Все, що потрібно знати про овуляцію

Зміст:

  Найважливішим етапом у житті жінки стає народження дитини. Цей процес має свої особливості, і приймати рішення народити малюка потрібно з повною відповідальністю.

  Жіночому організму властиве особливе фізіологічне явище під назвою овуляція. Розрахувавши для себе її термін, можна сміливо планувати вагітність. Але насамперед необхідно знати, що таке овуляція, якими проявами характеризується цей період і як розрахувати овуляцію в себе особисто. 

  Що таке овуляція

  Овуляція (лат. ovum – яйце) – один з етапів менструального циклу, а конкретно – яєчниковий цикл, у ході якого зріла, готова до зустрічі зі сперматозоїдом яйцеклітина вивільняється з фолікула яєчника і потрапляє до яйцеводу. Цьому процесові передує неухильне зростання рівня естрогену, внаслідок чого різко підвищується рівень лютеїнізуючого гормону.

  Вважається, що овуляція в дітородному віці настає у жінки з періодичністю кожні 21–35 днів. Багато хто помилково вважає, що це трапляється на 14 день. Насправді 14 днів є середнім показником. Для більшості жінок дні овуляції не збігаються із загальновстановленими.

  Періодичність обумовлена нейрогуморальними механізмами. Ключовими з них вважаються гонадотропні гормони передньої долі гіпофіза, а також фолікулярні гормони яєчника. 

  Дні овуляції можуть відрізнятися під час кожного циклу. Більшість жінок переживають їх безболісно і без відчутних симптомів, але є і ті, кому у цей момент доводиться переживати больовий спазм внизу живота.

  Яким би постійним не був ритм овуляції, все ж в деякі моменти життєвого циклу він міняється. Це проявляється протягом року після пологів, перші 3 місяці після переривання вагітності та з настанням 40-річного віку – тоді організм готується вже до першого періоду клімаксу. Припинення овуляції настає при вагітності та услід за менопаузою.

  Для чого знати дату своєї овуляції

  Важливість з'ясування, на який день настає овуляція, стає очевидною в процесі вибору відповідного часу для природного запліднення, проведення внутрішьоматкової інсемінації або екстракорпорального запліднення. Не варто забувати, що дозріла яйцеклітина живе 24 години. Саме у цей проміжок часу настає вагітність. У свою чергу, процес прикріплення заплідненої яйцеклітини може відбуватися протягом тижня після овуляції.

  Не можна забувати, що настання овуляції не гарантоване під час кожного менструального циклу. Через стрес, інфекційні захворювання, зміни кліматичних умов та інші чинники вона може не відбутися чи зміститися.

  Як визначити день овуляції

  Жінки, які ретельно стежать за процесами у своєму організмі, в період настання овуляції можуть спостерігати явні симптоми, пов'язані зі зміною гормонального фону. До найбільш поширеної і відчутної ознаки відноситься біль різної інтенсивності внизу живота, пов'язаний з розтягуванням і розривом оболонки дозрілого фолікула. Цей біль короткочасний і зникає відразу ж після овуляції. До видимих симптомів відноситься зміна маткових виділень, їх велика кількість і підвищена в'язкість. Якщо жінка абсолютно здорова, такі виділення прозорі.

  Також частим симптомом стає підвищення статевого потягу, що є природною реакцією організму. Це означає, що репродуктивна система налаштовується на вагітність. Одним з найважливіших моментів в процесі овуляції вважається зміна базальної (інакше – ректальної) температури. Цього дня вона знижується, а в подальший – підвищується.

  Непрямими ознаками вважаються передменструальний синдром, характерний ниючий біль або колення внизу живота, поява кров'яних прожилків у виділеннях. Після закінчення овуляції секрети, що виділяються, стають густими, кремовими і втрачають рясність до початку наступного циклу. 

