Що необхідно знати про декретну відпустку

Зміст:

  Все ближче підходить довгоочікувана мить народження дитини і ти збираєшся у декретну відпустку. В Україні існують основні аспекти декретної відпустки, які варто мати на увазі:

  декрет

  1. Декретна відпустка по вагітності та пологах:

  • Декретна відпустка по вагітності та пологах надається на основі листа тимчасово непрацездатності, який видається у жіночій консультації. Оплата проводиться у розмірі 100% середньої заробітної плати, незалежно від стажу роботи.
  • Оплачувану декретну відпустку вагітній жінці, яка офіційно працевлаштована,  надають 70 днів до пологів і триває вона 126 календарних днів (70 днів до та 56 днів після народження дитини). Якщо до пологів було менше, аніж 70 днів, то різниця переноситься на післяпологовий період.
  • Якщо народжується двоє чи більше дітей, виникають післяпологові ускладнення, то термін декретної відпустки становить 140 календарних днів (70 днів до 70 днів після пологів). Додатковий лист тимчасової непрацездатності видається за місцем проживання, підставою чому є запис в історії пологів і в обмінній карті в закладі, де проходили пологи. Такий запис завіряється підписом та печаткою головного лікаря даної установи (пологового будинку).
  • Якщо вагітна жінка належить до 1-4 категорій постраждалих на Чорнобильській АЕС, то вона має право отримати лікарняний лист на 180 днів – 90 до та 90 після пологів. При цьому право на таку відпустку жінка має лише у випадку, якщо вона перебуває на обліку в жіночій консультації чи поліклініці.

  2. Декретна відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років (і більше):

  • По закінченню декретної відпусти по вагітності та пологах мама має право як вийти на роботу, так і піти у відпустку по догляду за дитиною до трьох років. При виході у таку відпустку за жінкою зберігається основне місце роботи, однак щомісячні виплати будуть становити суму, яка виплачується підприємством із коштів Фонду державного соціального страхування. При перериванні відпустки по догляду за дитиною соціальні виплати не зберігаються.
  • Якщо мама не працює, вона може отримувати виплати із Фонду державного соціального страхування через районний орган соціального забезпечення.
  • Згідно діючого законодавства підприємство, на якому працювала жінка до декретної відпустки, може надавати додаткову відпустку по догляду за дитиною і більшої тривалості, аніж до трьох років, однак без збереження заробітної плати або із частковою оплатою.
  • Декретна відпустка не надається, якщо дитина знаходиться на державному утриманні.
  • Якщо дитині необхідно забезпечити домашній догляд (через медичні покази на основі медичного висновку), мамі надається відпустка по догляду за дитиною до шести років без збереження заробітної плати.
  • Декретну відпустку мають право використати повністю або частинами тато дитини, бабуся,дідусь чи інші родичі, які фактично доглядають за малюком.

  3. Звільнення під час декретної відпустки

  не допускається за власною ініціативою підприємства (окрім повної його ліквідації у випадку звільнення із обов’язковим працевлаштуванням), якщо жінка:

  • має дітей віком до трьох років (або до шести років, які потребують домашнього догляду за медичними показами);
  • одинока мама, у якої є діти віком до чотирнадцяти років або дитина-інвалід.

  4. Вагітність у декретній відпустці:

  • Якщо майбутня мама під час вагітності перебуває у декретній відпустці по догляду з дитиною до досягнення нею трьох років, вона отримує другу декретну відпустку на загальних підставах.
  • Якщо під час декретної відпустки по догляду за дитиною до трьох років наступає нова вагітність, то у цьому випадку додаткова відпустка по вагітності і пологах не оформлюється, оскільки жінка вже перебуває у відпустці.
  • Допомога по вагітності і пологах виплачується у повному розмірі 100% середньої заробітної плати за 126 календарних днів (140 днів чи 180 днів).
  • Для отримання допомоги по вагітності та пологах виходити на роботу та переривати відпустку по догляду за дитиною до трьох років не обов’язково, необхідно лише надіслати на місце роботи у відповідний структурний відділ рекомендований лист (з повідомленням) або цінний лист (із описом вкладень) із заявою про призначення допомоги та медичним висновком про відповідну стадію вагітності.

  Приємної відпустки!

  Автор: Ольга Зірка

  Facebook Comments
  Анонс