Родзал. Який він?

Зміст:
  Rate this post

  Пологовий будинок, хоч і тимчасово, стає центром Всесвіту для жінки, що народжує, і для її дитятка. А святая святих тут – це пологова кімната. До певного моменту – невідома, таємнича, але така важлива! Що у ній? Що там буде відбуватися з жінкою? Розповідає заступник Головного лікаря Івано-Франківського міського пологового будинку Сергій Львович Стефанко.

  Як виглядає пологова кімната?

  У багатьох пологових будинках пологова – це вже окрема кімната, розрахована для перебування однієї жінки, яка народжує. На відміну від давніших великих родзалів, де одночасно могли народжувати кілька жінок.

  Після оформлення у приймальному покої ця кімната стає пристановищем жінки на пологи і дві години після них.

  Пологові кімнати – світлі, теплі, пристосовані для активного проведення першого періоду пологів, для відпочинку та спокою і, звичайно, для самих пологів. Температура повітря тут 25-27 градусів. Така порівняно висока температура сприяє розслабленню жінки, що є дуже важливим. Підлога, меблі – такі, що їх легко прибирати й дезинфікувати.

  Меблі у пологовій кімнаті

  Насамперед, це спеціальне ліжко (або крісло-трансформер), у якого регулюється висота узголів’я, є поручні, за які жінка може триматись під час потуг, та виступи, на які можна опертись ногами під час потуг. Це ліжко схоже на оглядове крісло в кабінетах гінекологів.

  Є тут і крісло з С-подібним сидінням, на якому можна народжувати у вертикальному положенні.

  А також столик з акушерськими інструментами на випадок потреби. Одноразові інструменти зберігаються в герметичних упаковках, багаторазові – в стерилізаторі. Але це не привертає уваги і не лякає своїм виглядом.

  Драбинна стінка, на яку можна опертись, перенести на неї свою основну вагу. Це полегшує неприємні відчуття під час переймів.

  Тут є також просто стілець, столик (тумбочка), умивальник, гімнастичний м’яч, на якому можна прийняти зручне положення – також для полегшення болю чи відчуття тиску.

  Для кого пологова кімната відчиняє свої двері?

  Щоб опинитись тут, жінці (висловлюючись медичною термінологією) має бути поставлений діагноз «пологи».  Констатують його при оформленні й огляді в приймальному покої пологового будинку.

  Якщо ваш пологовий будинок оформлений ще за давнішими стандартами, то в період переймів ви будете у передпологовій палаті, а для потуг перейдете уже в сам пологовий зал.

  Готуючись до пологів, жінка може подати список людей (узагальнена їх назва «партнери»), які потім матимуть право бути біля неї: чи то у пологовій кімнаті, чи після народження дитини. У цих  осіб повинні бути відсутні (і це підтверджується довідкою про результати флюорографії органів грудної клітки) такі фактори:

  • туберкульоз,
  • контакти з вогнищем туберкульозу,
  • туберкульоз у близьких родичів.

  Заявлені особи не можуть бути також носіями золотистого стафілокока (підтверджується посівом з носоглотки).

  Це загальні правила перебування партнерів, коли не запроваджено запобіжних заходів, таких як карантин у час епідемій. У таких випадках головний лікар підписує наказ, згідно з якими вступають в дію інші правила роботи медичного закладу.

  Пологи у пологовому залі сімейного типу за участю партнерів проводяться за умова фізіологічного перебігу вагітності й самих пологів. А також при відсутності тяжкої екстрагенітальної патології у роділлі.

  Ще про правила для партнерів та відвідувачів

  • В акушерському стаціонарі дозволено присутність на пологах не більше 2 партнерів одночасно.
  • Заборонена присутність особ із гострими проявами інфекційних захворювань.
  • Присутність партнерів заборонена у випадку оголошення карантину в акушерському стаціонарі.

  Відвідування породіль забороняється:

  • особам без паспорта (або документа, що посвідчує особу, з фотографією);
  • особам без довідок про результати флюорографії органів грудної клітки та посіву з носоглотки;
  • особам без змінного чистого спецодягу і взуття (бахіл);
  • хворим на гострі респіраторні вірусні інфекції;
  • у стані алкогольного сп’яніння;
  • при оголошеному карантині.

  Можливість відвідування породіллі членами родини віком до 14 років вирішується головним лікарем або заступником головного лікаря з медичної частини.