  Овуляція може бути порушена з таких причин:

  • запалення геніталій;
  • дисфункція щитовидної залози;
  • дисфункція кори надниркових залоз;
  • пухлина гіпофіза або гіпоталамуса;
  • системні захворювання;
  • стреси.

  При ановуляції, тобто відсутності овуляційних процесів у дітородному віці, спостерігається порушення циклічності менструацій. Такий стан є причиною безпліддя у жінок. Визначивши походження цієї патології і усунувши проблему, можна відновити овуляцію. Для цього гінеколог проводить розгорнуте дослідження і призначає необхідне лікування.

  Як не дивно, бувають випадки, в яких безпосередньо саме бажання завагітніти є причиною відсутності овуляції. Несамовите прагнення стати матір'ю нерідко породжує страхи із цього приводу, що блокують репродуктивні процеси. Щоб виправити такий стан речей, потрібно звернутися до психолога і пройти спеціальний курс терапії або дозволити собі повноцінний відпочинок.

  Період настання і процес овуляції

  Що означає день овуляції в життя жінки і які процеси у цей момент вона переживає, давно досліджено і описано. Овуляція умовно розділяє менструальний цикл на дві стадії. Під час першої стадії дозріла яйцеклітина вивільняється з фолікула активного в цей цикл яєчника в одну з маткових труб. Окремий етап включає конкретну кількість діб. Все вирішує гормональний фон жінки.

  Тривалість жіночого циклу, за середніми параметрами, – від 28 до 32 днів. Не варто беззастережно опиратися на ці показники, адже жіночий організм настільки індивідуальний, що конкретний цикл може суттєво перевищувати середньостатистичний або протікати в рази швидше. За тими ж стандартними даними, фаза овуляції відбувається між 11 і 21 днями циклу, іншими словами, за 12–15 днів перед початком чергового менструального циклу. Отже, важливо розрахувати овуляцію, відштовхуючись від особистих спостережень і відчуттів свого організму.

  Результати медичних досліджень доводять, що день овуляції може зміщуватися залежно від пори року. Наприклад, взимку вона трапляється на 11 день циклу, а навесні – на 15 або 16.

  Там, де стався розрив фолікула, формується жовте тіло, поточні зміни відбуваються з виділенням естрогену і прогестеронів. Естроген разом з прогестероном сприяють входженню заплідненої яйцеклітини в підготовлену матку, грають визначальну роль у збереженні вагітності і сприяють пологам. 

  Естрогени мають велике значення в процесі регуляції різних біохімічних процесів. Вони є активними учасниками вуглеводного обміну, розподіляють ліпіди, стимулюють злиття нуклеїнових кислот, білків і амінокислот. При їх сприянні в кістковій тканині відкладається кальцій, гальмується процес виведення калію, натрію, фосфору і води з організму. Завдяки цьому, в крові і електролітах організму концентруються корисні речовини.

  Під дією естрогену протягом фолікулінової (першої) фази менструального циклу, в матці відновлюється і розростається ендометрій, відбувається збільшення і витягування залоз, які згодом стануть звитими. Слизова оболонка матки товщає в 4-5 разів. У залозах шийки матки зростає кількість слизового секрету, потім відбувається розширення шийкового каналу. Ці зміни передбачені для легкої прохідності сперматозоїдів. Щодо молочних залоз під час цього періоду, то усередині них розростається епітелій.

  Для лютеїнової (другої) фази характерне зниження інтенсивності обмінних процесів у зв'язку з дією прогестерону. В результаті зупиняється розростання слизистої матки, оболонка стає рихлою, набряклою, а в залозах виникає секрет, завдяки якому підтримуються необхідні умови для прикріплення заповітної яйцеклітини і подальшого розвитку зародка. Залози більше не виділяють слиз, а шийковий канал закривається. У зв'язку з розростанням в молочних залозах епітеліальної тканини, в кінцевих відділах молочних ходів з'являються альвеоли, які згодом продукують і виділяють молоко.

  Якщо не відбулося зачаття, сформоване жовте тіло гине, підготовлений шар ендометрію відторгається і з'являються менструальні виділення.

