Передчасні пологи

Зміст:

  Про причини передчасних пологів та тактику їх ведення розповідає Шемякіна Наталія Миколаївна – завідуюча акушерським відділенням пологовому будинку «Лелека»

  Причини передчасних пологів

  Спровокувати передчасні пологи може неправильне положення плоду: поперечне або тазове передлежання. Також інфекції у вагітної. Але варто розуміти, що, наприклад, звичайна простуда, не може привести до передчасних пологів безпосередньо. Вона може викликати інші проблеми, наприклад, загальну інтоксикацію, а цей стан вже небезпечний для майбутньої мами.

  Передчасна родова діяльність може бути викликана відходженням навколоплідних вод на ранніх термінах вагітності. Часто таке явище виникає через ламкість амніотичних оболонок та викликане інфекціями, якими хворіє майбутня мама.

  Жінки, що перебувають у групі ризику

  Якщо в анамнезі були передчасні пологи, є екстрагенітальні патології, гормональні порушення, гінекологічні ускладнення: істміко-цервікальна недостатність, що виникла на фоні багатьох абортів або звичне невиношування, спричинене численними пренатальними втратами (або передчасними пологами, або самоабортами на ранніх та пізніх термінах). Все це не дає можливість жінці виносити вагітність.

  Майбутній мамі дуже важливо стежити за своїм здоров'ям. Так як зайві фізичні навантаження, стрес та неправильне харчування є додатковими ризиками виникнення передчасних пологів.

  Чим небезпечні передчасні пологи

  Все залежить від того, на яких термінах вагітності жінка народила малюка. Лікарі рятують дітей, народжених з 22 тижня вагітності. Але чим менший термін, тим більш глибоко недоношена дитина. І справа не тільки в тому, що малюк мало важить, а в тому, що до 35 тижня органи та структури організму дитини ще незрілі та недосконалі: мозок, серцево-судинна система, легені.

  Особливо це критично на терміні з 22 по 28 тиждень вагітності. У глибоко недоношених діток найчастіше розвивається синдром дихальних розладів легенів, виникають різні крововиливи: внутрішньошлуночкові в мозок, ентероколітні, виразково-некротичні при гіпоксичному ураженні кишечника. Це ті причини, які складають структуру перинатальної захворюваності та смертності, і через які найчастіше страждають діти.

  Жінка повинна розуміти, що навіть, якщо глибоку недоношену дитину рятують та виходжують, то існує велика ймовірність виникнення у неї проблем зі здоров'ям. Чим більше термін вагітності, тим більше шанси для хорошої адаптації малюка до життя та його подальшого нормального розвитку.

  Чим менше термін, тим більша ймовірність розвитку у дітей церебрального паралічу (ДЦП). Навіть, якщо все нормально з легенями та лікарі побороли синдром дихальних розладів, то, все одно, повністю бронхолегенева система не працює так, як у здорової доношеної дитини. А це спричинює гіпоксію мозку та провокує вади психічного та фізичного розвитку.

  У таких діток також незрілі слухові та зорові аналізатори. І найчастіше це призводить до сліпоти та глухоти. Тому мами, у яких наступають передчасні пологи, повинні знати, що у глибоко недоношених діток, можлива глибока інвалідизація. Лікарям дуже складно повністю відновити здоров'я недоношених діток, тому вони і намагаються всіма силами допомогти жінці доносити дитину до повного терміну. Бувають, звичайно ж, виключення, але це все-таки виключення.

  У жінки недоношені пологи протікають так, як і доношені, лише з невеликими особливостями. Одне з важливих питань, яке виникає під час таких пологів, яку тактику варто застосовувати: кесарів розтин чи пологи природним шляхом. І тут все також індивідуально.

  Неправильною є думка, що при передчасних пологах варто застосовувати тільки кесарів розтин і дитина в цьому випадку буде здоровішою. Ні, малюк в обох випадках буде недоношеним. Але, коли дитина народжується самостійно, вона сильніша, і їй легше адаптуватися до навколишнього світу. Кесарів розтин застосовують, якщо є інші показання, крім недоношеної вагітності.

  Тактика лікування жінки при загрозі передчасних пологів

  Кожен випадок індивідуальний. Але, в загальній практиці, при загрозі передчасних пологів лікар призначає зберігаючу терапію. Практично завжди – це токолітична терапія, що перешкоджає скороченню матки за рахунок розслаблення гладких м'язів – щоб зняти тонус. Якщо навколоплідні води відходять до 28 тижня, то токолітики можна не призначати. Також жінці під час вступу до лікарні дають гормональні препарати, що допомагають легеням дитини дозрівати.

  При ІЦН в умовах стаціонару на шийку матки накладають шви або песарій – спеціальне підтримуюче кільце з поліуретану. Жінка доношує їх аж до пологів. ІЦН – це зміна консистенції шийки, яка призводить до її вкорочення, відкриття та настання передчасних пологів.

  При необхідності можуть призначатися антибактеріальні препарати. І постільний режим, особливо в перші 1-3 доби після накладення шва.

  Бережіть себе та при виникненні тривожних ознак звертайтеся до фахівців. Будьте здорові!

  Матеріал підготувала Альона Акопджанян

  Facebook Comments
  Анонс