У кабінеті стоматолога

Зміст:

  Лікарські премудрості, прийоми та маленькі хитрощі при роботі з дітьми.

  Дитячий лікар-стоматолог має бути другом для дитини, а не типовим дорослим «дядею» чи «тьотею». Адже тільки у стосунках довіри і дружби можливе повноцінне лікування. Тому в дитячого лікаря не допустиме жодне утримування силою, підвищення голосу, залякування чи ультиматуми. Дитина має почуватися вільно, не відчувати жодних заборон.

  Що може і що повинен робити лікар з маленькми пацієнтами, зі свого досвіду і практики розказує Катерина Гераніна, стоматолог-профілактист, дитячий стоматолог-терапевт, головний лікар Стоматологічного центру «Махаон», Полтава.

  Лікарська азбука

  У лікаря не мають звучати слова: «Не бійся» (адже це означає, що, мабуть, таки є чого боятись), «укол» і подібні. Натомість дитині набагато легше і приємніше знати, наприклад, що лікарка – це Фея, у неї є чарівний фонтанчик для обмивання зубів, трубочка з вітерцем (пустер). Кожен інструмент можна назвати відповідно до віку і зацікавлень дитини.

  «До мене діти вітаються просто «привіт», а звертаються лише на ім’я. Перед сіданням у крісло дитина сама чистить зубки під моїм наглядом, я вчу правильно користуватися щіткою та зубною ниткою (флоссом)», – каже лікарка.

  Чарівність – скрізь

  «Кожну дію також пронизує чарівність. Коли мені потрібно приступити до бурування зубчика, увімкнути машинку, я кажу: «Щіточко, крутись!». І в той же час непомітно педаллю її запускаю.

  У мене в кабінеті стерильні інструменти подаються через спеціальне віконечко. Я використовую його також для того, щоб там чарівним способом з’явився подарунок дитині після сеансу. Якщо вилікували 2 зубчики, то відповідно, буде й 2 подаруночки. Дітей це захоплює!

  Важливо також, хто ще знаходиться у кабінеті. У мене це асистентка, яка має звання Помічниці Феї. І вона дійсно дуже допомагає у підході до дитини, бо бувають моменти, коли вже навіть сама Фея потребує підкріплення.

  Що робити, коли потрібна анестезія?

  Дитина не повинна бачити шприца, процесу набирання речовини в нього. Я кажу, що зараз ми приспимо зубчик спеціальним спреєм, показую флакончик дитині. Далі пояснюю: нам потрібно так зробити, щоби речовина не потрапила в очка. А для цього треба одягнути окуляри, під які, нібито для додаткового захисту, кладу серветочки. Весь процес супроводжується «заговорюванням зубів», щоб під час уколу дитина не відчула і не зауважила саме цього моменту.

  Є ще одна лікарська хитрість для зменшення ймовірності стресу. Анестезуючий гель, яким змазують десна перед уколом, повинен бути червоного кольору. Тоді, якщо дитина спльовуватиме і бачитиме кров, її легко переконати, що це гель.

  Лікування під загальним наркозом

  Наймолодшими моїми пацієнтами, які лікували зубки під загальним наркозом, були дітки віком рік і 7-8 місяців. Рішення про загальний наркоз приймається за віковими показаннями. Тобто, коли потрібне серйозне лікування, а маленька дитинка не висидить. Або у випадку, коли навіть трошки старшій дитині потрібно полікувати багато зубів. Наприклад, за один такий сеанс 3-річній дитині я можу полікувати понад 10 зубів. Наркоз також можуть застосовувати, коли пацієнти «неконтактні», до яких практично неможливо знайти підхід.

  Неконтактність – це, на жаль, вада виховання. Пам’ятаю випадок, коли 12-річному пацієнтові треба було обов’язково дуже ретельно полікувати ледь не всі наявні зуби, видалити молочні, які уже серйозно заважали, але він не піддавався. Зате наркозу піддався, і справу було зроблено!

  Хочу запевнити, що дітей, яких справді варто лікувати під наркозом, є значно менше, ніж прийнято вважати у багатьох стоматологічних відділеннях. Просто потрібен підхід.

  Акуратність понад усе

  Лікарський кабінет має бути ідеально чистим. Поспіху в прибиранні – не місце. Наприклад, дітки по-інакшому спльовують, ніж дорослі. Вони можуть навіть доторкатись ротом до плювальниці. Дуже важливо мити і чистити все і всюди. Навіть там, де нічого не видно, і в прихованих місцях.

  Наприклад, у мене існує таке запитання для тих, хто чистить стоматологічний кабінет і обладнання: «Чи ти можеш облизати цю плювальницю після свого миття?» Тому що до роботи, як і до всіх справ у житті ми повинні підходити з такою настановою: робити все так, наче для своєї власної, найріднішої дитини.

  Батьки, дитина вам довіряє. Допомагайте їй без страху відвідувати до стоматолога і йти життям!»

  Записала Оля Пастух

  Facebook Comments
  Анонс