Де народжувати?

Содержание:

  Жінки народжують завжди. Пологи не можна відкласти до більш сприятливих часів 🙂 Але спочатку треба визначитися з тим, де саме ви б хотіли народити – у спеціалізованому медичному закладі чи вдома. Обидва варіанти мають свої плюси та мінуси.

  Лікарняні пологи

  В Україні наразі офіційно дозволені лише пологи у спеціалізованому медичному закладі. Але колись пологових будинків не існувало взагалі.

  Перший пологовий будинок було відкрито у Страсбурзі у 1729 році. Він мав на меті забезпечити хоч якимись умовами жінок, котрі не мали змоги народити вдома (через відсутність власного житла чи інші скрутні обставини).

  Щоправда, смертність в таких клініках була така, що лікарі просто волосся на собі рвали: хотіли, як краще, а вийшло, як завжди. Усе пояснювалося просто: лише у ХІХ ст. лікарі додумалися до білих халатів. А до цього уявлення про гігієну були дуже далекі від нинішніх. Через це, наважитися народжувати в пологовому будинку перші півтора сторіччя могли лише жінки, котрим не було чого втрачати.

  А вже у ХХ ст. пологові будинки стали обов’язковими – держава серйозно підійшла до контролю за народженням своїх громадян. В деяких країнах до справи взялися жорстко. Наприклад, у 50-ті роки минулого століття в СРСР проводилися суди над повитухами, які приймали пологи вдома. Що ж відбувалося у пологових будинках?

  Багато хто з нас ще пам’ятає ці картини (та й у кінофільмах тих часів це зафіксовано досить виразно): конвеєр (наприклад, на одну бригаду московського пологового будинку припадало 40-60 пологів за добу), пологи у кріслі, при постійному втручанні медперсоналу, перед яким жінка була абсолютно беззахисною.

  Новонародженого відразу забирали, іноді навіть не показавши матері. І ще впродовж тижня приносили лише на годування.

  Відвідувачів до жінки не пускали. Пам’ятаєте цю картину: під вікнами пологового скачуть новоспечені татусі, а дружини намагаються їм у вікно палати показати щось, замотане у пелюшку?

  Тогочасні медики мали безліч недолугих (як ми тепер розуміємо) інструкцій про ведення пологів. Чого варта лише вимога підкладати породіллі валик під таз або робити всім, без винятку, жінкам розтин промежини для полегшення родової діяльності! 

  Але, на щастя, це вже в минулому! Більше того – зараз нема потреби їхати у Київ, Луцьк або Житомир, щоб знайти спеціальний пологовий будинок зі шведськими стінками, гумовими м’ячами та уважними акушерками.

  За останні роки звичайні пологові будинки зазнали суттєвих змін. І якщо ліжко-трансформер або спеціальну ванну вам у пересічному пологовому досі навряд чи запропонують, то принаймні «танцювати» навколо породіллі та максимально виконувати її бажання, зобов’язані скрізь.

  Наразі у вільному доступі є прекрасний лайфхак – Додаток до наказу МОЗ №582 від 15-12-2003. Ґрунтовно його вивчити слід кожній жінці, яка має своє бачення власних пологів.

  Зазначений клінічний протокол чинний у будь-якому пологовому будинку України. Наприклад, згідно з ним, вам за бажанням зобов’язані надати стільчик для вертикальних пологів, дозволити перев’язати пуповину шовковою ниткою замість лікарняної защіпки (стерильний шовк продається в аптеці), і, взагалі, ніхто не має права провести з вами жодної маніпуляції без пояснення та вашої згоди.

  Інша справа, що під час пологів жінка може ввійти у транс. Тому для контролю за дотриманням її прав поруч повинен бути хтось із тверезою головою – найкраще це виходить у чоловіків. Колись їх до породіль не підпускали на гарматний постріл. По-перше, вважалося, що лише медперсонал доцільний у такій ситуації. По-друге, з міркувань стерильності. По-третє, побутувала думка, що чоловікові такого бачити не можна – втратить або свідомість, або статевий потяг до дружини.

  Ніде правди діти: чоловіки, котрі непритомніють під час пологів, у природі справді зустрічаються, але це винятково за рахунок особливої породи тарганів у голові:) Адже споконвіку чоловіки були воїнами і мисливцями. І той з них, хто не мав належної стресостійкості та адекватної реакції на рани і смерть, — вимер у процесі еволюції з голоду:)

  А тут ситуація цілком безневинна – особливо якщо порівняти її із сутичкою з печерним ведмедем 🙂 Крім того, бути потрібним і важливим – це, для нормального чоловіка, за щастя. Тому допомогти дружині у справді серйозному випробуванні, як-то кажуть, сам Бог велів.

