Чи можна повернути «репродуктивний годинник» назад?

Зміст:

  Кому, коли та навіщо потрібна кріоконсервація яйцеклітин

  Своїм досвідом ділиться провідний репродуктолог України Валерій Зукін директор клініки репродуктивної медицини «Надія», кандидат медичних наук

  Написати цю статтю мене надихнула чергова історія в Facebook та майже одночасна чергова зустріч з пацієнткою.

  В Facebook почалась чергова дискусія: жінка запитала у друзів, хто їй порадить клініку ДРТ, де лікар візьметься лікувати безпліддя. Вік жінки – далеко за 40, яєчниковий резерв – дуже низький (АМГ- 0,12). Розрахувавши ії шанси на народження здорової дитини у відповідних таблицях,  я з’ясував, що шанси на успіх складають десь 0,2% (1 на 500 циклів) і уникнув участі в подальшому обговоренні.

  Майже одночасно до мене на консультацію прийшла інша жінка. Їй 46 років, яєчниковий резерв – низький (АМГ – 0,4). Вона категорично проти використання донорських яйцеклітин, а шанси на досягнення вагітності при використанні власних яйцеклітин – дуже примарні ( 0,1%, або 1 на 1000 випадків). На запитання «Ви хочете почути правдиву інформацію чи обнадійливу?», вона сказала, що я  жорстокий, і на свій страх і ризик ця жінка вирішила продовжувати лікування.

  Саме щоб уникнути надалі таких випадків,  я і вирішив написати цю статтю.

  Що таке кріоконсервація яйцеклітин?

  Це метод збереження яйцеклітин майже необмежений час в температурі рідинного азоту ( -196 С).  Вперше отримати вагітність  після кріоконсервації яйцеклітин вдалось доктору Чену із Сінгапуру в далекому 1986 році. Довгі роки використувався метод так званого « повільного заморожування».

  Найголовніше для виживання яйцеклітин – це яким методом відбувається заморожування. Повільне заморожування триває  десь 2 години, для цього використовувалися спеціальні прилади – так звані програмні заморажувачі. Але виживання яйцеклітин після такого заморожування було не надто високим – десь 30-40% яйцеклітин виживали після розморожування. Звичайно, це стримувало розвиток використання цього методу.

  Десь наприкінці 90-х років почали розробляти метод так званої вітрифікації, надшвидкого заморожування яйцеклітин. Результати стали набагато кращими і в 2012 році  така поважна медична організація як Американське Товариство Репродуктивної Медицини підтвердила можливість використання кріоконсервації яйцеклітин як клінічний  науково-обґрунтований метод.

  Мал. 1. Порівняння повільного заморожування та вітрифікації

  Соціальний аспект

  Найбільший резонанс в суспільстві тема кріоконсервації яйцеклітин за соціальними показаннями отримала після компанії в 2014 році, яку оголосили дві всесвітньо відомі компанії – Apple та Facebook – для своїх співробітниць. Ці компанії повністю оплачували процедури для своїх співробітниць репродуктивного віку, по 10.000 доларів за один цикл стимуляції, але не більше 2 циклів. Ця компанія викликала як підтримку в суспільстві, так і достатньо багато критики (http://www.npr.org/sections/alltechconsidered/2014/10/17/356765423/silicon-valley-companies-add-new-benefit-for-women-egg-freezing).

  Медичний аспект

  Перш за все, чому така проблема виникла? За багато років наукових досліджень в галузі репродуктивної медицини та гінекології  накопичилась багато статистичних матеріалів про залежність вірогідності жінки мати дитину в залежності від віку.

  Після 40-42 років у жінки зменшується яєчниковий резерв і збільшується кількість яйцеклітин з хромосомними порушеннями. Внаслідок цього зменшується вірогідність вагітності та збільшується частота самоабортів з віком жінки. Ці закономірності  дуже важко зрозуміти пересічній особі, але вони незмінно діють на статистичному рівні. Так, наприклад, завагітніти в 42 роки набагато важче ніж в 37.

  Давайте подивимось на декілька достатньо простих графіків.

  Але коли жінці 34 роки, вона не заміжня або ж одружена, але поки не планує мати дитину, вона не знає, в яку групу вона потрапить в 41 рік – тих, хто вагітніють швидко і непомітно, або тих, хто витрачає шалені гроші, змінює лікарів і клініки і в кінці-кінців вимушений йти на донацію яйцеклітин.  Аргументи «знайома завагітніла в 45 років» або «бабуся мала 10 дітей і народила останнього в 47 років», на жаль, можуть не спрацювати…

  Запліднення в пробірці не є панацеєю, і його ефективність критично залежить від віку.

