Штучне запліднення

Зміст:

  Неможливість мати дитину може стати справжньою трагедією для родини. По статистичним даним десь біля тридцяти відсотків пар мають труднощі із заплідненням чи виношуванням. Причини безпліддя можуть бути різними, а крім того, інколи вагітність не наступає і у абсолютно здорової пари, навіть через кілька  років подружнього життя. В цьому випадку лікарі можуть рекомендувати пройти процедуру ЕКЗ – екстракорпорального запліднення. Що це таке, як воно працює і як проходить ми розповімо у цій статті.

  Кому рекомендують пройти ЕКЗ?

  Екстракорпоральне запліднення зазвичай можуть порадити парам, які більше трьох років не можуть завагітніти, навіть якщо всі медичні показники у них в нормі, і можна завагітніти. Такі випадки називають непояснювальним безпліддям. Також можуть потребувати цієї процедури жінки, які хворіють на ендометріоз, мають проблеми з виношуванням та маточними трубами, наприклад спайки чи їх відсутність.

  Часто до ЕКЗ вдаються пари, де жінці більше сорока років, бо у цьому віці вже важко завагітніти природним шляхом. Статеве здоров’я партнера у цій ситуації також важливе. Якщо чоловік має недостатню кількість сперматозоїдів, чи його репродуктивна система їх зовсім не виробляє, або рухливість живчиків дуже маленька, то ЕКЗ також може допомогти

  Крім цього лікарі радять пройти штучне запліднення у випадку, коли у пари дуже високий ризик передачі немовляті спадкових генетичних хвороб, так як ще до імплантації ембріона можна встановити рівень його здоров’я. Процедура екстракорпорального запліднення дає успіх с першого разу десь у сорока процентів жінок.

  Що таке ЕКЗ?

  Екстракорпоральне запліднення, яке ще називають штучним, відбувається не у маточній трубі чи матці жінки, а зовні – в лабораторних у мовах. У жінки беруть декілька яйцеклітин, а зі сперми чоловіка фахівці відбирають кращі, на їх погляд, сперматозоїди та поєднують їх у пробірці. Після того, як відбудеться саме запліднення і почнуть розвиватися ембріони, один з них, чи декілька, розташовують у матці жінки, де вони повинні самостійно закріпитися і почати розвиватися.

  Як відбувається сама процедура штучного запліднення?

  Якщо пара звертається до фахвців з ЕКЗ, то вони мають бути готові пройти декілька етапів.

  • Перший з них – це стимуляція яєчників. Для того, щоб мати матеріал для запліднення одночасно декількох яйцеклітин, медики провокують гормональними препаратами роботу яєчників, щоб за один цикл дозріло якомога більше фолікул. Ця процедура проходить під наглядом лікарів. За допомогою УЗД відстежується їх розвиток, кількість і зрілість.

  Інколи яєчники можуть погано реагувати на призначені препарати, тому їх стимуляцію можуть зупинити, щоб призначити інші, більш сильні. Сама стимуляція може тривати від одного тижня до двох. Коли УЗД показує достатню зрілість фолікул, фахівці прописують інший препарат, який стимулює вихід яйцеклітин з фолікул.

  Це дає можливість протягом наступних декількох днів перейти до наступного етапу – пункції яєчників.

  • Пункція яєчників – це дуже важлива процедура, бо під час саме неї в жінки беруть яйцеклітини разом з фолікулярною рідиною, для подальшого їх запліднення. Її роблять під загальним наркозом і під контролем УЗД. Це може тривати до півгодини. Весь здобутий матеріал відразу передається у лабораторію, де його розташовують у спеціальному інкубаторі до того часу, як будуть готові сперматозоїди.
  • Наступний етап ЕКЗ – це підготовка сперми партнера та безпосередньо запліднення.

  Після того, як чоловік віддає сперму до лабораторії, фахівці відділяють сильні рухливі сперматозоїди від слабких та неживих, та поміщають ті у спеціальну рідину, яка сприяє їх активності. Якщо у чоловіка зовсім немає сперматозоїдів у спермі, то йому проколюють тесті кули, щоб взяти матеріал звідти. Для успішного запліднення достатньо декілька активних та повноцінних сперматозоїдів.

  Після цього до яйцеклітин або поміщають сперматозоїди на деякий час, щоб запліднення відбулося без контролю лікарів, або вибраний сперматозоїд вводять до яйцеклітини прицільно. Після того, як почнуть розвиватися ембріони, наступним кроком буде пересадження їх до матки.

  • Перенесення ембріонів. Воно робиться без наркозу

  Лікарі через шийку матки за допомогою катетера поміщають їх у матці, де вони повинні закріпитися і почати розвиватися – як це мало відбуватися після звичайного природного запліднення. Зазвичай можуть переносити не один, а декілька ембріонів, щоб шанси на вагітність зростали.

  А ті запліднені яйцеклітини, що залишилися, можна заморозити і використовувати у наступному циклі, якщо буде в цьому потреба. Після процедури переносу потрібно визначити – чи настала вагітність. Для цього роблять біохімічні тести, але остаточно підтвердити, що все добре і дитина розвивається, можна тільки за допомогою УЗД,

  Успішність процедури може залежить не тільки від правильно зроблених всіх етапів. Крім цього, вагітність ще треба виносити та народити. Отже, якщо звертатися у клініку за допомогою у проведенні ЕКЗ, треба уважно вивчати їх статистику, та звертати увагу на цифри, які кажуть про народження немовлят, а не про успіх тільки запліднення.

  Навіщо при ЕКЗ використовують донорів?

  Донорів сперматозоїдів можуть використовувати у випадках, коли партнер абсолютно безплідний і не має жодного рухливого сперматозоїда, або вони зовсім у нього відсутні. В такому разі є можливість узяти сперматозоїди від близького родича, якщо для пари важливо мати дитину, схожу на тата чи скористатися банком сперми.

  Якщо у жінки не дозрівають фолікули, навіть після багатьох спроб стимулювання яєчників, або зовсім вони відсутні, лікарі пропонують скористатися яйцеклітинами донорки. Слід зазначити, що всі донори сперми та яйцеклітин проходять серйозне обстеження здоров’я, щоб їх генетичний матеріал був здатен допомогти народити здорову дитину.

  Скільки коштує екстракорпоральне запліднення?

  Наразі в Україні біля тридцяти клінік пропонують послуги ЕКЗ. Це значить, що пара, яка хоче звернутися до однієї з них по допомогу, має вибір. Ціни на всю процедуру ЕКЗ можуть різнитися у кожній з них. Але, крім базового кошторису за саму процедуру, можуть виникати ще інші витрати.

  Наприклад дуже важливо пройти первинне обстеження кожному з партнерів. Та якщо будуть знайдені будь-які захворювання, які можуть завадити успішній вагітності та виношуванню, їх потрібно буде лікувати. Крім цього, жінка може потребувати багато циклів стимулювання яєчників, різним препаратами, до моменту, поки в неї не визріють фолікули, придатні до ЕКЗ. А кожний цикл стимулювання – це додаткові гроші.

  Використовування сперми чи яйцеклітини донорів – ще одна стаття витрат. Може статися так, що для того, щоб завагітніти та народити довгоочікуване немовля, буде потрібно зробити декілька спроб. Отже, треба орієнтуватися на ті ціни, які вказані у клініці, але повний кошторис усієї процедури ви можете визначити тільки після консультації з фахівцями.

  Автор: Наталя Блок

  Facebook Comments
  Анонс