Просто втома чи материнське вигорання?

Зміст:

  Слово «вигорання» стосовно материнства у багатьох з нас викликає скепсис. Надто вже часто зустрічається воно останнім часом. Сьогодні говорять про вигорання вчителів і лікарів, соціальних працівників.

  Синдром вигорання вперше описав американський психіатр Фрейденбергер в 1974 році і дав йому назву «burnout». Проявляється цей синдром в емоційному та фізичному виснаженні, коли у людини втрачається інтерес до роботи, пропадає розуміння та співчуття. Головною причиною вигорання вважається психологічна, душевна перевтома.

  Говорити про материнське вигорання набагато складніше. Адже саме це поняття відноситься, перш за все, до професійної сфери. А в нашому суспільстві досі широко не визнано, що материнство – це така ж професія, робота, діяльність, як і всі інші, якщо не складніша.

  Якщо ж все-таки погодитися з тим, що мати не просто сидить вдома, а виконує обов’язки багатьох професій – адже для своїх дітей вона і лікар, і медсестра, і вчитель, і адвокат, – то можна не дивуватися, що деякі симптоми вигорання їй добре знайомі.

  Причини материнського вигорання

  Як показує досвід, почуття «вигорання» знайоме далеко не всім. Чому ж одні матері швидко «вигорають», а інші навіть не розуміють, про що це їх запитують?

  По-перше, «винна» банальна фізіологія – не можна не враховувати, що всі люди різні і запас міцності у них різний. Хтось більш витривалий та енергійний, хтось – менш.

  По-друге, важливі установки і особистість матері. Якщо мама вважає, що все повинно бути ідеально, то, не встигаючи, вона буде відчувати себе нещасною і неспроможною ні на що.

  Якщо ж мати ставиться спокійно до якихось неминучих життєвих труднощів і не гризе себе зсередини – стресу не відбувається. Щось схоже може спостерігатися і по відношенню до дітей – якщо мама вважає, що вони повинні бути обов’язково найуспішнішими, а її очікування не виправдовуються, тому що вони нереалістичні, то вона знову буде відчувати себе нещасною та незадоволеною. І злитися на дітей – як же вони її надії не виправдали?

  І вигорання, розчарування – тут як тут. Величезне значення має також сімейне середовище – турботливий чоловік, добрі стосунки в родині, відсутність якихось об’єктивно важких проблем, хвороб та матеріальної нестачі.

  Стадії вигорання

  Процес вигорання проходить кілька стадій. На першій стадії мами мобілізовані, зібрані, готові віддати все. Але рано чи пізно сили закінчуються. Підступає втома, організм і психіка наполегливо вимагають відпочинку.

  Як би не так! Відпочивати не час, адже потрібно так багато зробити. Зібравши волю в кулак, зціпивши зуби, жінка через силу продовжує і далі віддавати, віддавати, віддавати, не піклуючись про поповнення «резервуара».

  Так настає друга стадія вигорання. Ознаки другої стадії – втомлений голос, важкість у всьому тілі, коли складно навіть піднятися зі стільця. Постійна напруга не відпускає і тоді, коли, здавалося б, можна розслабитися.

  Всі думки – про справи, про проблеми, ніч не приносить полегшення, тому що сон порушений. Будь-який конфлікт надовго вибиває маму з колії, будь-які зауваження сприймаються вкрай болісно.

  Якщо на другій стадії жінка нічого не робить, щоб відновитися, то неминуче настає третя стадія. Постійна дратівливість, плаксивість, потім повна байдужість з періодичними спалахами істеричного гніву. Дитина «просто бісить», здається, що в житті немає нічого хорошого, що дитина забагато вимагає, «вона просто нами користується».

  Саме на третій стадії вигоряння найчастіше перебувають батьки, які з розпачу стали вдаватися до жорстоких покарань. У результаті з’являється почуття провини, що ще більше підсилює стрес. Дуже страждає імунітет, загострюються хронічні захворювання. Розвалюються відносини, розпадаються шлюби. Більше нічого не радує, нічого не хочеться. Все втрачає сенс.

  На четвертій стадії вигоряння приходить байдужість, цинізм, душевна черствість. Турбота замінюється контролем, співчуття – самовдоволеною впевненістю, що «всі видні наскрізь». Люди сприймаються вороже, всі вони здаються тупими, злісними, дрібними, негідними поваги і доброго ставлення.

  Допомога педагогів та психологів

  Багато хто погодиться, що знає таких матерів, яких дратує все: дитина довго «копається», повільно одягається, повільно йде або ж, навпаки, занадто активна, багато говорить. Люди навколо – вороги, всі все роблять неправильно. І весь світ «проти неї».

  Такі мами часто зриваються, обсмикують малюка або навіть дають йому стусана. Статистика дошкільних закладів показує, що діти з малозабезпечених сімей найперше страждають від такої поведінки матерів.

  В прагненні хоч якось забезпечити сім’ю, вони вже не прагнуть до терпіння та прийняття своєї дитини такою, якою вона є. Їх думки зайняті іншим.

  Як же їм допомогти? Ми можемо читати мораль і закликати до їх материнському обов’язку, але в їхньому розумінні материнський обов’язок – це забезпечити свою дитину їжею і дахом над головою, а емоційний стан дитини для них не такий важливий. Тому марно таких матерів переконувати в тому, що їхня дитина – це кришталевий посуд, який так легко розбити.

  Звідси виникає питання: як допомогти таким дітям? Один психолог не впорається з усіма проблемами малюка, що виникають через поведінку матері чи тата. А таких проблем у дитини немало – висока тривожність, агресивність, страхи.

  Звернемо особливу увагу на страхи. У дошкільному дитинстві різні страхи є нормою, але тільки в тому випадку, якщо вони не стають нав’язливими. А як тут не боятися, хіба можна відчувати себе в безпеці, коли дитина щодня, як на вулкані. І неможливо передбачити, в якому настрої мама сьогодні.

  Участь батьків у подолання дитячих проблем є обов’язковою. Але, на жаль, у сучасному суспільстві знайдеться мало батьків, які готові співпрацювати з фахівцями. Вони віддають малюка в дитячий садок і школу для того, щоб не займатися їхнім вихованням дома.

  Відпочинок матері

  Всі фахівці сходяться на думці, що відпочинок для матері – не розкіш, а необхідність. Але відпочивати можна по-різному. Багато хто відпочиває над рукоділлям, для когось найкращий відпочинок – перегляд серіалів, комусь до душі екстремальні види спорту.

  Тому дуже важливим є створення комфортних умов для мам, для їх відпочинку та самореалізації. В першу чергу, цьому мають допомагати чоловіки та родина, потім – професійні психологи та інші спеціалісти.

  А вам знайомі симптоми батьківського вигорання?

  Автор: Ярослав Драб

  Facebook Comments
  Анонс