Підготовка тата до партнерських пологів

Зміст:

  Партнерські пологи: як підготовуватися, всі «за» та «проти», аналізи для майбутнього тата та інші важливі питання

  Наш експерт – акушер-гінеколог, головний лікар медичного центру San Medical Clinic Вікторія Бугро

  Впродовж останніх десяти років партнерські пологи в Україні набувають все більшої  популярності. Відповідно, пологові будинки йдуть назустріч майбутнім батькам – в кожному сучасному пологовому будинку створюються умови для партнерських пологів, виділяються окремі палати сумісного перебування, впроваджуються міні-пологові зали.

  Чому питання партнерських пологів таке актуальне?

  Міжнародні дослідження останніх років доводять, що присутність партнера на пологах покращує перебіг пологів та післяпологового періоду, а також робить стосунки в родині більш тісними, сприяє усвідомленому батьківству.

  Як лікар акушер-гінеколог, я раджу сімейним парам обговорювати сценарій майбутніх пологів вже з першого триместра вагітності, вивчати літературу, відвідувати курси підготовки до пологів, переглядати науково-популярні відеоролики, які демонструють модель фізіологічних пологів, за потреби – працювати з психологом. Оскільки лише інформація, знання можуть позбавити родину ілюзій і невірного суб’єктивного тлумачення процесу пологів.

  Аналізи та обстеження для майбутнього тата

  Майбутній тато повинен надати до розгляду в пологовий будинок, де відбудуться партнерські пологи, наступні дані:

  • результати обстеження на ВІЛ,
  • сифіліс,
  • гепатити В і С,
  • довідку про стан здоров’я від терапевта або сімейного лікаря,
  • результати флюорографії.

  На розсуд конкретного пологового будинку – результат бакпосіва з носа на присутність золотистого стафілокока, але цей метод дослідження не є обов’язковим.

   «За» та «проти» партнерських пологів

  Присутність чоловіка під час пологів підходить не для всіх. Необхідно зважити всі «за» та «проти».

  Насамперед треба задуматись над доцільністю присутності на пологах чоловікам, які мають підвищену емоційність, лабільну психіку; людям, яким притаманна відраза до крові. Людина – істота складна, вона має право на свої слабкості, має право не переносити вигляд страждань іншої, близької людини і не бути при цьому засудженою.

  Нажаль, не в кожній родині є довіра і взаєморозуміння. Багато жінок соромляться свого тіла. Майбутні мами повинні тверезо оцінювати можливості і бажання свого чоловіка і не наполягати на його присутності, якщо виникає найменший супротив з його боку.

  Хорошим компромісним варіантом є перебування чоловіка з дружиною лише під час першого періоду пологів.

  Участь тата під час першого періоду пологів

  Перший період пологів – це час, за який шийка матки розкривається настільки, щоб передлегла частина плоду мала змогу покинути порожнину матки. Цей період триває довго в жінок, що народжують вперше (9-12 годин), і вдвоє менше в «досвідчених» роділль.

  Це той час, коли жінка вперше зустрічається з болем, дискомфортом і страхом. В цей час майбутній тато робить безліч корисних справ:

  • підраховує частоту і тривалість перейм,
  • забезпечує дружині можливість комфортно проводити час,
  • керує дихальними вправами для полегшення болю під час перейм,
  • масажує низ живота і поперек,
  • асистує при розвантажувальних вправах на спортивній кулі,
  • пропонує чай,
  • підбадьорює,
  • підтримує,  
  • веселить,
  • читає книжки,
  • обіймає, цілує, голубить.

  Деякі жінки бажають позбавитись від волосяного покрову в ділянці геніталій перед пологами, чоловік може в цьому допомогти.

  Не тільки чоловіки можуть бути вразливими. Є категорія жінок, якій важко дається присутність чоловіка в моменти власного психічного та фізичного напруження, виникають хвилювання і роздратованість. При чому це може бути виявлено лише в безпосередньо складній для жінки ситуації. Дуже важливо, щоб майбутній тато з розумінням поставився до побажання жінки залишитись наодинці.

