Як підготувати тата до партнерських пологів?

Зміст:

  Кожна сім‘я унікальна у своєму досвіді очікування дитини. Проте, все популярніше стає народжувати разом. Так звані «партнерські пологи» – це унікальний досвід у стосунках пари і у батьківстві загалом. Та при всіх перевагах, не можна сказати, що партнерські пологи підходять однозначно для всіх вагітних пар. Тож вибір індивідуальний.

  Для однієї пари партнерські пологи можуть стати подією, яка згуртує, зміцнить близькість між чоловіком та жінкою; для іншої – навпаки, ця ситуація може виявити приховані  конфлікти у подружжі. Проте, абсолютно точно можна погодитись у одному: для всіх пар пологи – це архіважлива подія і до неї варто готуватися.

  Коли починати підготовку?

  Питання про участь чи не участь батька потрібно вирішити не пізніше як за 2-3 місяці до очікуваної дати народження. Це рішення має бути абсолютно добровільним та осмисленим для обох сторін.  

  Тут не може бути жодних відкритих чи прихованих маніпуляцій. Тут чітко діє приказка: «Насильно милим не будеш». Інша справа, що чоловік і дружина можуть допомогти одне одному встановити зв‘язок із ще не народженою дитиною, відчувати її потреби і відчувати велике бажання зустріти прихід нового життя на пологах разом.

  Вагітність носять двоє – народжують разом

  Це філософія пари, яка плавно буде готуватись до партнерських пологів і пройде через будь-які випробування.  І тут потрібно допомогти татові стати вагітним психологічно, не маючи фізіологічних відчуттів. 

  Звичайно, хтось легше включається у цей процес, а хтось – складніше. Все витікає з рівня довіри у ваших стосунках, з віткритості серця одне до одного, з вміння спілкуватися та ділитися своїми переживаннями.  

  Якщо поява дитини – очікувана, є відчуття взаємопідтримки, то, швидше за все, партнерство  у пари складеться і під час вагітності, і під час пологів.

  Для відчуття себе татом ще не народженої дитини чоловікам потрібні не просто слова, а конкретні дії, які допоможуть включитись у роль тата. Дозвольте татам конкретно щось робити під час вагітності, формувати зв‘язок з дитиною уже до пологів.

  Що цьому може допомогти:

  1. Спільне відвідання УЗД із отриманням картинки, спілкування з лікарями та можливість почути  звуки серцебиття жителя животика. (Візуалізація, коли вагітність дружини ще не помітна, дуже важлива. Пам‘ятайте постійно: чоловік не має фізіологічних відчуттів вагітності, і він повинен звикнутися з роллю вагітного тата. Це процес. І цей стан не виникає одразу)
  2. Конкретні дії, що будуть проявляти турботу чоловіка про дружину та дитину (закупівля смачних та корисних продуктів, складання ліжечка для дитини, ремонт дитячої  кімнати тощо)
  3. Тактильний контакт з дитиною через погладжування животика вагітної дружини.
  4. Ритуали, що допоможуть чоловікові відчувати себе батьком (наприклад, розповідь жителеві животика про свій прожитий день, співання колискових, розказування казок чи читання книжок)
  5. Участь у виборі полового будинку, де будуть проходити пологи; у виборі фахівців,що допоможуть під час вагітності та пологів.

  Індивідуальний досвід

  Не забудьте спитати також і у чоловіка – що йому було б приємно та цікаво робити для вас, для дитини, щоб відчувати себе включеним у вагітність? Він сам вам підкаже при бажанні.

  Пам‘ятаю, для мого чоловіка особливим ритуалом, що допомагав йому відчувати своє батьківство, стало читання книжок жителеві животика. Це був щоденний ритуал перед сном. Його ми разом назвали «Радіо Тата». А ще незабутніми були ігри у піджмурки з дитиною на останніх місяцях, коли вона могла ніжкою стукати у долоню тата. Чоловік просто сяяв після спілкування з дитиною, яка ще не народилась, але яку він відчував  уже такою рідною і милою.

  Мамі важливо навчитись не вимагати від чоловіка все це, а дякувати за кожен прояв теплоти до вас, до дитини. Тоді йому самому захочеться  робити все більше і більше. У нього потихеньку буде формуватися відчуття своєї потрібності і значимості у протіканні вагітності, майбутніх пологах.

  Якщо вже пара чітко прийняла рішення йти на партнерські пологи, то тут потрібно зупинитись на окремих  важливих моментах.

  Що допоможе чоловікові підготуватись до пологів?

  Чоловік до пологів підходить раціонально. Йому потрібно розуміти, яким буде перебіг пологів, так би мовити, знати «план» цього важливого дійства. Йому потрібно наперед мати відповіді  на конкретні питання: коли потрібно везти дружину в пологовий будинок, коли треба робити обезболюючий масаж, коли потрібно не втручатись?

  Щоб отримати таку попередню картинку, можна разом з дружиною переглянути відео пологів. Проте, тут існує ризик натрапити на відео складних чи неблагополучних пологів.  

  Як правило, універсальним рішенням у цьому випадку буває рішення разом відвідати курси для вагітних пар. Їх існує величезна кількість з будь-яким графіком відвідування. На курсах все детально розкажуть і про вагітність, і про пологи, і про догляд за немовлятком.

  Важливо, щоб чоловік з дружиною наперед домовились про всі важливі моменти, за які буде відповідати чоловік. Адже, пологи – це,  так би мовити, вже стресова ситуація. І до початку стресу потрібно розділити обов‘язки. У різних пар цей розподіл може бути різний.

  Чим може бути корисним чоловік на пологах

  • Допомога дружині у спілкуванні з медперсоналом. Часто присутність чоловіка – це вже вагомий аргумент.
  • Створити розслаблюючу і підтримуючу атмосферу: підготувати музику (комфортну для обох), навчитись позам, що полегшують перейми, бути готовим обійняти і поцілувати.
  • Бути місцевим анестезіологом. Вивчити на курсах масаж, який конкретно послаблюватиме біль.
  • Бути готовим до прийняття нестандартних рішень у разі форс-мажорів.
  • Не заважати жінці у період потуг. Тут керують акушери.
  • Перерізати пуповину.
  • Стежити, щоб відбулось прикладання до грудей.
  • Бути весь час з дитиною у перші години післяпологового періоду – так формується почуття батьківства і прив‘язаності.
  • Бути разом з дружиною, яка після пологів особливо потребує відпочинку та відновлення сил.

  Щоб бути готовим до партнерських пологів, наперед потрібно зробити:

  • Запланувати час у робочому графіку для допомоги дружині;
  • Домовитись про відпустку на пологи;
  • Бажано пройти курси для вагітних;
  • Подивитись фільми, щоб бути у курсі перебігу пологів.
  • Бажано поспілкуватись із позитивними парами, ЩО ВЖЕ МАЮТЬ ДОСВІД.
  • Знати наперед про моменти, які можуть бути складними і які варто обговорити з дружиною ще до пологів.

  Як би не складались обставини, пам‘ятайте, що пологи – це свято найочікуванішої зустрічі, свято появи вашого маленького чада на світ, і це воістину велике диво. Ваша складна і творча робота на пологах буде осяяна величезною Радістю. Очікуйте на цю радість і це додасть вам сил і мудрості.

  Автор: психолог Ольга Колеснікова

  Facebook Comments
  Анонс