Отримання державної допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами жінками, які є суб’єктами підприємницької діяльності (СПД)

Зміст:

  Велика кількість жінок в Україні займається підприємницькою діяльністю і є суб’єктами підприємницької діяльності (СПД або ФОП) на спрощеній системі оподаткування. На яку допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами варто розраховувати жінкам у такій ситуації?

  Законодавче регулювання

  Законодавчим актом, який регулює надання допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами, в тому числі для жінок, які здійснюють підприємницьку діяльність є Закон України «Про допомогу сім`я з дітьми» зі змінами та доповненнями.

  Реалізацію цього Закону передбачено «Порядком призначення виплат державної допомоги сім’ям з дітьми», що затверджено Постановою КМУ від 27.12.2001 № 1751. Крім того, варто взяти до уваги Закон України «Про облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

  Хто може отримати фінансову допомогу?

  Законом «Про допомогу сім`ям з дітьми» передбачено, що право на отримання допомоги по вагітності та пологам мають як застраховані, так і не застраховані особи. До останніх належать жінки, що зареєстровані як суб’єкти підприємницької діяльності, але не сплачують страхові внески до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

  Розподіл на застрахованих та незастрахованих жінок потрібен для того, щоб визначити суму, яка виплачуватиметься у зв’язку з вагітністю та пологами. У незастрахованих жінок ця сума буде меншою. На думку автора, таке, м’яко кажучи, несправедливе ставлення до СПД в країні, яка прагне до європейських стандартів  життя, є «грою в одні ворота».   

  Тож кожна майбутня матуся, яка є суб’єктом підприємницької діяльності, має  визначитися щодо доцільності підписання договору на добровільне страхування з урахуванням всіх «за» та «проти».

  Як можна застрахуватися у Фонді?

  Законом передбачено, що особи, які не підлягають обов’язковому соціальному страхуванню, мають право застрахуватися добровільно. Для цього всі охочі подають відповідну заяву до територіальних податкових органів. Ці органи впродовж 30 днів приймають рішення щодо укладання з СПД відповідного договору.

  Для підписання Договору необхідно надати:

  • копії паспорта та реєстраційного номера платника податку (ідентифікаційний код);
  • копію свідоцтва про реєстрацію ФОП (виписка з реєстру);
  • копію свідоцтва платника єдиного внеску.

  Такий договір укладається на визначений строк, але не менше одного року, та передбачає щомісячну сплату внесків. У подальшому, укладений договір необхідно надати та зареєструвати у територіальному відділі Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

  У Фонді соціального страхування необхідно надати:

  • сам договір (з копією),
  • копії паспорта, 
  • реєстраційного номера платника податку, копію свідоцтва про реєстрацію ФОП.

  Після реєстрації вам присвоюють персональний код страхувальника. Після проходження вказаних етапів реєстрації, ви є застрахованою особою на добровільних засадах.

  Строки звернення та тривалість відпустки

  Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами настає відповідно до листка непрацездатності, виданого медичною установою за місцем спостереження вагітної жінки. Порядок видачі такого листка непрацездатності регулюється розділом 6 «Інструкції про порядок видачі документів», що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я України від 13 листопада 2001 р. № 455.

  Згідно з п. 6.1. цієї Інструкції листок непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами видається з 30 тижнів вагітності одразу на 126 календарних днів

  Відпустка надається жінці повністю, незалежно від кількості днів, фактично використаних до пологів, але в межах строку, визначеного лікарем у листку непрацездатності. Це означає, що декретна відпустка не переноситься, не продовжується. Лише коригується її післяпологова частина, залежно від того, якою була допологова відпустка.

  Щодо жінок, що є постраждалими внаслідок Чорнобильської катастрофи

  Жінкам, які належать до 1-4 категорій осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, видається листок непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами з 27 тижнів вагітності тривалістю 180 календарних днів (90 календарних днів до пологів і 90 – після).

