Про ШОЕ. Чи варто перейматися швидкістю осідання еритроцитів?

Зміст:

  Весною два мої сини хворіли на скарлатину. Старшому було майже 7, і за місяць результати контрольних аналізів прийшли в норму. У молодшого, в 1 рік та 9 місяців, аналіз крові показав: ШОЕ –  35мм/год (за методом Панченкова).

  Повторні аналізи з інтервалом два і три тижні показали відповідно 20 мм/год і 34 мм/год. Інтернет лякав автоімунними захворюваннями і злоякісними новоутвореннями. При цьому, малюк виглядав здоровим. Ми перездали аналіз ще за десять днів у приватній лабораторії, і отримали показник 9 мм/год.

  Я була шокована різницею в 25 пунктів і вирішила з’ясувати, що насправді впливає на швидкість осідання еритроцитів. І про що говорить цей показник, на який так часто орієнтуються наші педіатри. Проконсультувати svitmam.ua погодилися спеціалісти Універсальної клініки “Оберіг”: лікар-педіатр, завідуюча дитячою поліклінікою Руслана Товмаш та завідуюча діагностичною лабораторією Оксана Фоніна

  Як визначають ШОЕ?

  У районній поліклініці та в приватній лабораторії для визначення ШОЕ у мого малюка брали капілярну кров (з пальця). Це говорить про те, що використали метод Панченкова. Капілярну кров розвели розчином цитрату натрію і помістили у лабораторну посудину, схожу на піпетку, так званий «градуйований капіляр Панченкова».

  Для чого цитрат натрію? Це речовина, що не дає згорнутися крові. Її додають у кров і залишають в капілярі рівно на одну годину. Під дією гравітації еритроцити осідають внизу, а вгорі капіляру утворюється стовпчик плазми. Розмір у міліметрах цього стовпчика, утвореного за годину, і є величиною ШОЕ.  

  Людству відомий ще один метод дослідження ШОЕ. Це метод Вестергрена, який вважають  міжнародним, а також чутливішим за метод Панченкова. Принципова різниця в двох пунктах: для дослідження використовують венозну кров, а для обчислення – спеціальну пробірку.

  Повертаючись до мого малюка, якщо метод дослідження усі чотири рази був один і той самий, чому показники настільки відрізнялися?   

  Не помиляється лише той, хто не рахує

  Завідуюча діагностичною лабораторією клініки “Оберіг” Оксана Фоніна каже, що існує понад 20 факторів, які впливають на ШОЕ. Більшість з них ми не можемо ніяк зафіксувати – вони проявляються на внутрішньоклітинному рівні. 

  Ми, як мами, не можемо простежити цих процесів у організмі дитини. Тому версія «зуби прорізаються» – не має нічого спільного з підвищеною швидкістю осідання еритроцитів. 

  Тоді як – температура повітря, вологість в приміщенні та градус постановки пробірки – можуть суттєво вплинути на показники. Кут відхилення в 3 градуси від вертикальної лінії може призвести до збільшення ШОЕ до 30 одиниць. Хоча самі лаборанти люди надзвичайно уважні. 

  Коли ШОЕ підвищується?

  За словами педіатра, Руслани Товмаш, висока ШОЕ часто йде “хвостом” за інфекційними захворюваннями. Навіть після одужання показник може триматися на високій позначці місяць і більше.

  У якому випадку слід панікувати? Якщо дитина почуває себе здоровою, показники загального аналізу крові та сечі в нормі, то панікувати взагалі не слід. Руслана Товмаш наголошує — лікувати високу ШОЕ не варто. Якщо є підозри — можна “перестрахуватися”. Тут в поміч мамам аналіз на С-реактивний білок (СРБ).

  У нашій поліклініці Київської області про такий аналіз знають. Але його традиційно не прийнято застосовувати для діагностики запальних процесів у дітей. Для чого мамам знати про СРБ, якщо все і так зрозуміло — висока ШОЕ, тож призначаємо антибіотики. Так міркують деякі лікарі. На цей випадок мама має знати, що має альтернативу – СРБ замість ШОЕ.

  Традиція і практика: ШОЕ VS СРБ

  Хто б подумав, але аналізу ШОЕ вже понад 100 років. Так, він не є основним методом дослідження. Алечому ж він досі такий популярний? Можливо, відповідь криється у простоті та економності дослідження. А ще — для чого винаходити велосипед, якщо є стара добра традиція?

  Що нам дає визначення С-реактивного білка в крові? Педіатр Руслана Товмаш намалювала просту схему: дослідження СРБ показує запальний процес в його гострій фазі. У випадку з ШОЕ, запальний процес вже на спаді, а швидкість осідання еритроцитів лише починає зростати.

  І це ще один доказ того, чому нам, мамам, не варто перейматися показниками ШОЕ.

  Автор: Оля Доманська 

  Також про ШОЕ читай на СвітМам тут

  Facebook Comments
  Анонс