Чоловічі гормони в жіночому організмі

Зміст:

  Про гормональний баланс та його порушення, про жіноче безпліддя та інші проблеми, зумовлені гормонами.

  Історія та міфи

  З давніх часів людство хвилювало питання: що ж все-таки спільного у чоловіка та жінки, чому нас непереборно тягне одне до одного? Згідно з давньою легендою, колись Землю населяли двостатеві істоти Андрогіни, яких Бог за гріхи розділив на 2 половинки і розкидав по земній кулі. З тих пір ми шукаємо любов та взаєморозуміння, щастя і психологічний комфорт, та свою єдину «другу половину».

  Давньогрецький міф розповідає про те, що сина бога Гермеса і прекрасної богині Афродити за ім’ям Гермафродит полюбила німфа Салмакіда. Коли юнак купався в джерелі, в якому жила німфа, вона припала до нього і попросила богів зробити так, щоб вони завжди були разом. Він теж закохався в неї. Боги дослухались її благань та з’єднали з коханим навічно в одному тілі.

  Ендокринна система організму

  Це, звичайно ж, лише романтичні легенди, але в них є зерно правди. При всій відмінності, чоловічий і жіночий організми мають дуже багато спільного. І, зокрема, багато спільних гормонів. Гормони – це біологічно активні сигнальні речовини, які виділяються певними залозами організму (ендокринними) та надають дистанційний вплив на органи і тканини-мішені, керуючи, регулюючи і координуючи їх функції.

  Ендокринна система людського організму функціонує в тісному зв’язку з нервовою системою. У здоровому організмі ці системи перебувають у гармонійному балансі. І, впливаючи на тканини-мішені, викликають їх «правильну» відповідь.

  В організмі здорової жінки виробляється невелика кількість чоловічих статевих гормонів – андрогенів. Ці гормони служать незамінним субстратом для синтезу жіночих статевих гормонів – естрогенів. А також виконують дуже багато вкрай важливих функцій в жіночому організмі: стимулюють кровотворення, синтез білків, регулюють секрецію шкірних жирів, ріст волосся у визначених зонах, ріст скелета та його окостеніння в потрібні терміни, активують статевий потяг і т.д.

  Надлишок чоловічих гормонів у жінки

  При надлишку андрогенів, так званій гіперандрогенії, ці речовини починають здійснювати негативний вплив на організм жінки. Так хто ж вони, ці андрогени, друзі чи вороги жінки?

  Перший опис симптомів гіперандрогенії належить перу геніального цілителя стародавнього світу Гіппократу, який згадує двох жінок з острова Кос, що приковували до себе увагу довгими бородами.

  Середньовічний живописець Вільям Кейс зобразив на своєму полотні жінку з надмірним оволосінням обличчя. Такі межові прояви гірсутизму, тобто росту волосся у жінки в зонах, властивих чоловічому організму, зустрічаються зараз рідко. Настільки виражені симптоми рано розпізнаються та успішно лікуються.

  Але існують і стерті форми гіперандрогенії, коли прояви мінімальні, і жінка звертається за допомогою до різних спеціалістів з різноманітними проблемами, не припускаючи, що це ланки єдиного патологічного процесу. Жінка «бореться» з небажаним ростом волосся в салонах краси, у дерматолога лікує вугрові висипання, звертається до різних фахівців традиційної та нетрадиційної медицини для лікування безпліддя. І, як наслідок, лікування основного захворювання починається пізно і вже з меншою ефективністю.

  Поширеність цього синдрому надзвичайно велика – за оцінками експертів, до 20% жінок мають симптоми гіперандрогенії різного ступеня вираженості. А в структурі ендокринного (гормонального) безпліддя цей синдром займає до 40%. Це явище вже переростає рамки суто медичної проблеми, оскільки, у зв’язку зі стрімко зростаючою соціально-економічною роллю жінки в суспільстві, воно сприяє порушенню якості її життя, веде до проблем у шлюбі і навіть опосередковано впливає на вибір професії.

  Найбільш поширені симптоми

  Андрогени утворюються в жіночому організмі переважно в яєчниках та наднирниках. За допомогою спеціальних білків-транспортерів ці гормони переносяться током крові до тканин-мішеней, де, зв’язуючись з певними чутливими структурами на клітинах цих тканин (рецепторами), виконують свою функцію. При будь-яких порушеннях в цій системі (збій на етапі синтезу, транспорту або сприйняття гормону клітинами-мішенями), можуть виникати симптоми та захворювання різного ступеню вираженності:

  • порушення менструального циклу в різних проявах (від нерегулярних рясних маткових кровотеч до повної відсутності менструацій – аменореї);
  • полікістозні зміни яєчників;
  • порушення процесів овуляції та, відповідно, безпліддя;
  • невиношування вагітності (переривання вагітності на ранніх термінах або її «завмирання» );
  • розлади обміну речовин: ожиріння, цукровий діабет;
  • захворювання серцево-судинної системи, онкологічні захворювання в матці і яєчниках; 
  • випадіння волосся в певних зонах на голові (андрогенна алопеція);
  • надлишковий ріст волосся на тілі в зонах, що не властиві жіночому організму (гірсутизм);
  • вугрові висипання на шкірі та підвищення її сальності.

  Найчастіше вугрова хвороба є єдиний проявом гіперандрогенії. На сьогоднішній день встановлено, що гіперандрогенія виникає при вроджених порушеннях функції кори надниркових залоз, синдромі полікістозних яєчників, а також може бути обумовлена пухлинами яєчників та наднирників, зниженням функції щитовидної залози і цілою низкою інших, більш рідкісних, станів.

  Крім цього, симптоми гіперандрогенії можуть бути наслідком порушення зв’язування цих гормонів з транспортними білками, що призводить до підвищення вмісту андрогенів в крові. Зміна активності ферментів, що беруть участь у перетворенні цих гормонів, збільшення кількості тканинних рецепторів або підвищення чутливості цих рецепторів до андрогенів також призводять до гіперандрогенії.

  Як допомогти?

  Справжня причина такого роду гормонального розладу в кожному окремому випадку визначається шляхом кропіткого, іноді досить складного діагностичного пошуку.

  Та своєчасно встановлений діагноз і розпочате адекватне лікування призводить до гарних результатів. Наприклад, правильне лікування гормонального безпліддя успішне у 80% жінок, які в результаті отримують можливість виносити і народити здорову дитину. Дуже хороші результати дає комплексне вирішення косметичних проблем спільно з фахівцями естетичної медицини. У цьому випадку гормональна корекція, проведена гінекологом, в сукупності з комплексом реабілітаційних заходів, які використовуються в косметології, приводить до стійкого результату і поліпшення якості життя жінки.

  Визначення проблеми – це вже половина шляху. Співпраця пацієнтки і лікаря, налаштування на позитивний результат і терпіння приведуть до успіху і перетворять ворогів-андрогенів на кращих друзів.

  Автор: лікар-психолог Ярослав Драб

  Facebook Comments
  Анонс