  Жінкам, які отримали посвідчення категорії 4 за проживання на території зони посиленого радіоекологічного контролю, та які на момент настання відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами вже постійно не проживають (та не працюють) у цій зоні, листок непрацездатності видається на загальних підставах на 126 календарних днів.

  Інструкцією також передбачені інші строки відпустки, що залежать від самих пологів. У разі складних пологів зазначена допомога нараховується на підставі довідки встановленого зразка, виданої медичною установою.

  Як і коли жінки-СПД можуть звертатися за допомогою?

  У листку непрацездатності у графі «Місце роботи» необхідно правильно та чітко написати «ФОП ПІБ» та адресу, за якою ви зареєстровані як підприємець.

  Допомога по вагітності та пологам нараховується та виплачується, якщо звернення надійшло не пізніше 6 (шести ) місяців з дня закінчення такої відпустки.

  Призначення та виплату жінкам, які є суб’єктами підприємницької діяльності та не сплачують страхові внески, здійснюють територіальні відділення Управління праці та соціального захисту населення.

  Жінкам, які є суб’єктами підприємницької діяльності та зареєстрували договір на добровільну участь у страхуванні, треба звернутись до територіального відділення Фонду соціального страхування, в якому і було зареєстровано договір.

  Документи, які необхідно надати для отримання допомоги

  Жінкам, які зареєстровані як суб’єкти підприємницької діяльності та не сплачують страхові внески, необхідно надати до органів праці та соціального захисту населення наступні документи:

  • заяву встановленого зразка;
  • листок непрацездатності, виданий медичною установою;
  • довідку з Пенсійного фонду про те, що жінка-ФОП перебуває (чи не перебуває) на обліку в органах пенсійного фонду та бере (чи не бере) участь у загальнообов’язковому державному соціальному страхуванні.

  Жінкам, які зареєстровані як суб’єкти підприємницької діяльності та сплачують страхові внески, треба подати до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності наступні документи:

  • лікарняний литок;
  • персональний код страхувальника;
  • копії паспорта та реєстраційного номера платника податку;
  • копію свідоцтва про державну реєстрацію ФОЛП;
  • копію свідоцтва платника єдиного внеску;
  • копію повідомлення про взяття на облік платника єдиного внеску;
  • копію платіжних доручень щодо сплати ЄСВ (за договором);
  • банківські реквізити, куди передбачається перерахувати грошові кошти;
  • копію трудової книжки (за наявності);
  • копію чорнобильського посвідчення (за наявності).

  Після подання всіх документів, необхідно набратись терпіння та чекати нарахування грошових коштів на вказаний рахунок.

  Як розрахувати розмір допомоги

  Сума виплат залежить від того, застрахована жінка чи ні.

  Не застрахованим особам нараховується та виплачується допомога у розмірі 25 % розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом для непрацездатної особи, з розрахунку на місяць. Наведу загальний приклад розрахунку:

  1228 – мінімальна заробітна платня за даний період;

  30,42 – середньоденна кількість календарних днів,

  126 – кількість днів лікарняного.

  Отже,  1218 * 25%  = 304,5 грн.; 304,5/ 30,42 = 10,00; 10,00 * 126  = 1261,24 грн. на місяць

  Зауважу, що розрахунок суми допомоги по вагітності та пологам розраховується за формулою: середньоденна заробітна платня (дохід) * на кількість днів декретної відпустки.

  Тепер, візьмемо ситуацію коли договір про добровільну участь у системі загальнообов’язкового страхування укладено. Строк дії такого договору: один рік з мінімальною базою нарахування.

  Загальний приклад розрахунку, 1218/30,42=40,00 грн на день; 40,00* 126  = 5044,97 грн.

  Крім того, в даному випадку необхідно враховувати витрати на сплату ЄСВ.

  Автор: юрист Ірина Павлик

  Facebook Comments
  Анонс