати ворушіння. Під час підрахунку жінка повинна бути спокійною, відпочившою та  не голодною. Робити це краще ввечері, наприклад, з 19 до 21. Ці дві години – вечірній пік емоційної активності дитини.

  Лежачи на спині, необхідно сконцентруватися на ворушіння. За цей час потрібно нарахувати мінімум 6 рухів. Якщо ви нарахували 6 рухів за 5 хвилин – більше не рахуємо. Якщо за 2 години не вийшло хоча б 6 рухів, на ранок у другий пік емоційної активності дитини, тобто, наприклад, з 8 до 11 ранку потрібно з’явитися до лікаря для запису кардіотокограми (це реєстрація серцебиття плоду).

  Якщо щовечора ви налічуєте в цей період не менше 6 рухів за 2 години, то з високою часткою ймовірності, дитина відчуває себе адекватно. Деякі жінки кажуть, що їх доктор навчив рахувати ворушіння з 9 ранку до 9 вечора не менше 10 ворушінь. Це старий метод. Він краще, ніж відсутність підрахунку, але більш ефективний підрахунок рухів плоду – саме в піки його емоційної активності.

  Від чого залежить кількість і сила рухів малюка

  Мама впливає на стан дитини 24 години на добу. Дитина відчуває і мамине емоційний стан, і харчування, і мамин спосіб життя. Тому, якщо мама палить, дитина буде ворушитися гірше. Під час паління спазмуються судини, і малюк відчуває кисневий голод, а кисень потрібен дитині для утилізації глюкози і зростання. Тому плід включає економний режим, тобто рухається мало.

  Кава, чай і речовини, які мають збуджуючу дію, повинні контролюватися вагітною жінкою. Вони допускаються, але їх не повинно бути багато.

  Підготувала Вікторія Астахова

  Facebook Comments
  Анонс