Як отримати субсидію? Консультація юриста

Зміст:

  У вересні місяці, вже вдруге, кожна українська сім’я отримала у поштову скриньку новий вид декларації про доходи та бланк заяви на отримання субсидії на оплату житлово-комунальних послуг. З текстами цих документів, здається, все зрозуміло. Проте у громадян виникає багато питань, з якими і спробуємо розібратись.

  Отже, з метою спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг було внесено зміни до ряду нормативно-правових актів, які і закріпили порядок звернення, подання документів та отримання субсидії.

  Хто має право на отримання адресної безготівкової субсидії

  Право на призначення субсидії мають громадяни, для яких розмір плати за житлово-комунальні послуги з урахуванням пільг перевищує обсяг, що визначений Кабінетом Міністрів України. Звичайно, що розмір цього обов’язкового платежу визначається індивідуально для кожного домогосподарства (будинку, квартири тощо).

  Так, право на отримання субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, з урахуванням вищевказаної умови, мають громадяни, які проживають у:

  • житлових приміщеннях (будинках) державного та громадського житлового фонду;
  • гуртожитках – на оплату користування житлом;
  • приватному житловому фонді та фонді житлово-будівельних (житлових) кооперативів – на оплату утримання житла;
  • житловому фонді незалежно від форм власності – на оплату комунальних послуг.

  Куди звертатись для призначення субсидії?

  Призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах рад. У сільській місцевості приймання заяв та документів для призначення субсидій та передачу їх відповідним структурним підрозділам з питань соціального захисту населення здійснюють уповноважені особи. Такі особи визначаються виконавчими органами сільських і селищних рад. Тому в сільській місцевості необхідно звертатись до органів місцевого самоврядування і там поцікавитись про уповноважену особу.

  Перелік документів

  Для призначення субсидії громадянин має подати структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації (орендарі – за місцем проживання) наступні документи:

  • паспорт громадянина України;
  • заяву про призначення житлової субсидії;
  • декларацію про доходи і витрати;
  • договір найму (оренди) житла (для осіб, які орендують приміщення);
  • довідку про доходи за визначений період (для осіб, які виявили бажання отримати субсидію на основі середньомісячного (за три місяці, що передують місяцю, з якого призначається субсидія) сукупного доходу).

  Вищезгадані заява та декларація можуть бути подані наручно або надіслані поштою структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації заявника (орендарі – за місцем проживання).

  Необхідно звернути увагу, що громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи та майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру. При цьому, громадян не штрафуватимуть за помилки, допущені  при заповненні декларації. Оскільки в самих деклараціях не вказуватимуться цифри (розміри доходів), а лише – вид доходу та місце (джерело) його отримання.

  Органи соціального захисту населення самостійно отримуватимуть дані від Пенсійного фонду та Державної фіскальної служби по кожній особі.

  Розрахунок та призначення субсидії

  Субсидія призначається громадянину, на якого відкрито особовий рахунок за місцем реєстрації. Або ж особі, яка не зареєстрована, але фактично проживає у житловому приміщенні (будинку) на підставі договору найму (оренди) житла, і на яку відкрито особові рахунки із сплати житлово-комунальних послуг.

  Розглянемо алгоритм отримання субсидії

  По-перше, визначається середньомісячний сукупний дохід та обов'язкова частка плати за житлово-комунальні послуги у цьому доході;

  По-друге, визначається загальний місячний розмір плати за житлово-комунальні послуги у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами у конкретному населеному пункті;

  По-трете, визначається розмір субсидії як різниця між вартістю плати за житлово-комунальні послуги у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами і обсягом визначеного платежу.

  При розрахунку субсидії враховується кількість зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, у тому числі осіб, призваних на строкову військову службу.

  У випадку, коли зареєстрованих осіб у житловому приміщенні більше, ніж фактично проживаючих, то враховується та кількість осіб, які зареєстровані та фактично тут проживають. Для цього необхідно отримати рішення районної, районної держадміністрації та виконавчого органу міської, районної у місті ради або утвореної ними комісії та акти обстеження матеріально-побутових умов.

  Підтвердити факт відсутності громадянина можна шляхом подання довідки або іншого документу, що підтверджує перебування громадянина в іншій адміністративно-територіальній одиниці Наприклад, у зв'язку з роботою, лікуванням, навчанням, довготривалим відрядженням, відбуванням покарання тощо та довідок про оплату житлово-комунальних послуг в іншому житловому приміщенні (будинку). Вказані документи будуть враховуватись під час прийняття рішення.

  Що таке сукупний дохід?

  До сукупного доходу належать: заробітна плата, стипендія, пенсія тощо, – тобто доходи, які мають систематичний характер.

  За загальним правилом, для призначення субсидії враховується середньомісячний сукупних дохід за попередній календарний рік. Хоча в даному випадку існують  винятки. Оскільки дохід громадян може враховуватись і за попередні три, шість місяців, а для пенсіонерів – за один місяць.

