Дитина за столом: місія… здійсненна!

Зміст:

  В одному кольоровому журналі для зелених батьків колись я прочитала, що 6-місячній дитині пора видавати гуаш і випускати на великий ватман. Кілька разів ми так і робили. Мабуть, саме так виглядають картини художника, який пише свої твори… хробаками. Точніше, хробаки пишуть за нього. Він їх тільки занурює у фарби і випускає на полотно.

  Не знаю, чи щось дали такі «уроки» моєму немовлятку. Але є одна схожа діяльність, яка просто неминуча. Навчитись їсти. Хоча тут можна піти різними шляхами.

   Їсть

  Акуратний шлях

  Як тільки твоя дитина починає самостійно сідати (приблизно у півроку), ти ретельно виконуєш поради педіатрів: скільки грамів якого продукту дитина повинна з’їдати. Щоб виконати усе точно, ти створюєш для цього необхідні умови: купуєш годувальний столик, садиш туди дитину, фіксуєш її спеціальними ремінцями (для безпеки дитини і власного комфорту). Береш необхідний посуд. Тут тобі (і собі) в поміч приходять виробники, які подбали, щоб твоя дитина мала мисочку-непроливайку (на присосці), горнятко-непроливайку, ложечку, вигнуту під спеціальним кутом (щоб дитині легше в ротик нею потрапити). А ще – різноманітні слинявчики, фартушки, пляшечки…

  Тільки цим всім користується поки що не дитина, а мама, яка сама годує дитину. Рахує ложечки страви, витирає ротик за кожним разом.

  Ліберальний шлях

  Дитині довіряють цей весь кольоровий посуд, навіть кладуть туди страву. Скільки дитина зможе, стільки спробує з’їсти сама. Хоча це більше нагадує приказку: «Як не з’їм, то хоч понадкушую». А вже якщо мама вважає, що її дитина повинна отримати більше поживних речовин, із яких складається страва, то далі вже сама старається вкласти дитині необхідний об’єм. Коли дитина нерішуча, мама може додати відваги, вмочивши кінець свого пальця у страву і давши дитині.

  Після прийому їжі мама приводить до порядку і личко дитини, і руки, які однозначно не будуть такими чистенькими, як у дитини, якій не дають ложку до рук.

  Дуже вільний

  Існує й таке! Батьки дають майже необмежену свободу дитині за столом: дитина може брати руками їжу, для цього ще й подбають, щоб страви були різнокольорові. Головним тут є переконання батьків: дитячий організм сам собі «візьме» те, що йому необхідне. Ну, а прибирання після прийому їжі буде схожим на відтирання картин згаданого художника.

  Свобода – дуже важливе відчуття, особливо для цього покоління, яке от-от виросте. Але треба зважати, щоб це не заклало дитині відчуття, що їжа – це інструмент і засіб, що нею можна витворяти все. Бо інакше незабаром батьки матимуть вдома кадри з фільмів, де їжею розкидаються, як бойовими снарядами.

  Загальні рекомендації

  Як відомо, істина завжди десь посередині.  Їжа – природня потреба, життєво необхідна. Тому це правда, що завдяки цьому факту дитина від голоду мучитись не буде. Але щоб уникнути помилок, для батьків також існують помічники і загальні рекомендації.

  • У 4-6 місяців страви повинні бути напіврідкі, без грудочок і приправ. У 6-8 місяців їжа може бути змелена або розім’ята до консистенції густого пюре.
  • У 9 місяців дитина може ознайомлюватися з дрібно порізаними продуктами, у 10-12 місяців дитина їсть майже все, що й дорослі, але дрібно порізане.
  • Більшість дітей у 5-місячному віці вміють проковтувати їжу з ложечки, у 6-місячному – жувати, у 7 місяців дитина вже навіть буде повертати голову до ложки, якщо хоче ще.
  • Запахи звичних продуктів у домі дитина вже приблизно знає, завдяки різноманітності маминого раціону. Але смак і запах страв приблизно до року має бути максимально природній: без спецій і складників, які сильно пахнуть.
  • Не хвилюйся, якщо дитина, спробувавши першу ложечку, відмовилась і виплюнула. Завтра вона може мати протилежний настрій і з дивовижним апетитом їстиме таку ж страву.
  • Кажуть, що від 8 місяців (хоча дуже зважай на особливості своєї дитини!) можна давати дитині в руку те, що вона може куштувати: шматок яблука, моркви, ревінь, дехто дає хліб, печиво.
  • Пропонувати втамувати спрагу дитині треба пропонувати, відколи вона їсть густішу страву. Май на увазі, що фруктові соки – це майже третина усіх необхідних калорій за добу, тому вони можуть впливати на апетит. А якщо вони ще й підсолоджені, то можуть зашкодити й зубкам. Зроби дитині добру справу: привчи її до пиття звичайної водички.

  Поширені питання

  Скільки їжі давати дитині? Починай із 3-4 столових ложок. Іноді дитина може з’їсти все, іноді майже нічого. Якщо дитина нормально набирає вагу, то нічим не переймайся.

  Чому моя дитина постійно хоче лише одну й ту ж страву? Такі «примхи» у дітей бувають часто (зрештою, а в нас, дорослих, такого не буває?). Зазвичай за кілька тижнів це мине.

  Чи змушувати дитину їсти те, що корисне, але вона цього не хоче? Не хоче – не змусиш. Змінюй або джерело цих поживних речовин (щоб дитина отримувала мікроелементи, але з іншого продукту), або форму і зовнішній вигляд страви.

  Помічники

  Столики. Для кухні наших звичних розмірів зручним буде розкладний столик. Існують столики пластикові і з МДФ ламіновані.  На здоров’я і апетит дитини матеріал не впливає.

  Посуд. Існує пластиковий, силіконовий, навіть срібний. Яким би він не був у тебе, однакові вимоги до всіх: утримання в чистоті, неможливість поранитись скалками.

  Слинявчики. Прості тканинні, підшиті поліетиленовою плівкою, пластикові (пролита їжа збирається у спеціальній заглибині внизу), з рукавами…  Хоча, буває, діти все одно не люблять, коли їх одягають.

  Цілком можливо, що котрийсь із твоїх улюблених «помічників» псує апетит дитині. Ну, тут уже мусиш вибирати пріоритети. Можливо, твоя дитина їстиме набагато краще саме з твоєї тарілки і за твоїм столом.

  І ще раз про акуратність. Цілого світу ідеально чистим не зробиш, так і на дитячих меблях, одязі, посуді обов’язково буде розлита і розмазана їжа. Не перебивай дитині апетиту негайним прибиранням під час їжі. Але основи чистоти закладати можна ще до річного віку. Рушничок і серветки та особистий приклад допоможуть.

  Смачного твоєму малятку!

  Автор: Оля Пастух

  Facebook Comments
  Анонс