  Дещо про одяг на пологах

  Жінка бере з собою свій зручний одяг: довгу сорочку чи халат. Партнери повинні мати одноразовий комплект одягу: халат, шапочку, маску, змінне взуття/бахіли.

  Що жінка робитиме у пологовій кімнаті?

  Тут можна, за бажанням, і прилягти, і походити, і стати на карачки, і присісти навпочіпки, і прийняти інше зручне положення. Коли жінка в рухається, це сприяє легшому перебігу періоду переймів. А вертикальне положення сприяє тому, що плід легше просувається через родові шляхи.

  Рухатись – такою буде рекомендація лікарів в нормі. А от лежати рекомендуватимуть при стрімких пологах, при недоношеній вагітності, при спинальній чи епідуральній анестезії, тазовому передлежанні плода.

  При бажанні і сприятливому для цього стані тут можна перекусити, почитати, покористуватися своїм електронним приладом – телефоном, планшетом. Жінка може використовувати шведську стінку, гімнастичний м’яч.

  Що робитиме чоловік (партнери) на пологах?

  Присутність близьких людей, якщо жінка цього бажає, допомагає почуватись їй розслабленіше, впевненіше. Важливо, щоб партнери хотіли бути корисними, а не глядачами чи контролерами. У їхніх силах застосувати для жінки немедикаментозні способи знеболення: масувати, погладжувати, підтримувати у зручному положення. Помічники можуть також допомогти прийняти перекус, ненав’язливо робити фотознімки мами чи дитятка.

  Найпростіші прийоми знеболення (про які багато розкажуть на курсах підготовки до пологів) – це прогладжування низу живота, внутрішньої сторони стегон, масування попереку. Дотримуватись правильного дихання теж значно легше, коли хтось у цьому помагає, нагадує.

  Отже, роль партнерів:

  • емоційно і психологічно підтримувати роділлю;
  • допомагати їй долати біль під час пологів;
  • приймати рішення про згоду на діагностичні чи лікувальні маніпуляції, оперативне втручання, знеболювання пологів, якщо роділля втратила свідомість;
  • оглянути дитину, яку показують лікарі (акушерка) матері й партнерам відразу після народження.

  Що робитиме медперсонал у пологовій кімнаті?

  Лікар акушер-гінеколог у період розкриття навідується до жінки тим частіше, чим інтенсивніше наближається період потуг.  Він оглядає жінку, слухає серцебиття дитини, тримає під контролем загальний стан жінки. У випадку потреби робить відповідні призначення. У другий період, який триває в середньому 10-20 хвилин, тобто під час потуг, лікар старається практично не відходити від жінки.

  Зараз лікарі дотримуються тактики мінімального втручання у природній процес пологів. Побажання жінки враховуються, якщо лиш немає якихось загроз життю і здоров’ю матері й дитини. Особливої уваги потребуватимуть деякі особливості організму жінки чи перебігу її вагітності. Наприклад, можуть знадобитися лікарські маніпуляції та медикаменти, коли в жінки вузький таз, великий плід, зайва вага, високий артеріальний тиск, інші серйозні вади здоров'я.

  Саме лікар каже, в який момент зайняти жінці положення для потуг. Він і рекомендує, в якому положенні народжувати. Наприклад, може не радити вертикального положення тим, хто народжує вперше.

  Медсестру-акушерку жінка буде бачити досить часто. Акушерка виконує призначення лікаря, підкаже все, що потрібно: про туалет, про вправи на гімнастичному м’ячі, правильне дихання, зручні пози і масування.

  Вона також приймає голівку і плечі дитини під час народження, притримує її в момент появи на світ, обтирає дитятко, обробляє пуповину.

  Педіатр (неонатолог) теж буде присутній з вами у пологовій кімнаті під час потуг і народження дитини. Він оглядає немовля, тішить батьків висновком про його здоров’я, що по-лікарськи називається: оцінювати стан немовляти за шкалою Апгар.

  Після завершення пологів

  У якому положенні ви б не народжували, після виходу посліду (а при потребі – після накладання швів на промежину чи шийку матки) ви полежите у пологовій кімнаті ще дві годинки. Це час, коли ще може знадобитись термінова допомога лікаря. На животик можуть покласти лід (профілактика кровотечі), вас тепло вкриють.

  Зазвичай це час радості і полегшення: дитятко уже біля вас, можна повідомити близьким по телефону про гарну новину!

  Автор: Оля Пастух

  Facebook Comments
  Анонс