  Тато і другий період пологів

  Коли шийка матки розкрилася і голівка малюка впевнено просувається пологовими шляхами, в розквіті другий період пологів – безпосередньо народження дитини. Якщо тато прийняв рішення бути присутнім під час цього, він буде нагороджений найнезабутнішою миттю свого життя.

  Я рекомендую чоловікам знаходитись біля голови роділлі. Оскільки процес народження, такий який він є, далекий від естетичної краси – передлегла частина може викликати рефлекторне спустошення кишківника (наразі клізма не є обов’язковим елементом підготовки до пологів), у жінки в ділянці піхви можливі розриви, тріщини, синці. Деякі психологи вказують на ризик послаблення статевого потягу до жінки у чоловіка, який був свідком її пологів.

  Роботи у чоловіка буде багато – витирати спітніле чоло дружини, допомагати їй дотримуватись необхідного ритму дихання, тримати за руку, підбадьорювати, бути «на підхваті» у лікаря.

  Чого не можна робити? Заважати роботі медичного персоналу, занадто емоційно реагувати, давати поради лікарям, робити селфі в різних ракурсах, якщо це недоречно, метушитися, занадто активно пересуватися навколо ліжка.

  Коли малюк з’являється, то саме батьку довіряють перетнути пуповину після припинення її пульсації. Якщо родина заздалегідь запланувала зберегти пуповинну кров, чоловік може допомогти фахівцям її зібрати.

  Важливим є раннє прикладання малюка до грудей матері. Але в деяких випадках це неможливо (наприклад, кесарів розтин) тоді дитинка потрапляє в обійми до тата (партнерський кесарів розтин). Фахівці виділяють етап контакту «очі в очі» тата і дитини, як пусковий механізм усвідомленого батьківства, формування тісних стосунків між батьком і його нащадком.

  Третій період пологів: тато поруч

  Третім періодом пологів є відділення плаценти. Чоловік продовжує знаходитись біля дружини, обережно притримує голову при потугах, які сприятимуть виходу плаценти і плодових оболонок. Як тільки плацента відокремилась, лікар переходить до огляду пологових шляхів і ушивання можливих тріщин і розривів.

  В цей час тактика на розсуд батька – чи залишитись з дружиною, чи ближче знайомитись з малям, яке до цього часу вже поміряне, зважене, вмите і ошатно вбране в перші в своєму житті речі – шапочку, рукавички, шкарпеточки і підгузник для найменших.

  Нормативно-правова база, яка регламентує проведення партнерських пологів

  Згідно наказу МОЗ України від 3 листопада 2008 р. № 624, яким затверджено “Клінічний протокол з акушерської допомоги "Нормальні пологи" однією з умов забезпечення нормальних пологів є заохочення емоційної підтримки під час пологів (організація партнерських пологів), персональна психологічна підтримка роділлі чоловіком, чи обраним нею партнером, які мають бути підготовленими до участі в пологах. Для цього партнерові потрібна зміна одягу на чистий домашній одяг (за відсутності – одноразовий комплект).

  Наказ МОЗ України від 15.07.2011 № 417 Про організацію амбулаторної акушерсько-гінекологічної допомоги.

  Згідно наказу МОЗ України від 10.05.2007 року № 234 "Про організацію профілактики внутрішньолікарняних інфекцій в акушерських стаціонарах" дозволено присутність на пологах партнера (не більше двох осіб) відповідно до порядку, затвердженого головним лікарем закладу охорони здоров'я.

  Присутність членів родини за наявності в них туберкульозу або гострих проявів інфекційного захворювання в акушерському стаціонарі не допускається.

  Дорогі чоловіки, якщо ви відчули нездужання, з’явилась нежить, підвищилась температура – будь ласка відмовтесь від присутності на пологах! Навіть якщо «вона чекає», «я обіцяв», «я дуже хочу», «я прийняв ліки», «вона образиться». Ваші дружина та дитина дуже вразливі цей період.

  Якщо ви з дружиною – одне ціле – то партнерські пологи для вас! Якщо ви прихильники таїнств стосунків – участі в першому періоді пологів буде достатньо.

  З повагою, Бугро Вікторія Валеріївна, лікар акушер-гінеколог, спеціаліст УЗД, головний лікар медичного центру San Medical Clinic.

  Facebook Comments
  Анонс