  Кому реально може допомогти кріоконсервація яйцеклітин?

  Якщо визначити групу жінок, яким потрібна кріоконсервація яйцеклітин по НЕМЕДИЧНИХ ПОКАЗАННЯХ, то це жінки у віці до 35-37 років, які не планують народження дитини в найближчі 5 років, категорично не сприймають використання донорських яйцеклітин, не мають чоловіка або партнера, не можуть залишити роботу і піти в декрет (бізнес, творча кар’єра), або все разом.

  Це розподіл причин, по яких жінки звертались в клініки для кріоконсервації яйцеклітин в одну із клінік США:

  Українські реалії вивчені не так ретельно, але навіть з відносно невеликого кола жінок, які звертались в клініку репродуктивної медицини «Надія» з подібними проблемами, видно, що до 40% жінок мають партнера або чоловіка, але не можуть собі дозволити мати дитину через економічні причини ( відсутність стабільної роботи, побутові проблеми, хвороба батьків тощо).

  Яйцеклітини чи ембріони?

  Звичайно,  якщо у жінки немає чоловіка або партнера, єдина можливість зберегти репродуктивний потенціал – це кріоконсервація яйцеклітин. Але в нашій практиці все частіше зустрічаються випадки, коли до нас звертаються жінки з партнером або навіть подружня пара, які планують народити дитину пізніше. Єдине обмеження – якщо до  моменту переносу ембріонів шлюб буде припинено, клініка не може здійснити перенос ембріонів без дозволу партнера. Такі випадки, навіть з судовими процесами, вже в нашій практиці  були. Щоб цього уникнути, краще зберігати ембріони, або ж частину яйцеклітин запліднити і зберігати отримані ембріони, а частину зберігати окремо, незаплідненими.

  Скільки яйцеклітин потрібно зберігати?

  Статистика – річ жорстока і незговірлива. Певна частина яйцеклітин не виживе після розморожування (десь 10-15% ), не всі яйцеклітини заплідняться, не всі доростуть до 5-ої доби. Скільки яйцеклітин треба мати на збереженні, щоб мати максимальні шанси на народження дитини?

  Зрозуміло, що для максимальних шансів на досягнення вагітності жінка повинна на момент отримання яйцеклітин бути у віці до  35-37 років і мати від 15 до 30 яйцеклітин. Іноді може бути потрібен не один цикл стимуляції яєчників, але мати більше 3-4-х циклів не бажано і напевно «нереально для наших не реалій» (вибачте за тавтологію).

  Стан здоров’я дітей після кріоконсервації яйцеклітин

  Це природнє запитання турбує як лікарів, так і пацієнтів. Насьогодні всі обстеження свідчать про відсутність якихось негативних впливів кріоконсервації яйцеклітин на здоров’я народжених дітей.

  Застереження та коментарі

  Кріоконсервація яйцеклітин з’явилась як клінічно підтверджений метод збереження відносно недавно. Але вже накопичено деякий досвід (звичайно, більше в США), де кількість подібних процедур найбільша у світі. Точної статистики поки немає, але кількість подібних процедур вже перевищила  10000 процедур (за оцінками експертів). Перш за все, не більш як 10% пацієнтів звернулись протягом 5 років з метою отримання  переносу в порожнину матки отриманих ембріонів. З них за цей час приблизно у 40% народились діти.

  Основна проблема – пояснити пацієнтам, що вони не «купують дітей», а тільки отримують шанс мати дітей. Ще одна несумнівна проблема – звернення в занадто «зрілому віці». Не рідкість – це прохання зберегти яйцеклітини у віці жінки більше 40 років, що завідомо знижує шанси на «хеппі-енд».

  Я всім-всім-всім бажаю вчасно мати дітей, мати впевненість, що батьки їм  можуть дати відповідне виховання і турботу.

  І пам’ятайте, що «репродуктивний годинник» все ж можна зупинити. Треба тільки пам’ятати, що з роками зменшуються не бажання, а можливості. І коли бажання нарешті мати дитину стане зрілим, то може просто не бути для цього можливості. А це вже – справжня трагедія. І, на жаль, за свою 25-річну роботу в галузі репродуктивної медицини я це бачив неодноразово.

  P.S. В мене є мрія, що через 5 років в клініку прийде жінка, попросить запліднити ії яйцеклітини, що були заморожені декілька років тому. Зараз їй 41 рік, рік тому вона зустріла нарешті своє кохання. За рік вона не завагітніла, тож вирішили більше не чекати. А через деякий час я зустрічаю їх в клініці знову – вона вже вагітна, і красива тою особливою красою, яка притаманна лише вагітним жінкам…

  Валерій Зукін

  Facebook Comments
  Анонс