  Як дізнатися, що у тебе овуляція

  Настає момент – і жінка цікавиться тим, як розрахувати овуляцію. На щастя, обчислити її нескладно. Потрібно вибрати один з методів з'ясування або ж для більшої достовірності випробувати декілька: 

  • тестове дослідження лютеїнізуючого гормону в сечі – «аптечний» метод, який точно визначає, на котрий день відбувається овуляція;
  • ведення графіка менструації й обчислення необхідного дня, але цей метод несе виключно ймовірний характер, точність отриманих даних низька;
  • ультразвукове дослідження, за допомогою якого фахівець визначає настання овуляції, правда, для повного і чіткого результату необхідно пройти декілька досліджень підряд;
  • щоденний вимір базальної температури – процедура вимагає сил і часу, але це один з найточніших методів. Важливо пам'ятати: починаючи з першого дня менструального циклу, показник температури відповідає відмітці 36,9. У день перед овуляцією температура знижується до 36,4, наступного дня – підвищується до 37 градусів і вище, зберігаючи кінцевий показник до кінця циклу.

  В окремих і рідкісних випадках використовуються лабораторні методи, які визначають овуляцію за слиною та кров’ю жінки.

  Овуляція та вірогідність зачаття

  Дослідження американського Національного інституту медичних проблем довкілля відкрили залежність статі майбутньої дитини від часу зачаття. Також вони з'ясовували, на котрий день настає овуляція і коли зачаття відбувається найуспішніше.

  З найбільшою вірогідністю, в процентному вираженні вона дорівнює 33%, зачаття відбувається безпосередньо в день овуляції. Далі – в міру спадання, але все-таки висока вірогідність спостерігається за день до її настання – 31%, за два дні до неї – 27%, за три дні – 16%, за чотири – 14% і п'ять днів – 10%.

  Найнижча вірогідність зачаття спостерігається за шість днів до овуляції і наступного дня після неї. У будь-якому випадку жінка, яка володіє інформацією про те, як розрахувати овуляцію, зробить все як потрібно, і, скоріш за все, буде задоволена результатом.

  Розуміння особистого менструального циклу

  На жаль, далеко не кожна жінка приділяє достатню увагу власному здоров'ю та індивідуальним проявам своєї фізіології. Украй важливо правильно оцінювати стан своєї репродуктивної системи, розуміти, як визначити день овуляції, щоб у випадку виникнення проблеми мати можливість вирішити їх щонайшвидше і з мінімальними втратами.

  Вимір базальної температури корисний не лише як метод з'ясування, на котрий день відбувається овуляція, але і для моніторингу стану здоров'я. У випадку різних видів гормональних порушень отримані в ході виміру показники відрізнятимуться від норми. Наявність підвищеної температури в період менструації може попередити про повільний запальний процес в матці. Якщо протягом всього циклу градуси не міняються, тобто немає температурних стрибків, значить, це ановуляторний цикл, в якому відсутня овуляція. Недостатнє підвищення температури вказує на прогестеронову недостатність. У цьому випадку зачаття проблематичне.

  З моменту появи місячних навіть у здорових дівчат з'являється проблема з підрахунком днів менструального циклу. До того ж практично всі задаються питанням, чому менструації не настають або навпаки. З часом перед деякими жінками постає тривожна проблема, коли все ніяк не настає довгождана вагітність. Ця обставина вимушує постійно роздумувати, що ж не так, знаходитися в обтяжливому невіданні та чекати дива. Це чекання може затягнутися на десятки років, за час яких буде упущено багато можливостей. Опсоменорея (затримка більш ніж на 2 місяці) та аменорея вимагають від жінки рішучих дій. Перше, що у такому випадку повинна робити жінка, – записатися на прийом до гінеколога, щоб якнайскоріше з'ясувати причину відхилення.

  Автор: Ірина Кіпоренко

  Facebook Comments
  Анонс