Небезпеки надто раннього введення прикорму

Зміст:

  Як молодій мамі зрозуміти, з чого почати прикорм саме її дитині? Чого остерігатись при введенні нових продуктів у раціон дитини? Які симптоми повинні насторожити? Розповідає педіатр.

  З прикормом поспішати не варто. Навіть коли мамі здається, що дитина недобирає вагу, або їй уже смакуватиме їжа дорослих. Тому що мета прикорму – не збільшення ваги дитини і не догоджання дитині солодощами чи тим, що дорослі вважають особливо смачним.

  Все про прикорм нам розкаже Заслужений лікар України, завідувач Регіонального методично-організаційного Центру Івано-Франківської обласної дитячої лікарні Оксана Іванівна Манюх.

  Найкращий порадник, щоб не нашкодити, – це досвід

  Хочеться почати з нагадування про досвід цілого людства. На сьогоднішній день узагальнено визнано: найкраще, коли діти до 6-місячного віку харчуються тільки маминим молоком. Прикорм же служить для того, щоб урізноманітнювати поживні речовини, які дитина повинна отримувати, відповідно до свого віку: мінеральні речовини, вітаміни. А також для того, щоби дуже поступово знайомити з дорослою їжею, відкидаючи можливість нашкодити.

  Досвід близької людини, яка виростила своїх дітей, допоможе молодій мамі. Особливо тоді, коли вона сама ще не впевнена, як повинна дитина реагувати на нові продукти. Тобто коли мама тривожиться, чи поведінка і випорожнення її дитини залишаються нормальними, підказка зі сторони буде для неї цінною.

  Досвід лікаря особливо важливий. Щоб уникнути можливих розладів здоров’я дитини – для цього якраз необхідний регулярний огляд у педіатра. Його лікарська практика дозволяє з багатьма нюансами бачити, як розвивається дитина. І чи немає потреби відійти від стандартних термінів введення прикорму. Особливо не варто самостійно приймати рішення про початок прикорму у тих випадках, коли в мами це перша дитина.

  Бувають діти не такі міцні, як приписують стандарти. Вони схильні гірше сприймати нові продукти, слабше справляються зі звиканням до них через можливі розлади кишечника чи алергічні реакції. Лікар може порадити почекати з прикормом, заради користі самої ж дитини.

  Що для правильного початку підходить саме вашій дитині?

  Прикорм може починатись або з овочевого пюре, або з каш. І з якого починати кожній конкретній дитині, треба вирішувати індивідуально.

  Каша краще підійде дітям, які слабше набирають вагу, які схильні до алергічних реакцій; у яких органи травлення особливо чутливі; а також дітям, які реагують на зміни в дієті мами.

  Яку кашу обирати – теж краще порадитися з педіатром, ніж із продавцем чи подругою. Вибір зараз дуже великий. Еталоном якості готових продуктів дитячого харчування вважаються продукти швейцарського виробництва . Завжди залишається і той цілком добрий варіант, який мали ще наші бабусі: змелена і заварена в домашніх умовах крупа.

  Овочеве пюре стане першим прикормом для діток, які добре ростуть і розвиваються. Овочі краще обирати ті, які ростуть у нашій місцевості. І ті, які звичних розмірів, а не гігантських, найімовірніше, удобрених нітратами.

  Зараз є велика спокуса купувати діткам екзотичні фрукти: банани, манго, ананаси, інші. Принаймні до річного віку дитини не варто цього робити! Ці продукти – транспортовані здалека. І щоб вони добре зберігались протягом тривалого часу, перевізники вдаються до різних способів, що може завдати більше шкоди дитині, ніж принести їй користі. Та й наші шлунки не так добре пристосовані до перетравлення таких фруктів, яких у нас не ростуть.

  Симптоми в кишечнику, що вказують на неприйняття нової їжі

  Насамперед зазначу: щоб уникнути небажаних розладів при введенні прикорму, прикорм повинен відбуватись методом тренування. Тобто дуже поступово, з маленької кількості продукту – з половини чайної ложечки.

