Чужорідні тіла: перша допомога дитині

Зміст:

  Малюки освоюють світ за допомогою усіх органів сприйняття. Батькам постійно доводиться слідкувати, щоб сторонні тіла не потрапляли в рідне «тільце». Особливо це стає актуальним під час відпочинку влітку.

  Скалка в пальці

  Ця «дріб'язкова» травма погана тим, що гострий предмет залишає колоту ранку, яку важко обробити і в якій може залишитися інфекція. Якщо кінчик дерев'яної трісочки або колючки, що потрапила під шкіру, стирчить з ранки, її можна видалити шматочком лейкопластиру або скотча: наклеїти і різким рухом витягнути.

  Глибші скалки видаляють пінцетом, допомагаючи собі, при необхідності, голкою. Зрозуміло, руки перед процедурою потрібно вимити, а інструменти простерилізувати пару хвилин в окропі або на відкритому полум'ї. Витягуйте скалки під тим же кутом, під яким вони увійшли в шкіру, і постарайтеся впоратися за один раз, щоб крихітна тріска не розпалася на шматочки. Після цього промийте ранку антисептиком і накладіть пов'язку.

  Профілактика

  Домашні меблі та підлога повинні бути з твердих порід дерева, що виключають утворення скалок. На дачі та в селі встежити за малюком складніше – тут доведеться тільки знайомити його з різними поверхнями і їх властивостями та навчати основам безпеки.

  Стороннє тіло в оці

  Перший порив дорослого – скористатися куточком носової хустки, щоб видалити піщинку – заподіює малюкові пекучий біль. Хустка і руки в такий момент явно не дуже чисті, а значить, можна занести ще й інфекцію.

  Ваші руки потрібно перш за все вимити, і лише потім кидатися на допомогу. Якщо дитині потрапив пісок в очі під час гри, відразу ж промийте око чистою (краще кип'яченою) водою, а потім закапайте альбуцид.

  Ще один спосіб для старших дітей – налити води в миску доверху і попросити дитину опустити туди обличчя і моргнути – вода змиє все зайве. Дуже важливо, щоб малюк не посилив травму: не тер очі, не заплющував їх, інакше тверді піщинки можуть подряпати рогівку. Якщо видалити стороннє тіло не вийшло або відчуття різі залишається і через 2-3 години, слід звернутися до офтальмолога, щоб виключити мікротравму слизової.

  Профілактика

  Обов'язково навчіть малюка не лізти в очі руками під час ігор на свіжому повітрі і закривати очі при сильному вітрі в обличчя.

  Пісок в трусах

  Варто мамі відвернутися, і ось вже у малюка, що ніжився на сонечку на березі річки, повні піску не тільки рот та очі, а й інші ніжні органи. Особливо «не пощастило» дівчаткам – в їх тілі більше затишних куточків, ніж у хлопчиків. Втім, навіть одна-єдина піщинка, яка потрапила під крайню плоть, може викликати сильне запалення.

  Дитині старшого віку вже можна пояснити, що на піску сидіти не можна. Щоб захистити малюків, навіть найменшим відпочиваючим на пляжі потрібно надягати трусики. Якщо малюк все ж забруднився в піску, підмийте його проточною водою з пляшки. Якщо можливості підмити немає, зайдіть з дитиною в море і занурте її кілька разів, гарненько «прополоскавши» нижче пояса. І обов'язково повторіть гігієнічну процедуру, повернувшись з пляжу.

  Профілактика

  Найкраще завести правило: нехай карапуз купається голяка, а по березі бігає в трусах. В цьому випадку, поринаючи в хвилі, малюк волею-неволею змиє з себе все, що налипло.

  Вухо, горло, ніс

  Попадання чужорідного тіла в вухо, ніс, глотку, трахею – нерідка проблема у дітей перших років життя. Саме тому на іграшках, що містять дрібні деталі, ставлять обмеження за віком – дітям до 3 років їх давати не можна.

  У носі

  Головне – не давати малюкові вдихнути носом, нехай дихає ротом до видалення стороннього предмета. Якщо малюк вже вміє сякатися, допоможіть йому акуратно висякати зайве, закривши вільну ніздрю. Не намагайтеся колупатися в носі, щоб видалити намистину або частинку іграшки – є ризик проштовхнути чужорідне тіло глибше.

  У гортані

  Якщо малюк вдихнув чужорідне тіло, потрібно негайно подзвонити у швидку за номером «103». Поки їде «швидка», переверніть дитину на живіт, обличчям вниз, перевірте пальцем, чи не залишилося чогось в роті, а потім кілька разів вдарте долонею між лопаток, допомагаючи викашляти зайве. Якщо це не допомогло, візьміть дитину за ноги, підніміть і потрусіть нею.

  У вусі

  Кісточки та насіння рослин, дрібні деталі іграшок, намистини в вусі становлять небезпеку для життя, тільки якщо поєднуються з кровотечою. Проте не намагайтеся видалити чужорідний предмет підручними інструментами – ватною паличкою, сірником. Довірте це фахівцеві.

  Тепле рослинне масло використовуйте тільки тоді, коли намагаєтеся вигнати з вуха комаху. У будь-якому випадку при попаданні сторонніх предметів в горло, ніс або вухо дитину потрібно якомога швидше показати лор-лікарю.

  Профілактика

  Ніколи не чистіть свої вуха або ніс ватними паличками на очах у дитини, не гризіть олівці та інші предмети. Діти моментально «зчитують» батьківські звички і намагаються повторити ризиковані маневри, травмуючи собі перегородку носа, барабанну перетинку та піднебіння.

  Автор: Ярослав Драб

  Facebook Comments
  Анонс