Внутрішньоматкова спіраль

Зміст:

  Внутрішньоматкова спіраль (ВМС) – це один із засобів контрацепції. Використовується жінками з метою запобігання вагітності. Це може бути дуже зручно, якщо ви поки що не плануєте потомства. Але все-таки це чужорідне тіло, тому процедура має свої протипоказання.

  Кому не можна ставити внутрішньоматкову спіраль, а коли й яку поставити необхідно з метою лікування, та яка ймовірність зачаття при цьому способі контрацепції, розповідає лікар акушер-гінеколог вищої категорії Ольга Петрівна Мельничук

  Внутрішньоматкові спіралі та їх види

  Спіраль відноситься до внутрішньоматкових методів контрацепції та є пристроєм, який акушер-гінеколог встановлює в порожнину матки жінки для запобігання у неї вагітності. Як вона діє? Вона ускладнює контакт яйцеклітини і сперматозоїда, а також перешкоджає прикріпленню заплідненої яйцеклітини в порожнину матки. До недавнього часу значна частка таких пристосувань для жінок мала закручену форму, звідси загальна назва – «спіраль».

  Існує два види спіралей

  1. спіраль, яка виділяє гормони,
  2. негормональна (бувають з міддю і сріблом).

  Класична негормональна спіраль діє в матці за принципом чужорідного тіла: вона не дозволяє відбутись імплантації. Гормональна спіраль містить у собі контейнер-капсулу, з якої постійно виділяються фіксовані дози ліків.

  Саме завдяки цьому, слизова оболонка матки стає не здатною до імплантації і зачаття ембріона. У  великого відсотка жінок, які користуються гормональною спіраллю, взагалі немає овуляції.

  Показання до застосування ВМС

  Функція звичайної спіралі – контрацепція. Гормональна спіраль має ширші показання. Її використовують для лікування патології ендометрію, патології слизової оболонки матки, зокрема при гіперплазії ендометрію, поліпах. Вона суттєво зменшує рясність місячних. Гормональна спіраль також використовується з метою контрацепції.

  Ефективність маткових спіралей. Чи можна завагітніти зі спіраллю?

  Індекс Перля, тобто, простими словами, – це гарантія контрацепції, в гормональної спіралі найвищий. Це означає, що можливості завагітніти з нею практично немає. А ось вагітність у жінок, які використовують просту протизаплідну спіраль, срібну або мідну, на жаль, буває. Отже, вона оберігає від вагітності не на 100 відсотків.

  Вагітність із спіраллю

  Інколи буває так, що вагітність за наявності спіралі у жінки все-таки настала. І майбутню маму турбує питання – як виношувати у такому випадку? Чи не пошкодить спіраль у матці малюку, який розвивається?

  Так, досить небезпечно виношувати вагітність зі спіраллю. Зазвичай лікарі рекомендують її перервати. Але рішення завжди залишається за жінкою. Відомі випадки, коли спіраль не ушкоджує плодове яйце: дитя розвивається, а вона лежить десь поруч.  Але гарантій, що з вагітністю буде все гаразд, не може дати жоден лікар. Невідомо, як вийде: чи пошкодить чужорідне тіло в матці ембріон, який розвивається, чи буде відсунуто плідним яйцем убік.

  Видалення спіралі не завжди можливе. Якщо все-таки жінка прийняла рішення зберігати вагітність, то спіраль не витягують, оскільки це може призвести до викидня. Вагітність  спостерігають на УЗД, дивляться локалізацію спіралі, і що з нею відбувається зі зростанням плоду.

  Протипоказання до використання ВМС

  1.Основне протипоказання – це онкологічні хвороби шийки матки, матки і придатків.

  2.Не можна ставити спіраль при запальних захворюваннях малого тазу, гострих або хронічних.

  Перед встановленням запальний процес потрібно пролікувати, і тільки потім можна вдаватися до цього засобу контрацепції або лікування.

  Побічні ефекти, наслідки і вибір внутрішньоматкових спіралей

  Яку спіраль краще вибрати? У жінок, які поставили негормональну внутрішньоматкову спіраль, можуть бути гінекологічні проблеми. Інколи у них спостерігається збільшення рясності місячних. Тому для жінок, схильних до рясних менструацій, – це не кращий вибір. Чужорідне тіло в матці також може підсилити перебіг хронічних захворювань, викликати ускладнення. У гострий період хвороби ставити її категорично заборонено.

  Гормональна спіраль, навпаки, за рахунок пригноблення зростання слизової в порожнині матки, зменшує рясність місячних до фактичної їх відсутності. До того ж, така спіраль робить в'язкішим слиз у шийці, що діє позитивно при хронічних запальних захворюваннях.

  Як швидко після пологів можна ставити спіраль

  Інволюція матки після пологів, тобто її зменшення до нормальних розмірів, може тривати близько півроку. Після цього жінкам, які народили, можна ставити спіраль. При бажанні знову завагітніти, планувати вагітність можна вже в наступному циклі після виймання спіралі.

  Буває, що жінки, які використовували внутрішньоматкову спіраль, не можуть завагітніти. Це пов'язано знову ж із хронічними запальними захворюваннями органів малого тазу, що періодично загострюються. Рецидиви хронічних запалень органів малого тазу і не дають жінці завагітніти. Найкращий вихід: спочатку пролікувати всі запальні захворювання, і лише потім починати планувати вагітність.

  Підготувала Вікторія Астахова

  Facebook Comments
  Анонс