Йога у третьому триместрі вагітності

Зміст:

  Про користь та позитивний вплив йоги в період вагітності сказано багато. Тож ми радше сконцентруємось на особливостях занять йогою в останні місяці вагітності.

  За професійною консультацією СвітМам звернувся до Вікторії Євсюкової, інструктора Української Федерації Йоги, керівника Прасу Йога Україна  та автора методики підготовки до материнства за допомогою йоги.

  Йога для вагітних або Прасу Йога – це практика, спрямована на свідоме самозмiнення жінки, яка готується стати мамою. “Я зачарована можливістю наших жінок практикувати йогу під час вагітності, – каже Вікторія, – адже це найкоротший йога-період у житті жінки, котрий в наш стрімкий час вона може пережити всього пару разів, а три – то вже велика рідкість!”

  Практикуючи йогу в період очікування малюка, жінка може впливати і на своє фізичне тіло, i на психіку. Може підготуватися до пологів та майбутнього материнства, а також позитивно вплинути на самопочуття дитини.

  Особливості йоги в третьому триместрі вагітності

  Як правило, третій триместр – фізично найважчий для жінки. Тіло стрімко змінюється, міняється центр рівноваги, організм починає швидше набирати вагу, а фізичні навантаження даються все важче. Та в арсеналі йогінь є купа інструментів, які допомагають зробити цей період максимально гармонійним, завжди залишатись у формі та швидко до неї повернутися, якщо щось пішло не за планом.

  Зазвичай йогіні не “лежать на печі” в період вагітності, скоріше навпаки – вони дуже активні аж до самих пологів і швидко відновлюються після них. Це пов’язано з тим, що йога вчить жінку слідувати своїм справжнім бажанням, чути своє тіло та допомагає знайте те важливе у житті, що утримує фокус уваги подалі від непотрібних дрібниць.

  Якщо ж ваше знайомство з йогою припало саме на тендітний період вагітності, Вікторія радить пошукати досвідченого інструктора. Це обов’язково має бути інструктор йоги зі стажем і, звісно, жінка-мама, яка сама практикувала йогу задовго до та під час власної вагітності.  

  Застереження

  Практикуючи йогу під час вагітності і, особливо, наприкінці цього шляху, потрібно уникати стрибків, струсів, різких змін положень тіла та особливо тиску в зоні черева. Важливо навчитися правильно вставати і лягати та відмовитися від асан, які виконуються на животі.

  При виконанні вправ з прогином у спинi потрібно переконатися, що у вас достатньо місця для животика, для цього стануть в нагодi асани з розкритими ногами.

  Йога і пологи

  Питання, яке хвилює кожну – чи можуть заняття йогою полегшити процес пологів?  Відповідь однозначна – так, йога може. Про це каже і досвід сучасних акушерів та практикуючих інструкторів, і самих молодих мам.

  Справа в тому, що виконуючи асани (вправи з комплексів йоги) ми, тим самим, гармонізуємо власне тіло, робимо його сильним, гнучким та більш рухливим. Ми укріплюємо або розслабляємо м’язи саме там, де це найбільше потрібно.

  Одним із важливих аспектів пологів є здатність жінки тужитись і вміння робити це правильно. Для цього потрібно зміцнити м’язи пресу та навчитися ними керувати. Не менш необхідним вмінням, що тренується на заняттях йогою, є здатність розслаблятися “на біль”, здатність зберігати ясність мислення та керувати власним тілом. Адже не секрет, що біль – це невід’ємна частина пологів.

  Тренуючись розслабляти окремі групи м’язів в незвичних позах, та практикуючи повне розслаблення (шавасану) жінка отримує унікальне вміння – ефективно відпочивати за дуже короткий проміжок часу. А це, погодьтеся, знадобиться не тільки при переймах, а й у перші місяці материнства.

  Окрім розслаблення та володіння тілом, заняття Прасу-йогою вчать майбутню маму правильно дихати під час пологів. Пранаями (дихальні вправи йоги) збагачують кров киснем та тренують м’язи, що відповідають за дихання. Це особливо корисно під час переймів та потуг, коли необхідно простимулювати родову діяльність.

  Варто звернути увагу

  Вагітність вчить жінку мобільності, готовності до творчості тіла та відкриває можливості до продуманих експериментів, що стануть у нагоді у материнстві. У цей швидкоплинний період повний постійних змін те, що було добре у першому триместрі, вже не є не актуальним у другому. І, тим паче  – у третьому. Тому, практикуючи йогу, потрібно бути дуже уважною до себе та свого самопочуття.

  В останні місяці вагітності багато улюблених асан вже неможливо виконувати. В деяких асанах ще комфортно знаходитися, але стає складніше заходити у них. Але ми, жінки, маємо виняткову здатність прилаштовуватись та вписуватись у навколишній простір☺

  Вже з другого і протягом усього третього триместра, на заняттях з Прасу Йоги активно застосовуються допоміжні матеріали – кубики, мотузки, подушки, стільці, стіни… Варіантів – безліч, з ними може познайомити інструктор на заняттях.

  Йога для вагітних майже немає протипоказань. Єдиним винятком є випадки, коли жінці заборонена будь-яка фізична активність і прописаний постільний режим та перманентний медичний нагляд, як єдиний варіант безпечного протікання вагітності. В такому випадку повертатись до занять  з йоги можна після консультації з лікарем, під наглядом дуже досвідченого інструктора.

  Автор: Тетяна Котелкіна

  Експерт: Вікторія Євсюкова

  Читай також на СвітМам статтю Йога для беременных в Киеве: где заниматься?

  Facebook Comments
  Анонс