Навіщо потрібно регулярно робити ПАП-тест

Зміст:
  Rate this post

  Що таке ПАП-тест і навіщо жінці його робити регулярно, допоможе розібратися Сіліна Наталія Костянтинівна – акушер-гінеколог вищої кваліфікаційної категорії, кандидат медичних наук, гінеколог-ендокринолог, фахівець з ультразвукової діагностики, дитячий та підлітковий гінеколог, столичний медичний центр INTO-SANA

                

  Що таке ПАП-тест

  ПАП-тест (тест Папаніколау) – це аналіз (скринінг) на передракові та ракові захворювання шийки матки. Він здійснюється наступним чином: лікар бере забір матеріалу з цервікального каналу шийки матки, зони стику двох епітеліїв та поверхнішийки матки. Потім ці клітини аналізуються на наявність патологічних змін.

  Як часто потрібно здавати ПАП-тест

  ПАП-тест необхідно робити раз на два роки, раз на рік або частіше – в залежності від того, знаходиться жінка в групі ризику чи ні. Група ризику – це жінки, які палять, жінки, які мають кілька статевих партнерів та ті, у яких за все життя статевих партнерів було більше, ніж 6.

  Скринінг (взяття ПАП-тесту) призначають з моменту початку статевого життя. До 30 років – це моно тест, а після 30 років до нього додатково призначають ще й аналіз на вірус папіломи людини (ВПЛ) високоонкогенного типу. До 30 років у такому аналізі немає необхідності, так як вірус папіломи людини в цьому віці зустрічається в кожної третьої жінки, яка живе статевим життям. І часто він сам покидає організм, не викликаючи онкогенної дії. Але після 30 років аналіз на ВПЛ дуже важливий, так як разом з факторами ризику він служить причиною № 1 у виникненні раку шийки матки. Також ефективною проти вірусу папіломи людини є вакцинація дівчаток, які не живуть статевим життям (у віці 11-14 років).

  Здати ПАП-тест один раз – недостатньо. Тільки в тому випадку, якщо жінка проводить такий скринінг регулярно, можна зробити достовірні висновки про її стан здоров'я. Особливо це важливо, якщо ПАП-тест показує наявність патології. У цьому випадку лікарю легше призначити коректну схему лікування саме при наявності результатів попередніх скринінгів, так як добре просліджується динаміка захворювання. Тому такий скринінг – взяття ПАП-тесту на виявлення передракових і ракових захворювань шийки матки, – полягає в системності та регулярності. Ще в 70-х роках у багатьох європейських країнах ПАП-тест був запроваджений як регулярний та обов'язковий аналіз. Результати такого рішення призвели до того, що захворюваність на рак шийки матки скоротилася до 70%.

  Здаємо ПАП-тест правильно

  Здавати такий аналіз необхідно в першу фазу менструального циклу, до початку овуляції. Необхідно також утриматися від статевого життя за 2 дні до його здачі.

  Декілька днів після взяття аналізу можуть з’являтися кров'янисті виділення, відчуття дискомфорту (що може бути і під час взяття мазка) та тягнучі болі внизу живота.

  Якщо результат ПАП-тесту негативний, це означає, що не виявлено жодних порушень будови клітин, немає епітеліальних утворень = жінка здорова. Якщо ПАП-тест позитивний, то кожного пацієнта потрібно розглядати індивідуально. Призначаються додаткові обстеження та відповідна схема лікування. Це пов'язано з тим, що існують різні категорії змін в клітинах: легкі, середні та важкі, рак. Позитивний ПАП-тест говорить про те, що є відхилення від норми, але далеко не завжди це показання до операції та серйозних втручаннь.

  Погіршувати результати ПАП-тесту можуть гострі запальні процеси або хронічні захворювання по гінекології. При їх виявленні призначається лікування, а після – повторний ПАП-тест.

  Що ще важливо пам'ятати

  Кожна жінка повинна хоча б раз на рік проходити обстеження у гінеколога. Якщо вона здорова, а в її роду не було ракових захворювань шийки матки, то взяття ПАП-тесту теж достатньо робити один раз на рік.

  Вірус папіломи людини, який призводить до ракових захворювань шийки матки, передається статевим шляхом. Тому, якщо у жінки погані аналізи, а також регулярно турбують захворювання по гінекології, то чоловіка потрібно обстежити у лікаря-андролога.

  ПАП-тест та вагітність

  Під час вагітності ПАП-тест можна та потрібно здавати обов'язково, щоб виключити передракові та ракові стани. У разі, якщо минуло більше року з попередньої здачі ПАП-тесту.

  Небезпека полягає в тому, що початкові форми раку протікають безсимптомно, та лікарю практично неможливо їх визначити візуально. Тому ПАП-тест потрібно робити регулярно для того, щоб своєчасно виявити зміни в клітинах шийки матки та призначити ефективне лікування.

  Регулярно піклуйтеся про своє здоров'я та будьте щасливі!

  Автор: Олена Акопджанян

  Facebook Comments
  Анонс