Психологічне безпліддя

Зміст:
  Rate this post

  За офіційною статистикою, 30% пар, які звертаються до лікарів з приводу безпліддя, страждають на нього через психологічні причини. Деякі ж дослідники стверджують, що відсоток сягає 60 %. Це так зване «психологічне безпліддя». Коли внутрішній світ жінки, її психіка не приймає зачаття нового життя в собі. Жінка не може завагітніти, хоч і прагне цього. Щось дуже глибинне, неусвідомлене налаштовує її тіло проти того, щоб завагітніти, виносити та народити дитину.

  Чому так відбувається?

  Спробуємо проаналізувати причини та способи подолання психологічного безпліддя. Але спочатку – кілька прикладів з власного життя.

  Мій підлітковий вік випав на складний період суцільних дефіцитів: кількагодинні черги, продукти – за талончиками, одяг – теж. У ті часи я бачила, як жінки різного віку намагалися пристосовуватися до ситуації, коли шалено бракувало усього необхідного. Я бачила, як моя мама, як і тисячі інших гарних молодих жінок, була вимушена ходити у неякісному взутті.

  Її взуття було хоч і красиве на вигляд, але, часом, неякісне – тверде і некомфортне. Я бачила, як вечорами мама радо знімала ті дамські мешти на високих підборах, які вимушена була носити на роботі. Надивившись на такі жертви, я раз і назавжди відмовилась від високих підборів у своєму житті.

  Ще одна життєва історія. У мене є 40-річна подруга. Вона дуже боїться старіння. Тому всіма способами намагається цьому запобігати: дорогі зачіски, басейн, макіяж, ботокс. Та, на жаль, ефект від усього цього – протилежний. І подруга зазвичай виглядає напруженою, штучною, «наштукатуреною» бабусею.

  Ці історії – ілюстрація того факту, що життя не завжди є таким, яким ми його хотіли би бачити. А також – що певні події назавжди закарбовуються в пам’яті. І згодом можуть впливати на нас навіть тоді, коли ми цього вже не усвідомлюємо.

  Людська психіка – дивовижна річ. І фахівці лише починають розв’язувати її загадки та вивчати її парадокси.

  Від теорії до практики

  Часом психіці людини легше прийняти безпліддя, ніж зустрітися з проблемою, що його спричиняє. Легше відвернутися від самої причини, «не побачити» її, аніж глянути проблемі «у вічі».

  Та лікарі твердять – знайти причину, це означає зробити перший крок до вирішення проблеми. Тож розглянемо більш детально, якими можуть бути причини психологічного безпліддя.

  Всі причини, можна поділити на групи:

  • причини, що походять з минулого жінки;
  • причини, які засіли у її теперішньому;
  • причини, пов’язані з майбутнім.

  У кожній із цих груп є фактори, що залежать від самої жінки (внутрішні та зовнішні), а також ті, що залежать значною мірою від її оточення та середовища.

  Отже, причини з минулого:

  Зовнішні фактори. Можливо, жінка в дитинстві пережила розлучення батьків, втрату дуже близької людини, жорстоке ставлення. Або ж мала погані стосунки з батьками, жила у складних умовах.

  Це все може стати важкою травмою, через яку жінка сприймає життя як страждання. Вона відчуває самотність, постійний брак ресурсів, підтримки та сил.

  Можливо, жінку виховували надто «правильно» в тому дусі, що статеві стосунки – це щось соромітне, заборонене. Слід згадати і негативні спогади жінки, наприклад, про перший статевий досвід. Це може «заблокувати» жіночність на все життя.

  Внутрішні фактори. До них належать невдалі попередні вагітності, спогади жінки про її жахливе самопочуття під час попередніх вагітностей, важкі пологи, втрата дитини. Це все стримує організм від того, щоби вдаватись до повторних спроб.

  Буває, що жінка внутрішньо сама собі не пробачила свого аморального минулого або якогось одного вчинку і постійно докоряє собі, мучиться. В такому випадку  своїм безпліддям жінка ніби несвідомо покутує та компенсує провину.

  Небезпеці «запрограмувати» себе на безпліддя піддається також дівчина, яка в досить юному віці починає статеве життя. Це той період, коли вагітність у свідомості дівчини є абсолютно неприйнятною, і організм може надовго запам’ятати таку установку. Змінити це можна лише шляхом переосмислення свого ставлення до вагітності і дітей взагалі.

  Причини, що залягли в теперішньому

  Ті, що походять ззовні. Тиск із боку доброзичливого оточення – сильний блокатор: знайомим і близьким не терпиться почути навіть від щойно виданої заміж молодої жінки новину про її вагітність.

  Чим довше у подружжя нема дітей, тим сильніший цей тиск і тим сильніша напруга в душі. А напруга якраз і створює несприятливий душевний і фізичний стан для зачаття. Організм посилено виробляє гормон стресу – кортизол, який, образно кажучи, може «виснажити» навіть ембріон та пригнітити його розвиток.

