Варикозна хвороба: міфи та реальність

Зміст:

  Нагадування про варикозне розширення вен та реклама дивовижних засобів лікування цієї хвороби буквально переслідують нас на кожному кроці, особливо влітку. Хто не чув про мазі, бальзами, відвари, настоянки на основі кінського каштану? Мабуть, кожна друга пані хоч раз загуглила про те, що це таке, варикоз.

  Настав час розібратися, що правда про варикоз, а що – міф.

  Наш експерт – лікар-флеболог Ірина Шевченко, клініка «Академія Вашого Здоров'я»

  Варикоз – генетичне захворювання

  Правда!

  Якщо у вашої мами, бабусі чи тата були прояви варикозної хвороби, то вірогідність, що вона проявиться у вас, – приблизно 50%. Якщо ж на варикоз страждали обоє батьків, то шанси, що його діагностують  вам, підвищуються в декілька разів. Тому варто проконсультуватись з лікарем і пройти вчасно обстеженя. Адже активного прояву і розвитку хвороби можна уникнути.

  Варикозна хвороба передається і через покоління

  Правда!

  Слабкість еластичних волокон – це генетична схильність. Навіть, якщо у ваших батьків не було ознак хворих судин, а у себе ви їх побачили або відчули – це означає, що хтось у вашій родині страждав на це захворювання.

  Мазями можна вилікувати варикозну хворобу

  Міф!

  Всі починають лікувати прояви захворювання мазями, які фармацевтичні компанії рекламують на кожному кроці. Але по-перше, мазі – найменш ефективний інструмент в арсеналі боротьби з варикозом. По-друге, їх існує лише два типи.

  1) Гепаринові мазі, які не впливають на варикозну хворобу взагалі. Їхня приємна дія полягає в наявності охолоджуючих масел, які не мають лікувального ефекту, але дають відчуття уявної легкості. Той самий ефект, до речі, можна отримати від контрастного душу, або прохолодної ванночки.

  2) Другий тип – мазі на основі кінскького каштана, не менш популярні і розрекламовані. Вони не лікують вже наявні зміни в судинах, а скоріше виступають профілактичним засобом, хоч і з дуже слабкою доказовою базою.

  Варикоз треба лікувати лише за допомогою оперативного втручання

  Міф!

  Потрібно згадати, що у варикозної хвороби є декілька стадій розвитку з різними ступенями тяжкості. На практиці використовують два методи лікування: консервативний та інвазивний.

  Консервативний метод спрямований на ліквідацію лімфовенозного застою, на профілактику прогресування та розвитку ускладнень. Він включає використання компресійної білизни, прийом флеботоніків та відповідний спосіб життя. Прибрати таким способом вже понівечені вени та судини неможна, але можна зупинити розвиток хвороби.

  Інвазивні методи лікування спрямовані як на досягнення попередніх цілей, так і на позбавлення від вже змінених судин. Сюди входить: склеротерапія, лазерне видалення венозної сіточки, ендовазальні методи лікування (лазерна та радіочастотна абляція) та ряд хірургічних методів.

  Враховуючи наявність сучасної апаратури, інструментів та технік, більшість цих процедур – амбулаторні. Вони не потребують перебування в лікарні та відриву від звичного способу життя.

  Молоді активні жінки частіше обирають другий спосіб. Так як постійне використання компресійної білизни сильно погірушує якість життя сучасної жінки, а особливо вагітної.

  Перукарі, бармени, прихильниці високіх підборів тощо більше схильні до розвитку варикозного розширення судин

  Правда!

  Постійне стояння призводить до хронічної втоми ніг, набряків та підвищеного венозного тиску в ваших ніжках, що підвищує ризик деформації вен. Те саме відноситься і до прихильниць високих підборів та дуже тісних штанів. Порушення відтоку лімфи та кровообігу теж підвищує шанси побачити на своїх ніжках судинну сіточку.

  Але, якщо ви ще не готові відмовитись від гарного взуття на підборах, приділіть більше уваги своїм ніжкам. Робіть розслабляючі масажі, давайте ніжкам відпочити, приймайте контрасний душ, знайдіть декілька хвилин ввечері і полежіть з піднятими ногами, щоб зняти набряк.

  Пам’ятайте, що лікуванням варикозної хвороби має займатися лікар-флеболог та судинний хірург. Навіть, якщо ви прочитали про якісь методи лікування в інтернеті – не займайтесь самодіагностикою, не беріться за самолікування. Особливо, якщо ви вагітна або плануєте вагітність. Зверніться до лікаря, адже від цього залежить ваше здоров’я.

  Автор: Тетяна Котелкіна

  Facebook Comments
  Анонс