До стоматолога – без страху. Поради лікаря та пару слів про типові помилки батьків

Зміст:

  Настає епоха, коли діти уже не повинні боятися стоматологів. Та у ставленні до лікарів саме батьки формують сприйняття дитини. Як вони підготують дитину, так маля і сприйматиме лікарів та медичні процедури. Бо боляче зараз на прийомі у стоматолога майже ніколи не буває, і всі страхи – здебільшого надумані.

  Для полегшення цього завдання ми звернулися за порадою до Катерини Гераніної, стоматолога-профілактиста, дитячого стоматолога-терапевта, головного лікаря Стоматологічного центру «Махаон», м. Полтава.

  Що батькам потрібно знати про зубних лікарів

  «Дитячі стоматологи, які працюють за покликанням, у центр своєї уваги та любові ставлять дитину. Такі лікарі підходять до дитини і роботи з трепетом і страхом, часом навіть більшим, ніж страх, який природньо є у дітей. Розпочинаючи роботу з дитиною, лікар готовий заспокоювати й саму маму. Бо спокій і впевненість батьків дуже важливі для дитини, для її успішного лікування.

  Добрий лікар дає гарантію на свою роботу. Особисто в мене це гарантія аж до завершення того віку, доки повинен служити кожен конкретний молочний зуб. Якщо потрібно лікувати корені, лікар має поінформувати батьків, розповісти про потреби лікування і ризики у випадку поверхневого заліковування. В ідеалі не повинно бути вторинних процесів псування зубів (після лікування). Але з боку батьків для цього потрібна співпраця і дисципліна, про яку далі розповім.

  Коли йти з дитиною до стоматолога?

  Дуже важливо, щоби перший візит, який запам’тається дитині, відбувався у врівноваженій, дружній обстановці, а не тоді, коли дитина уже терпить зубний біль. Відвідати стоматолога з дитиною можна уже після прорізування першого зубчика, щоб лікар розповів, як доглядати за молочними зубами, ротовою порожниною, на що звертати увагу в майбутньому.

  Якщо батьки не бачать проблем у зубках своєї дитини, це ще не означає, що проблем точно немає. Тільки лікар, завдяки знанням, за допомогою професійного обладнання може вчасно помітити небезпеку для зубів. А карієс у діток розвивається з більшою швидкістю, ніж у дорослих.

  Батьківська підготовка

  Батьки дуже допоможуть дитині на ціле життя, якщо підготують до відвідування лікаря. Дитина боїться невідомості, тому батьки мають їй розказати, куди вони йдуть, для чого, що там робитимуть.

  Вдома у формі гри можна і варто з дітьми «тренуватися»: відкривати ротик, показувати зубки, бавитись у лікаря, дозволяти, щоб і дитина щось «лікувала» батькам. З дітьми можна ліпити макети зубів, малювати зубною пастою, переглядати відповідні мультфільми. Є клініки, де відповідні спеціалісти цим займаються з дітьми.

  Якщо звертатись до стоматолога доводиться в екстреному випадку, з зубним болем, то принаймні по дорозі треба дитині лагідно все пояснювати. Наприклад, що вони йдуть до Зубної Феї, яка їм допоможе.

  Дисципліна у стоматологічному кабінеті

  Це важлива вимога до батьків. Дотримуватися самим того, що вчить стоматолог, і навчити цьому дитину. Насамперед регулярному і правильному чищенню зубів. Мінімум двічі на день: після сніданку та перед сном.

  У своїй практиці, у випадку потреби, я використовую спеціальні маркери, які виявляють недоліки чищення, та показують, наліт якої давності виявлено в дитини на зубках. Лікар від батьків прагне співпраці: кожен зі свого боку робить усе можливе. Батьки – не сторонні глядачі, а безпосередні учасники лікування своєї дитини. Зрештою, ціна за лікування є своєрідним мотивуючим фактором для батьків.

  Типові помилкові припущення батьків

  Зазвичай батьки у псуванні дитячих зубів вбачають нестачу кальцію чи фтору. При потребі лікар може навіть провести потрібні аналізи. Але практично у всіх пацієнтів рівень мікроелементів виявляється в нормі. Можу відверто сказати, що 90 % хворих зубів у дітей – через неправильну гігієну.

  Тому коли до мене приходить дитина вперше, я насамперед прошу показати, як вона чистить зубки. Це заодно розслабляє дитину. Разом з тим і сама показую, як чистити зуби у найефективніший спосіб.

  Батьки хвилюються, що часте чищення стирає емаль зубів. Ця думка не має жодних підстав. Тим більше, дитячі зубні щітки виготовляють з урахуванням усіх дитячих особливостей.

  Батьки часом скаржаться, що чищення зубів у їхніх дітей викликає рвотний рефлекс. Треба переконатися, що зубна щітка за формою правильна, що дитина не запихає її в рот надто глибоко. Тобто знову ж таки, чищення має відбуватись під наглядом батьків. Хоч вони й полюбляють хвалитися, що їхні дітки дуже самостійні.

  Якими мають бути основні гігієнічні засоби для дитячих зубок

  Зубна щітка повинна бути не надто довгою, з круглою головкою, масивною ручкою. Довгу вузьку ручку тримати дитині досить важко, вона не достатньо надійно фіксується в руці. Щетину слід вибирати суперм’яку.

  Флосс (зубна нитка). Якщо проміжки між зубками-різцями ще достатні, щоб більш-менш очищатися щіткою, то для чищення між жувальними зубками потрібно застосовувати флосс. Адже там найбільше затримуються залишки їжі, особливо тої, яка містить клітковину (овочі, фрукти, крупи). Для зручності дітей існують флосси у формі тримача-дуги, де легко можна замінювати нитку. А поки дитина сама не вміє користуватися флоссом, чистити повинні батьки.

  Кілька слів про пломби

  Побутує думка, що фотополімерні пломби шкідливі та токсичні. Можливо, вона поширилась у ті перші часи, коли при пломбуванні ними використовували кислотну речовину. Зараз інші технології. Фотополімерні пломби не токсичні, не шкодять правильній мінералізації зубів, не шкодять зачаткам постійних зубів.

  Тож нехай усіх батьків дітки тішать міцними і здоровими зубками!»

  Автор: Оля Пастух

  Facebook Comments
  Анонс