  Блокатором плідності є також страх жінки, що вона не спроможна буде забезпечити свою дитину, захистити її. Крім безпліддя, в умовах сильного стресу в жінок може спостерігатись так звана «психогенна аменорея» – відсутність місячних.

  Причини у внутрішньому стані жінки. Буває, що жінка сприймає вагітність як загрозу власному тілу, вона боїться змін, які відбуваються з організмом під час вагітності. Буває, що жінка не почувається щасливою. Натомість, вона втомлена своїми повсякденними хатньо-кухонними обов’язками і відчуває знецінення своєї жіночої ролі, в тому числі, і як сексуальної партнерші. А коли організм втомлений та виснажений, чи готовий він до ще більших навантажень?

  Причини, що виникають при роздумах про майбутнє

  Взяті ззовні, з оточення та довкілля: в основному, це страхи з різних причин. Звичайно, кожна жінка переживає, чи зможе вона забезпечити дитину всім необхідним і т.п. Але надмірні страхи, зациклення на цьому стримують в організмі жінки її дітородну функцію.

  Жінкам часто також притаманні переживання щодо того, що зміниться звичний спосіб життя, що життя «для себе» безповоротно зникне. Також це може бути страх втратити роботу, залишитися самотньою, без спілкування в колі друзів, а можливо, без підтримки рідних.

  Причини внутрішні, що залежать від самої жінки. Жінка боїться пологів: і фізичного болю, і можливості втратити при цьому своє маля. Жінка боїться, що з неї вийде недосконала мама. Цей страх може виникати в жінок, які або мали маму, що погано виконувала свої материнські обов’язки, чи навпаки, яка могла б стати зразком досконалості.

  Також молода жінка може боятися відповідальності. Цей вид страху притаманний тим жінкам, на яких колись поклали виховання та надмірну відповідальність за молодших дітей. А також, для тих, які взагалі не були знайомі з відповідальністю за інших.

  Жінка може також надто боятися того, що нерідко відбувається після пологів: втрати привабливості, фігури, іноді – статевої гармонії з чоловіком.

  Причини, які слід розглядати виключно в парі

  Фахівці стверджують: у переважній більшості випадків причини безпліддя треба шукати одночасно в чоловіка та жінки.

  Майбутнім батькам потрібно зважено та усвідомлено підходити до питання продовження роду. Варто добре подумати, чи обоє готові і хочуть дитину? Чи хочуть її від конкретно цього партнера? Чи статева близькість приносить їм справжнє душевне задоволення і дає ту єдність, яка вселяє віру?

  Чи хтось із них не розглядає народження дитини як спосіб виправдати очікування партнера, чи втримати його при собі, чи вирішити якісь конфліктні ситуації у родині? Чи не є для них майбутня дитина засобом заповнення порожнечі, інструментом, який дасть змогу бути «як всі»?

  Роль майбутнього батька – незамінна і вирішальна. Чоловік здатен розвіяти і неприємні спогади жінки, і її страхи. Він здатен підтримати жінку, показати, що також хоче і чекає на дитину. Чоловік здатен зробити жінку справжньою жінкою.

  Жінка ж також повинна підтримувати чоловіка. Відчуття недооцінювання, відчуття особистісного занепаду, дисгармонія в сім’ї, важка нецікава робота – це лише крапля в морі тих причин, які вводять чоловіків у хронічний стрес, що може спричинити пригнічення статевих та репродуктивних функцій.

  Що робити далі?

  Насамперед, спробуй проаналізувати і зрозуміти – для чого тобі потрібна дитина? Що майбутнє дитя означає саме для тебе? Відкинь умовності, забудь про родичів та надокучливих знайомих. Подумай про себе.

  Далі намагайся зменшити емоційну напругу з приводу того, що вагітність не настає. Зміни ставлення до того, що з тобою відбувається. Пошукай плюси у своєму теперішньому стані.

  По-культурному попрощайся зі своїм неприємним минулим і негативними уявленнями про майбутнє. Перегорни цю сторінку. Переосмисли пережиту раніше ситуацію, зміни до неї ставлення, і тільки тоді відпусти. Це не просто, але цілком реально.

  Сформуй у своєму баченні позитивний образ вагітності і майбутнього материнства: уявляй, якими приємними будуть зміни твого тіла і твого життя.

  Вчися розслаблятись фізично і душевно. Зміни свої життєві пріоритети й орієнтири.

  Пам’ятай медичний афоризм: тільки під час вагітності безпліддя є абсолютним J У всіх інших випадках вагітність цілком можлива!

  Не забувай також, що чудеса завжди поряд. Дуже багато пар змогли народити дитину після того, коли остаточно відпустили це бажання, яке набуло форми нав’язливої ідеї, і цілком віддались на милість Бога, Всесвіту, відвідали чудотворні місця. Або ж поглянули на батьківство не як на клопоти, а як на духовний здобуток. Отримавши досвід догляду, наприклад, за прийомною дитиною. Або порозумівшись із найріднішими людьми.

  Таки найбільшим дивом у світі є сама людина. Люби себе, люби світ довкола – і життя помножиться!

  Автор: Ольга Пастух

  Facebook Comments
  Анонс