Як зберегти здорові зубки на все життя: поради ортодонта малюкам та їх батькам

Зміст:

  Неправильний прикус, неправильне ковтання, дихання через рот – всі ці проблеми починаються у ранньому дитинстві. Як потрібно слідкувати за ротовою порожниною малят, знає лікар-ортодонт

  Важливість профілактики проблем ротової порожнини

  Крім найбільш знаної проблеми зубів – карієсу, існують і ті, на які батьки зазвичай майже не звертають уваги, до певного часу не усвідомлюючи їх. Це неправильний прикус, неправильне ковтання, дихання через рот тощо.

  Але недостатня увага до деяких звичок, що беруть початок у ранньому дитинстві, в майбутньому призводить до порушень і хвороб, із якими вже необхідно звертатись як мінімум до одного спеціаліста – ортодонта.

  Президент Асоціації профілактики стоматологічного здоров’я, кандидат медичних наук, стоматолог-ортодонт Антоніна Фартушна розказує, на що вкрай необхідно звертати увагу батькам, окрім того, що просто вчити дітей користуватися зубною щіткою.

  Смоктання сторонніх предметів

  Найпоширенішою причиною ортодонтичних проблем є така звичка, як смоктання пальця, олівця, подушки та інших сторонніх предметів. Якщо у дитини є ця звичка, варто відвідати ортодонта раніше, ніж у 6-7 років, коли вже з’являються перші постійні зуби.

  Як саме ця звичка може нашкодити? Закони організму такі, що «функція формує форму». Тобто організм формується відповідно до того, як його використовують. При чому тверді тканини (кістка) формуються під потреби м’яких тканин.

  У роті це виглядає наступним чином. Якщо дитина багато часу тримає щось у роті, між зубами, то кістки та скронево-нижньощелепний суглоб формуються під цю позицію.

  Так виникає неправильний прикус, який у майбутньому провокує захворювання шлунково-кишкового тракту, дихальних шляхів. Наприклад, з часом це може проявитися в хропінні, яке є серйозною проблемою, бо порушує здоровий сон.

  Це, у свою чергу, впливає на нервову систему, з роками викликає хронічну втому, проблеми з зайвою вагою тощо.

  Передчасне видалення молочних зубів також спричиняє порушення формування прикусу. Батькам важливо знати, що молочні зуби можна і потрібно лікувати.

  Правильне дихання

  Коли дитина дихає ротом, а не носом, батькам слід проконсультуватися з ортодонтом. Адже саме ніс природою пристосований для вдихання. У носі повітря нагрівається. Рівень кисню, що проникає у кров, є значно вищим, ніж коли дитина дихає ротом. А нормальний рівень кисню – це живлення мозку, це ступінь засвоєння інформації з довкілля чи під час навчання.

  Правильне ковтання

  Ковтання є правильним, коли дитина, яка вже повністю харчується дорослою їжею, ковтає її наступним чином. Язик при ковтанні повинен відштовхуватись не від губів (так зване «інфантильне ковтання»), а від піднебіння. Батькам слід на це звертати увагу.

  Правильна постава

  Рівне сидіння, рівний хребет – це дуже важливо! Наприклад, коли дитина сидить сутула, голова спадає вниз. Відповідно язик займає не те положення, яке йому призначено. Він лежить тоді на нижній щелепі, а не на верхній. Відтак верхня щелепа розвивається слабше, а нижня – сильніше. Через це вона видається вперед, виникають ті проблеми, через які згодом необхідно буде вдаватися до брекетів.

  Але й брекети не завжди виконають своє призначення. Буває, після їх зняття зуби не «стоять на своєму місці». Поки не буде правильна постава, штучні засоби можуть бути безсилі.

  Аналогічні проблеми можуть виникати, якщо дитина постійно сидить, підпираючи голову: чоло або щоки.

  Для рівної постави раджу досить просту вправу: кілька разів на день, але регулярно, щодня, нехай дитина стоїть рівнесенько біля стіни, починаючи від 10 секунд і збільшуючи час до 1-2 хвилин. Голова, плечі, спина, сідниці і п’ятки повинні доторкатись до стіни.

  Важливо робити ці вправи змалечку. Організм «заучує», запам’ятовує поставу, йому тільки треба допомогти і нагадувати.

  Батьки найкраще знають своїх дітей, люблять їх найбільше. І ця любов проявиться вповні лиш при умові, що батьки навчать дітей всесторонньо дбати про здоров’я. Наші дітки вартують найкращого!

  Автор: Оля Пастух

  Facebook Comments
  Анонс