Вам спермограма, Штірліц! (Як правильно здати та розшифрувати аналіз сперми)

Зміст:

  – Девочки, у моего мужа нашли всего 3 малоподвижных сперматозоида! Что делать? 

  – Не беспокойтесь, – яйцеклетку оплодотворит самый достойный.

  Цитата з форуму

  Радянській розвідці і не снилося те, що сьогодні доступне кожній хаусвайф. На одному аркуші паперу з лабораторії – міститься вся інформація про здоров'я чоловіка та його шанси стати батьком. Активні, рухливі, з овальними голівками та рівними хвостами – здається, жіночі форуми знають про сперматозоїди усе. А калькулятори розшифровки спермограми незабаром наздоженуть за популярністю калькулятори дієт. Невже все настільки просто?

  Спеціально для svitmam.ua “паролі та явки”  здає репродуктолог, заслужений лікар України, в минулому завідуючий  відділенням з лікування безпліддя клініки ISIDA, а нині заступник генерального директора Віктор Зінченко.

  На тому ж місці, в той же час

  Спермограма – це повний розгорнутий аналіз сперми, що дає можливість оцінити шанси чоловіка до запліднення. Та перш ніж оцінити ці шанси, треба ретельно підготуватися. За три-чотири дні до дослідження чоловік має утриматися від сексу, алкоголю, ліків, гострої та жирної їжі, гарячої ванни та сауни. Потім чоловік  приходить до лабораторії, де шляхом мастурбації в спеціальний стерильний посуд збирає цінний біологічний матеріал. Одного мілілітра сперми достатньо для того, щоб зробити висновки. 

  Втім, для більшої достовірності результатів Віктор Зінченко радить дотримуватися простого правила: здавати аналіз еякуляту тричі, в одному й тому ж місці, з однаковим інтервалом часу (3-5 днів).

  Така вимога пояснюється надзвичайною чутливістю чоловічого організму. Навіть стрес, отриманий дорогою до лабораторії, може вплинути на показники. А оскільки сперматозоїди дозрівають кожні 72 години – це і є складає 3-5 днів, ідеальний інтервал для повторного аналізу.  

  Чому в одному й тому ж місці? Відповідь на це запитання – за білими стінами лабораторії.  

  Під прицілом камери Маклера

  Спермограма – це досить субєктивний аналіз, каже репродуктолог Віктор Зінченко. Втім, коли аналіз проводить один і той самий спеціаліст на одному і тому ж обладнанні – шанси на достовірність стають високими.  

  Поки світ сперечається, який метод аналізу еякуляту ефективніший – автоматизований чи “ручний”, українські репродуктологи зупиняються на “ручному”.  

  Тож після того, як зданий біологічний матеріал відстоявся 30-40 хвилин, декілька мікролітрів сперми потрапляють до камери Маклера.

  Під мікроскопом камера Маклера — це поле, розділене на квадрати, по якому пересуваються чоловічі статеві клітини. Завдання біолога крутіше, ніж у Попелюшки, що збирала макові зернятка. Здорові активно рухливі спермії досить швидко “перебігають” з квадрата у квадрат. Тоді як біолог має встигнути полічити їх кількість у кількох окремо вибраних квадратах!

  Наступний етап – фарбування. Біолог зафіксовує спермії  і наповнює їх фарбою. У здорових зафарбується лише хвіст.  У тих, що мають відхилення, – і голівка, і шийка, і проміжний відділ, і хвіст. Крім того, здорові та нездорові відрізняються за кольором. Всі дані фіксують і вносять у результати спермограми.

  Крім кількісних та морфологічних параметрів, спермограма показує склад еякуляту, кількість лейкоцитів, еритроцитів, незрілих статевих клітин, наявність слизу та аглютинації (тобто склеювання спермазоїдів).

  “Шифровка из Центра”

  Зрозуміло, що повністю розшифрувати результати спермограми може лише фахівець-репродуктолог.  Але, щоб заспокоїти жіночу цікавість, Віктор Зінченко радить звернути увагу на визначальні показники:

  • кількість еякуляту: в нормі це 2 і більше мл
  • кількість сперматозоїдів у 1 мл еякуляту: 20 млн і більше
  • відсоток сперматозоїдів типу А і Б: в нормі 50% і більше
  • відсоток морфологічно нормальних сперматозоїдів: 50% і більше
  • аглютинація (склеювання) сперматозоїдів: в нормі відсутня

  Якщо результати аналізу вашого чоловіка не виходять за межі норми, спіть спокійно. Проте, якщо бажана вагітність не наступає впродовж року і більше — до показників спермограми варто придивитися уважніше, і зробити повторне дослідження. 

  Експерт зауважує, на сьогодні простішого методу визначення причини безпліддя, аніж спермограма – не існує. Це просто, швидко, безболісно і відносно недорого. Усім парам, які не можуть зачати дитину, лікар радить починати саме з обстеження еякуляту чоловіка.

  P.S. Фраза “оплодотворит самый достойный” – для репродуктологів не жарт. Сучасна медицина дає шанс кожному, навіть малорухомому сперматозоїду, стати малюком. Але це вже тема для іншої спецрозвідки 😉   

  Автор: Ольга Доманська

  Facebook Comments
  Анонс