Ожиріння у дітей

Зміст:

  Вже з п’яти-шестилітнього віку діти усвідомлюють своє тіло, починають розрізняти поняття краси і можуть чітко виділяти себе в компанії однолітків. І з цього ж віку у дітей формуються перші психологічні  комплекси.

  Пухкенький п’ятирічний малюк відчайдушно ридає, стоячи в кутку дитячого майданчика. Він не може зрозуміти, чому його не кличуть грати у «догонялки»? Хлопчики постійно намагаються штовхнути та збити його з ніг, обзивають образливими словами. Так починається усвідомлення того, що зайва вага може бути проблемою. Як цього уникнути, читай у статті.

  Ожиріння як хвороба

  Ожиріння вже давно визнано хворобою. У медицині ожиріння визначається як хронічне захворювання, що характеризується генералізованим надлишковим накопиченням жиру в підшкірній клітковині та інших тканинах організму, збільшенням маси тіла та порушенням обміну речовин.

  Офіційна статистика твердить:

  • поширеність ожиріння в дитячому віці досягає 20%;
  • кожні три десятиліття фіксується збільшення кількості дітей з ожирінням приблизно вдвічі;
  • 30-50% таких дітей залишаються з цим захворюванням і в дорослому віці.

  Причини ожиріння

  Батькам, які вважають своїм головним завданням (після, власне, народження) – нагодувати дитину, неодмінно слід знати, що найбільш інтенсивно накопичення жиру відбувається у немовлят до 1 року, потім у  віці 5-7 років та у підлітків 12-17 років.

  Причому, тільки 1% дітей мають зайву вагу, обумовлену генетичною або ендокринною патологією. Всі інші випадки ожиріння у дітей пов’язані з незбалансованим харчуванням або надмірним надходженням їжі в організм. Простіше кажучи, з переїданням у поєднанні з малорухливим способом життя.

  Наслідки ожиріння у дітей

  Чому лікарі так турбуються, коли дитина набирає зайву вагу? Тому, що якщо вчасно не прийняти відповідні заходи щодо нормалізації ваги, у доросле життя дитина може прийти вже з цілим комплексом важких хвороб.

  Необхідно розуміти, що надмірне харчування – це не тільки збільшення маси тіла, але і порушення обмінних процесів в організмі, що несе за собою розвиток патологічних процесів у різних органах та системах. У дітей, які страждають ожирінням, наприклад, можливі:

  • Погіршення самопочуття, поява задишки та прискорення серцебиття при фізичному навантаженні, підвищення артеріального тиску.
  • Порушення толерантності до глюкози, цукровий діабет.
  • Порушення статевого розвитку – раннє або пізнє статеве дозрівання. У юнаків часто спостерігається «гіноїдний» фенотип – маленькі розміри статевих органів, високий тембр голосу, збільшення молочних залоз. У дівчат – дісменорея (порушення менструального циклу), порушення репродуктивної функції, полікістоз яєчників, гірсутизм (надмірний ріст волосся на тілі). Спільними проявами для хлопчиків та дівчаток також можуть бути вугрі, розтяжки.
  • Жовчнокам’яна хвороба, жировий гепатоз, зниження моторики кишківника.
  • Порушення поведінкових реакцій, занижена самооцінка, тривожність та депресія, зниження пам’яті.

  В цілому, можна говорити про зниження загальної опірності організму інфекціям, зокрема, грибковим і навіть про скорочення тривалості життя.

  Коли починати?

  Стежити за правильним набором ваги потрібно від моменту народження дитини. Візити до педіатра у віці до 1 року – не сліпе слідування інструкції, а необхідний захід.

  До 6 місяців малюк повинен подвоїти свою початкову вагу, до 12 місяців – потроїти. Будь-яке відхилення від норми здатний зафіксувати та відстежити тільки фахівець. Далі діти набирають приблизно два кілограми на рік, а в період статевого дозрівання можливі стрибки ваги від 5 до 7 кг на рік.

  Причини надлишкової ваги

  Багато батьків намагаються нагодувати малюка кожен раз, коли він плаче. Але ж дитячий плач – це не тільки сигнал про голод, дитина може просто вимагати вашої уваги та ласки, хотіти спати або просто сигналізувати про необхідність зміни підгузника.

  На грудному вигодовуванні варто притримуватися режиму вільного годування, тобто годування на вимогу малюка. Якщо дитина з певних причин переведена на штучне вигодовування, необхідно правильно розрахувати добовий об’єм суміші.

  Введення прикорму починають з віку 6 місяців, і в цей час вже дуже важливим є налагоджений режим харчування. Пам’ятайте, що у віці до 1 року діти не повинні з’їдати більше 1000 г їжі на добу.

