Профілактика застуди у дітей до року

Зміст:

  Ви весь час слідкуєте, щоб малюк не переохолоджувався, уникаєте контактів зі знайомими в період грипу та ОРВІ, не даєте дитині холодного, а дитя все одно хворіє. Як убезпечити свою дитину від застуд та їх ускладнень, розповідає молодший науковий співробітник Державної установи «Інститут педіатрії,  акушерства і гінекології Національної Академії наук України», лікар-педіатр медичної мережі «Добробут», Людмила Григорівна Кузюк

  Найкраща профілактика застуди у малих дітей – це відсутність контактів з хворими і тривале грудне вигодовування. Імунітет у маленької дитини після народження ще не сформований. Його формування продовжуватиметься до шести-семи років, а за деякими даними – навіть до девяти-десяти.

  Тому відразу після народження дитина «розраховує» на мамине молоко. Адже з ним малюк отримує необхідні для його організму антитіла, вітаміни та мікроелементи і формує власний імунітет. Тому так важливо, щоб мама, яка годує грудьми, гарно висипалась, раціонально та збалансовано харчувалась. Важливо гуляти з дитиною на свіжому повітрі, робити вологі прибирання, обов’язково провітрювати кімнату, в якій живе дитинка.

  Це особливо актуально там, де встановлені герметично закриті склопакети. Раніше на дерев’яних вікнах була природна вентиляція. Тепер, якщо кімната зі склопакетами регулярно не провітрюється, свіже повітря туди ніяк не потрапляє. Ще для покращення якості повітря в кімнаті, де знаходиться дитинка, можна використовувати іонізатори та зволожувачі повітря.

  Друга необхідна умова для формування адекватної імунної відповіді в організмі малюка – це контакти з іншими людьми та однолітками. Дуже важливо не ховати дітей, за винятком малюків з імунодефіцитними захворюваннями, не обмежувати їх контакти, ходити в гості. Буває так, (особливо, якщо це перша дитина), що її оберігають від контактів з дітьми чи знайомими, аби не захворіла. Таким чином, імунітет у цієї дитинки до двох років часто «не працює».

  З меншими дітьми в сім’ї таких проблем, зазвичай, не буває – старші швидко «формують» імунітет молодших, приносячи з садочків та шкіл різні інфекції. Тому, якщо ваша дитинка росте без братиків чи сестричок, не треба штучно «ховати» її від сезонних вірусів. Краще не допускайте провокуючих факторів, які посилюють перебіг хвороб. Якщо у малюка перед захворюванням не було переохолодження, перегрівання, недоїдання чи недосипання, то більшість вірусних хвороб він перенесе у вигляді нежиті.

  Важливе значення у профілактиці простудних хвороб має загартування організму. Раніше цим займалися в дитячих садочках. Сьогодні загартовування – це в першу чергу батьківська відповідальність. Маленьких діточок треба купати у воді 37 градусів за Цельсієм. В літній період температуру водички потроху знижуйте.

  Можна влітку дозволяти дитині бігати босими ніжками по воді. Добре, коли є можливість вивезти малюка на море. Якщо нема – то потроху привчайте маля до річкової чи озерної води. Щоб організм звикав до контрастів температур.

  Помилковою є повна заборона пити холодне. Носоглотку також треба загартовувати. Важливо поступово привчати дитину до прохолодних напоїв. Адже, якщо вона не звикла до холодного, то достатньо буде випити трохи води – і застуда забезпечена. Частохворіючі малюки відразу дають на холодне реакцію – фарингіти, ларингіти, трахеїти і таке інше. Це відбувається через те, що у  маленької дитини  застуда швидко поширюється, адже її дихальні шляхи короткі та широкі. Інфекція легко опускається в бронхи.

  Такі малюки повинні щодня спостерігатися лікарем. Буває, зранку картина одна – трохи нежить і все, а ввечері – зовсім інша: вже і хрипи чутно. Тут важливо бути насторожі, і весь час контролювати стан дитини. Якщо мама бачить, що дитя стало кашляти частіше, чи, навпаки, кашляє менше, а температура утримується, то вона повинна викликати лікаря.

  Якщо це дитина до року, то не соромтеся викликати педіатра щодня. Буває, що хвороба протікає без температури і зовсім без хрипів, а на рентгені –  пневмонія. Маленьким діткам не скажеш «вдихни глибше», тож поставити правильний діагноз лікарю непросто.

  Тому мама повинна контролювати температуру, записувати, коли і скільки вона дає дитині жарознижуючих препаратів. Також бажано зняти кашель малюка на відео. Можливо, все не так страшно: у дитини нежить, мокротиння стікає по задній стінці носоглотки і зрозуміло, що в такому випадку малюк теж покашлює. Але насправді це лише подразнення слизової і нічого страшного в такому кашлі немає, на відміну від кашлю при запаленні дихальної системи. 

  Тож, не треба лякатися. Всі діти хворіють. Таким чином формується імунна система маляти. І дуже важливо, щоб вона сформувалась правильно. Інакше вірусні хвороби будуть часто «чіплятись» до дитини і в шкільному віці.

  Якщо ж дитина часто і довго хворіє, і у вас просто не залишається шансів поступово її загартовувати, то існують спеціальні вакцини від пневмокока чи від інших збудників застудних хвороб. Варто вакцинувати такого малюка і він хворітиме значно менше.

  Підготувала Вікторія Астахова

  Facebook Comments
  Анонс