  До сукупного доходу родини не враховуються:

  • сплачені особою аліменти;
  • доходи від розміщення депозитів;
  • грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які беруть безпосередню участь в антитерористичних операціях;
  • допомога громадських та благодійних організацій,
  • допомога на поховання,
  • одноразова допомога, яка надається відповідно до законодавства або за рішеннями органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності,
  • частина допомоги при народженні дитини, виплата якої здійснюється одноразово;
  • частина допомоги при усиновленні дитини, виплата якої здійснюється одноразово;
  • одноразова винагорода жінкам, яким присвоєно почесне звання України «Мати-героїня».         

  Як порахувати?

  Необхідно зауважити, що постановою Кабінету Міністрів України, визначено загальну формулу, за якою здійснюється розрахунок, а саме: Ро = Кд/Кг х Рг,

  де  Ро – це частка плати за послуги для домогосподарства (частка доходу),  яка  для розрахунку субсидії округлюється до двох знаків після коми;

  Кд – коефіцієнт доходу домогосподарства: відношення розміру середньомісячного  сукупного  доходу домогосподарства в розрахунку на одну особу до прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць, встановленого на дату, з якої призначається субсидія;

  Кг – базовий коефіцієнт доходу для призначення субсидії: два прожиткових мінімуми  на одну  особу  в  розрахунку  на  місяць (Кг = 2);

  Рг – базова  норма плати за житлово-комунальні послуги: 15 відсотків середньомісячного  сукупного  доходу  домогосподарства (Рг = 15).

  Приклад розрахунку

  А тепер перейдемо від теоретичних формул до практичного розрахунку. Для прикладу, здійснимо розрахунок. Так, родина складається з 4 осіб: чоловік – 2000,00 грн, дружина – 2000,00 грн. та двоє дітей (3 роки та 5 років).

  Середньомісячний сукупний дохід родини = 4000,00 грн

  Середньомісячний сукупний дохід на одну особу = 1000,00 грн. (4000/4)

  Розмір плати за житлово-комунальні послуги в межах норм = 800,00 грн.

  Розмір мінімального прожиткового мінімуму на одну особу (загальний показник) = 1330,00 грн.

  1000/1330/2*15 =5,64% – це відсоток обов’язкового платежу.

  4000* 5,64% = 225,60 грн. – це розмір обов’язкового платежу.

  800 – 225,60 = 574,40 грн – це розмір субсидії.

  Строки призначення субсидії

  Субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається на 12 місяців з місяця звернення і розраховується:

  на опалювальний сезон – з 1 жовтня по 30 квітня;

  на неопалювальний сезон – з 1 травня по 30 вересня.

  Субсидія надається на календарний рік. При цьому розрахунок субсидії здійснюється з місяця звернення за її призначенням та до кінця поточного року. Якщо ж громадянин звернувся із заявою про призначення субсидії протягом двох місяців з початку опалювального (неопалювального) сезону,  то субсидія призначається з початку такого сезону.

  Бувають випадки, коли громадяни, перебуваючи у певних складних життєвих обставинах, не змогли своєчасно звернутися за призначенням субсидії. В такому випадку субсидія може призначатися з дня виникнення права на субсидію, але не більше ніж за шість місяців до звернення за призначенням субсидії. Для цього необхідно отримати рішення районної, районної у м. Києві держадміністрації та виконавчих органів міської, районної у місті рад або утворених ними комісій та акт обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.

  Після закінчення терміну отримання субсидії, повторно звертатись за її призначенням не потрібно. Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період (12 місяців, календарний рік) для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді.  

  Вищевказані державні органи самостійно збирають необхідну інформацію і протягом десяти днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (чи непризначення) субсидії та письмово інформують про прийняте рішення громадян.

  Перерахунок субсидії без звернення громадян здійснюється у разі:

  • зміни цін і тарифів на послуги, на оплату яких призначено субсидію;
  • встановлення Кабінетом Міністрів України нового розміру витрат громадян на оплату житлово-комунальних послуг;
  • внесення змін до законодавства в частині надання окремим категоріям громадян пільг на оплату житлово-комунальних послуг;
  • коли рішенням виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або місцевої держадміністрації встановлено дату початку (закінчення) опалювального періоду, відмінну від дати початку (закінчення) опалювального сезону, на який розраховується субсидія;
  • отримання за запитом уточненої інформації про склад зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, забезпеченість громадян житловою площею та комунальними послугами, про доходи осіб;
  • проведення перерахунку розміру плати за житлово-комунальні послуги в разі їх ненадання або надання не в повному обсязі.

  Громадянин, якому призначено субсидію і у якого змінилися умови, за яких було призначено субсидію (склад сім’ї, місце та вид отримання доходу тощо), зобов'язаний протягом місяця поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про ці зміни.

  Підстави відмови у призначені субсидії

  Субсидія не призначається, якщо будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії (призначенням субсидії без звернення) здійснив купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив послуги з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв'язку, крім житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами та медичних послуг, пов'язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. гривень.

  Хоча, виходячи з конкретних обставин, що склалися у родині, як виняток, субсидія може бути призначена і при існуванні вищевказаної умови. Але тоді має бути Акт обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства та відповідне рішення районної, державної адміністрації, виконавчих органів міських, районних у містах  рад або утворених ними комісій. Отже, складні питання щодо отримання субсидії можливо все ж таки вирішити через органи місцевого самоврядування.

  Автор: юрист Ірина Павлик

  Facebook Comments
  Анонс