  Після цієї страви дитина все одно має отримати свою звичну їжу – молочко. Тільки тоді кишечник може поступово адаптуватися до їжі, якої не знав раніше. Така схема, коли кількість нового продукту зростає впродовж тижня, допомагає досить чітко спостерегти, як продукт впливає на дитину.

  Першими проявами того, що дитина не сприймає прикорм, є розлади стільця, частіші випорожнення, здуття живота. Дитина може відмовлятись від наступної порції їжі, з’їсти її менше, ніж у попередній раз, бути неспокійною.

  Якщо продукт продовжують давати дитині, то небажані симптоми посилюються. Може з’явитися блювота, слиз у калі, зневоднення, спричинене частим випорожненням.

  У випадку небажаних реакцій потрібно вчасно порадитися з лікарем: чи відкласти введення даного продукту, чи відразу відмінити і замість нього вводити інший. Ну, а якщо розлади травлення стають серйозними (кров’янисті прожилки у випорожненнях, понос ), терміновий огляд лікаря є просто необхідним.

  Оцінка реакції організму за останнім прийомом їжі – хибна

  Батьки часто схильні вважати, що розлади травлення спричинила та їжа, яку дитина отримала за останнім годуванням. З точністю цього сказати неможливо. Існує багато інших можливих причин. Це і вроджені вади розвитку в кишечнику (дивертикули, пілоростеноз), і накопичення інфекції в організмі дитини чи набута хірургічна патологія (заворот кишківника).

  Тож не варто робити загальні висновки тільки на основі останніх дій і симптомів. Але важливо вчасно звернутися за допомогою до лікаря.

  Можливі шкірні реакції при першому прикормі

  Якщо у дитини є схильність до таких реакцій як висипання та діатез, буде дуже корисно мамі вести харчовий щоденник. Після спожитих мамою продуктів речовини потрапляють у її молоко через 3-5 годин. Завдяки щоденнику можна спостерегти, що саме спричинило алергію в дитини.

  Буває, що алергени з продуктів не проявляють себе відразу, а діють по накопиченню: спочатку в маминому організмі, потім у її молоці, після цього – в організмі дитини, і аж потім виливаються у явні алергічні прояви. 

  Треба бути вкрай обережними з так званими «облігатними» алергенами – продуктами, які завідомо здатні викликати алергічну реакцію в багатьох людей. Це, насамперед, мед, шоколад, яйця, червона риба, концентровані бульйони, прянощі, червоні плоди, цитрусові та інші.

  Віддалені наслідки неправильного введення прикорму

  Їх не видно відразу, тим вони й небезпечні. Але якщо вони будуть, лікування буде затяжним. Тому так важливо радитися з лікарем, який знає дитину протягом достатньо тривалого часу і не дасть негативним наслідкам поступово розвиватись.

  У наш час мами мають кращий доступ до інформації, ніж мали наші бабусі. Але трапляється, що й зараз мами переконані в незаперечній правильності  деяких давніх методів годування. Наприклад, переконані в легендарній користі манної каші. А зараз цю кашу не рекомендують часто давати дітям.

  Навіть якщо дитина досить слабо набирає вагу, лікар не порадить годувати її манкою. А може призначити всього раз на тиждень. Справа в тому, що ця каша виводить кальцій з організму. Кістки дитини стають слабші, крихкіші. А оскільки вони ще тільки формуються, може бути викривлення ніг, 0-подібне або Х-подібне. Можуть також бути прояви рахіту, западання грудної клітки, викривлення хребта.

  Деформації грудної клітки спричинюють те, що легені стискаються увігнутими досередини ребрами і не мають достатньо місця для повноцінного дихання (екскурсії легенів). Тоді  дитина має схильність до частих захворювань органів дихання , які мають тяжкий і затяжний перебіг.

  Буває, що через алергічні реакції треба обмежити дитину в якомусь продукті. Але щоб дитина отримувала потрібні речовини, знайти заміну цьому продуктові все одно необхідно.

  Отже, у житті багато смачного, і ваша дитина встигне скуштувати все. Тому не поспішайте передчасно і допоможіть їй сформувати добрий смак!

  Автор: Оля Пастух

  Facebook Comments
  Анонс