Невиношування вагітності: причини, ознаки та прогнози

Зміст:

  Ця стаття, насамперед, стосується тих, хто вже мав сумний досвід невиношування вагітності. Щоб допомогти розібратися з цією проблемою, ми звернулися до лікаря вищої категорії, акушера-гінеколога, генетика клініки ISIDA Ксенії Хажиленко.

  Невиношуванням називають втрати вагітності в терміні до 37-ми тижнів. Повторні втрати, а також їх поєднання з тривалим ненастанням вагітності виділяють в групу «звичного невиношування».

  Причин втрат вагітності – дуже багато, але важливо розділити їх на дві основні групи: випадкові втрати та не випадкові.

  Для першої групи, випадкові втрати, характерно, що вплив чинника, який призвів до втрати вагітності, не повторюватиметься в подальшому. Це стосується, в основному, гострих інфекційних контактів (ГРВІ, кишкові та інші  інфекціі) та сильних стресових факторів, як фізичних, так і психоемоційних.

  До цієї ж категорії відноситься так звана «випадкова» хромосомна патологія. Це патологія передачі генетичного матеріалу (хромосом) від  батьків до плоду, яка формується в момент запліднення під впливом несприятливих зовнішніх чинників та не буде повторюватися в подальшому. Тобто в такому випадку самовільне переривання вагітності є проявом природнього відбору.

  Подібні проблеми є причиною самовільного переривання вагітності  до 12 тижнів приблизно в 50% всіх випадків. Для того, щоб зрозуміти, чи не в цьому причина, а також, щоб не проводити в подальшому зайвих непотрібних аналізів, бажано дослідити матеріал втраченої вагітності – тобто провести аналіз хромосомного набору ембріону або ворсин хоріона.

  Якщо за результатом такого дослідження (каріотипування) буде виявлено хромосомну патологію, то лікар-генетик  допоможе розібратися, чи є така патологія  випадковістю, чи не виключений спадковий характер та чи потрібне додаткове обстеження батьків.

  Якщо ж результат – нормальній та немає підозри на очевидний вплив негативного фактора під час вагітності, – то жінці бажано обговорити з лікарем необхідність подальших досліджень.

  Про невипадкові причини зазвичай йдеться у разі викиднів, що повторюються кілька разів. Для таких пацієнтів необхідне додаткове обстеження. Але перед його проведенням лікар має ретельно вияснити подробиці настання, перебігу та переривання вагітності. А також зібрати дані про стан здоров'я подружжя та деталі родоводу.

  Цей збір інформації допомагає запідозрити можливу причину та знайти напрямок обстеження, щоб уникнути зайвих аналізів та втручань. Найчастіше самовільні викидні, що повторюються, бувають пов'язані з невипадковою хромосомною патологією,  з вродженим та набутим порушенням згортання крові, з аномаліями матки (особливо її порожнини та ендометрію), з порушенням функції щитоподібної залози, а також з імунологічним чинником.

  Важливо розуміти, що навіть при найретельнішому обстеженні, приблизно в 20% пар знайти причину втрат вагітності не є можливим. В гінекології існує навіть такий термін – «нез'ясоване» (або неуточнене) невиношування.

  Можливість допомогти жінці народити після повторних викиднів залежить від причини, віку жінки,  а також від кількості попередніх втрат. І, на жаль, стосовно останніх двох чинників вона зворотньо пропорційна.

  Проте, важливо розуміти, що навіть після 5-6 перенесених втрат вагітностей шанс народити без патологій переважає імовірність несприятливих наслідків.

  Автор: Катерина Грінченко

  Facebook Comments
  Анонс