Подружній обов’язок, або Секс, як покарання

Зміст:

  Біль під час статевого акту. Чому він виникає, розповідає лікар-гінеколог Вікторія Бугро

  Зазвичай, початок статевого життя для кожної жінки відкриває нові грані її життя, дарує нові, приємні та цікаві відчуття, наповнює новими враженнями. Біологічно обумовлено, що піку яскравості сексуальних вражень жінка набуває в середньому у віці більше 26-30 років, і розквітає після 35.

  За яскравість сексуальних відчуттів відповідальні ерогенні зони первинного порядку: клітор, передня третина піхви, склепіння піхви, за деякими даними – шийка матки, зона анусу. Та вторинного порядку (налаштовують зони первинного порядку на адекватне сприйняття стимуляції зон первинного порядку): губи, соски, шкіра шиї, область вух, ділянки згинальних та розгинальних поверхонь кінцівок, шкіра сідниць та промежини.

  Але трапляється, що інтимне життя не просто не приносить жінці задоволення, але і завдає фізичного болю, викликає відразу, змушує уникати близкості під різними приводами. Така ситуація болісно сприймається чоловіками. Виникають непорозуміння, партнери віддаляються, іноді руйнується шлюб через невдоволеність і взаємні образи.

  Давайте розберемо причини такого явища, як диспанеурія. Це різного роду болісни відчуття при статевому акті.

  • Спроби проникнення, коли жінка недостатньо збуджена
  • Запальні процеси – якщо болісність з’явилась раптово, крім цього почали турбувати патологічні виділення, дискомфорт в ділянці зовнішніх статевих органів та біль внизу живота. В цьому випадку варто пройти огляд у гінеколога і здати необхідні аналізи, після адекватної терапії всі симптоми зникнуть і жінка повернеться до щасливого повноцінного життя.
  • Рубцеві деформації – дуже часто, після ушивання розрізів при перінео- та епізіотомії під час пологів формуються рубці, які значно звужують вхід у піхву. І в подальшому статеве життя приносить дискомфорт і біль. Тут тактику визначає лікар. Починають з консервативних методів лікування, фізіотерапії з метою розм’якшення рубця та навколишніх тканин. Якщо це не допомагає, то вдаються до хірургічної корекції.
  • Вагінізм – це біль при спробі проникнення, який обумовлює рефлекторне, неусвідомлене скорочення м’язів тазового дна, що критично звужує просвіт присінку піхви і унеможливлює  повноцінне проникнення та фрикції. Іноді цей порцес «вмикається» на гінекологічному кріслі і унеможливлює повноцінний огляд в дзеркалах. Причини вагінізму, як правило, – психологічні і пов’язані із суворим вихованням батьками, високим рівнем сором’язливості, пережитим сексуальним насиллям, або невдалою спробою дефлорації грубим партнером. Корекція цього стану можлива лише за умови роботи з психологом, психотерапевтом. Успіх тісно пов'язаний із розумінням, чуйністю і повагою з боку партнера
  • Аномалії розвитку піхви – звуження присінку піхви, вкорочення піхви (часто поєднується з аномаліями матки) – вирішується оперативним шляхом
  • Порушення гормональної регуляції – зниження рівня тестостерона, підвищення рівня пролактину, зниження функції щитоподібної залози знижують статевий потяг; зниження естрогенової насиченості (клімактеричний період, менопауза) призводить до витончення епітелію піхви, зниження секреції слизу – інтимні стосунки можуть стати болісними, слизова піхви може легко травмуватись.
  • Анатомічна невідповідність – як правило, питання анатомічної невідповідності між розмірами піхви та розмірами статевого члена партнера, виникає, як правило лише у жінок, які не народжували. Оскільки після проходу плода статевим трактом жінки ці питання знімаються. Питання вирішується шляхом підбору інтимних позицій, при яких жінка сама може контролювати глибину і кут проникнення.
  • Синдром хронічного тазового болю – в його основі можуть, в свою чергу, лежати різноманітні фактори – злукова хвороба малого тазу (так звані «спайки» після операвних втручань, та як наслідок запалення); зовнішньо-внутрішній ендометріоз – тоді біль виникає перед місячними та під час місячних; хронічні запальні процеси в нервових стовбурах та нервових гангліях, що задіяні в ділянці малого тазу, порушення з боку спино-мозкових нервів – ці питання вирішуються лікарем-вертебрологом, хороший ефект дають курси лікувального масажу та плавання; варикозна хвороба малого тазу; хронічні запальні процеси малого тазу; інфікування з частими загостреннями вірусами герпесу І, ІІ, VI типів.
  • Нез’ясовані причини

  Для нормалізації інтимної сторони життя жінки необхідна тісна співпраця мультидисциплінарної команди у складі: гінеколог, невролог, флеболог, уролог, гастроентеролог, сексолог, психолог і (або) психотерапевт.

  З повагою, Бугро Вікторія Валеріївна, лікар акушер-гінеколог, головний лікар «Сан Медікел Клінік»

  Facebook Comments
  Анонс