  Не забудемо про спорт

  Ожиріння виникає, коли споживання калорій перевищує енергетичні витрати. Найбільш важливим фактором в розвитку ожиріння у дітей є споживання їжі з високим вмістом жирів і легко засвоюваних вуглеводів, особливо у вечірній час.

  Важко заперечувати той факт, що в сучасних умовах зниження фізичної активності швидко прогресує – діти все більше часу проводять перед телевізором і за комп’ютером, все менше гуляють та грають в рухливі ігри. Комп’ютерні ігри та спілкування з друзями в соціальних мережах безнадійно витіснили дворові гри в «хованки» та «козаків-розбійників».

  Ступені ожиріння

  Тяжкість клінічних проявів залежить від ступеня ожиріння. Ступінь ця визначається порівнянням ваги дитини з віковою нормою. У лікарів є складні таблиці розрахунків, що визначають нормальну масу тіла дитини в залежності від віку і статі.

  До прикладу, для хлопчика 2-х років середня маса складає 11-13,5 кг, а для дівчинки 4-х років – 15-18 кг. Діагноз ожиріння I ступеня ставлять, коли маса дитини перевищує цю норму на 10-29%.

  Якщо це перевищення становить 30-49%, то говорять про II ступінь ожиріння, III ступінь – при 50-99%, IV ступінь – 100% і більше.

  Боротьба з надлишковою вагою

  Перший та абсолютно нелегкий крок для батьків – визнати, що їхня дитина має зайву вагу. Якщо батьки усвідомлюють той факт, що дитині потрібна допомога по зниженню ваги, це вже півсправи на шляху до успіху.

  Другий момент – це усвідомлення того, що боротьба з ожирінням є процесом тривалим, психологічно важким для дитини та членів її сім’ї.

  Їжа для дитини може бути джерелом задоволення, способом відходу від проблем в школі або в сім’ї, «заїданням» комплексів. І тут батькам не завжди легко розібратися в сутності проблеми. Допомогти в цьому можуть психологи.

  Непроста задача для батьків – пояснити дитині, чому необхідно змінювати звички в харчуванні. Ні в якому разі не можна говорити, що раціон змінився тому, що вона товста. Розповідаючи дитині про їжу, поясніть, що хороше самопочуттям і здоров’ям ми зобов’язані тим продуктам, які ми їмо, що їжа повинна бути здоровою та повноцінною.

  Як правило, діти повних батьків стають повними через «наслідування» харчових звичок. Саме в родині ми звикаємо харчуватися так, а не інакше. Ви ніколи не замислювалися, звідки у вашому будинку з’являються цукерки, торти, печиво? Правильно, ви ж самі купили їх в супермаркеті.

  Звичка купувати «що-небудь солодке до чаю» приживається дуже швидко, але це точно не та традиція, яка принесе в сім’ю спокій та гармонію. Спробуйте замість солодощів купувати більше свіжих фруктів, овочів, зелені, риби, натурального м’яса. Уникайте ковбас, сосисок, майонезу, різних напівфабрикатів. Для приготування їжі намагайтеся використовувати способи без додавання жиру – не смажте, а запікайте або використовуйте тушкування, приготування на пару.

  Рекомендаціїї для всієї родини

  Не дозволяйте дитині їсти перед телевізором, за читанням книги – захопившись, вона з’їсть набагато більше. Забороніть вживати чіпси, горішки, попкорн, шоколадні батончики, солодкі газовані напої.

  Харчуватися правильно треба всією сім’єю. Обмежте для всієї родини вживання хлібобулочних виробів, макаронів, пельменів, варення. В раціоні обов’язково повинні бути нежирні сорти м’яса, нежирна риба, яйця, молочні продукти (краще у вигляді кисломолочних напоїв, сиру). А до чаю можна купити сухофрукти – родзинки, курагу, чорнослив.

  Пам’ятайте, що єдиний спосіб лікування первинного ожиріння – зниження калорійності їжі і посилення фізичної активности. Якщо ви практикуєте пасивний малорухомий спосіб життя, а приходячи додому, після вечері влаштовуєтеся на дивані перед телевізором, то і ваша дитина засвоїть цей стиль життя.

  Звідки їй знати, що можна жити по-іншому? Спробуйте не переїдати, проводити якомога більше часу на свіжому повітрі, ходити пішки, влаштовувати велосипедні прогулянки по вихідних днях, кататися на лижах, санках та ковзанах взимку, відвідувати басейн і спортзал всією сім`єю.

  Ви станете відмінним прикладом для ваших дітей! А скільки радісних емоцій ви відчуєте разом! Спільний рухливий відпочинок згуртує сім’ю міцніше, ніж марне проведення часу біля телеекрану.

  Автор: лікар-психолог Ярослав Драб

  Facebook Comments
  Анонс