  Є ще один цікавий побічний ефект. Бич радянських пологових будинків — стафілокок — несподівано відступив тоді, коли в пологові будинки почали пускати «нестерильних» чоловіків. Таким чином, партнерські пологи стали трендом, і це почало позитивно позначатися як на стосунках у подружжі, так і на стосунках батька та дитини.

  Сучасні українські пологові будинки відрізняються один від одного лише рівнем обладнання – хоча при нормальному перебігу пологів обладнання не має жодного значення. Тому, якщо ви налаштовані народжувати в пологовому будинку, варто лише вибрати його на свій смак і кишеню.

  Домашні пологи

  У багатьох західноєвропейських країнах – норма, у нас – м'яко кажучи, екзотика. Якщо у легендарних Нідерландах домашні пологи становлять до 70 %, то в Україні – 1 %.

  Чому така разюча різниця? Справа у підході. Нідерландська медицина визнала, що найкомфортніше для породіллі знаходитися у звичних для неї умовах. Адже «вдома й стіни помагають», та й мікрофлора, з якою зіткнеться дитина, буде одразу «рідною».

  Тому в цій країні було взято курс на забезпечення жінці кваліфікованої медичної допомоги вдома. Стаючи на облік, нідерландка обирає акушерку, з якою спілкуватиметься протягом усієї вагітності. Це сприяє встановленню довіри, що є архіважливим під час пологів.

  Якщо ж акушерка бачить, що щось іде не за планом, вона може прийняти рішення про госпіталізацію. Слід зауважити, що з того часу, як акушерство переорієнтували зі зручності лікарів на зручність породіль, Нідерланди отримали найнижчі у світі показники смертності немовлят – 2 на 1000.

  А що ж у нас? У нас усе інакше.

  Якщо жінка наважилася народжувати вдома, їй одразу слід приготуватися до можливих проблем. Насамперед, до проблем із законом.

  Чинне законодавство забороняє медикам приймати пологи вдома. Парадокс — якщо на місці домашніх пологів застануть людину без медичної освіти, це не матиме для неї жодних юридичних наслідків (може, це подруга зайшла на чай, а тут і пологи почалися). Але якщо у цієї «подруги» є медичний диплом, тоді вона просто зобов'язана була викликати «швидку». А якщо не зробила цього – піде під суд.

  Позбавлені можливості працювати легально, акушерки ризикують і, відповідно, вимагають оплати цього ризику.

  А попит на духовних акушерок значно перевищує пропозицію. Домашніх, або духовних акушерок, можна знайти далеко не в кожному обласному центрі. Декому доводиться виписувати акушерку з іншого міста. А враховуючи те, що природні пологи – процес, який у графік не впишеш, ціна питання в такому випадку зростає непомірно. (У однієї моєї львівської подруги духовна акушерка приїхала із Запоріжжя і місяць (!) прочекала на «день Х».)

  Тож варіант домашніх пологів в Украіні обирають жінки, для яких настільки принципово народжувати вдома, що вони готові піти на порушення закону ще й заплатити за це, не торгуючись.

  Останнім часом в Україні почали з'являтися доули. Від акушерок вони відрізняються більш м’якими методами впливу (масаж, ароматерапія та інші методи моральної підтримки). Доула також уповноважена відстоювати інтереси породіллі. Пологи з доулою – проміжний варіант між пологами з акушеркою та сольними.

  Так звані сольні пологи – без будь-чиєї кваліфікованої допомоги – наразі вважаються ледь не одним із видів екстремального спорту:) Деякі лікарі взагалі не вірять у їх можливість: як це, жінка народила сама?! Здається, лікарі переконані, що насправді їх обманюють, приховуючи в таємній кімнаті акушерку, лікаря та реанімаційну бригаду 🙂

  Сольним пологам віддають перевагу ті, хто сприймає пологи як зачаття навпаки («ми ж зачали дитину без допомоги фахівців – значить, і народимо без них!»). Але досить часто це стається стихійно – коли духовна акушерка затрималася, або жінка дуже пізно зрозуміла, що пологи вже почалися.  

  Нічого страшного у сольних пологах нема. Проте, свідомо на них наважитися може лише жінка, готова повністю взяти відповідальність на себе.

  Парадокс, але до сольних пологів медики ставляться спокійніше – особливо якщо розіграти перед ними жертву обставин. Так можна швидше викликати співчуття, ніж зізнавшись, що у вас були помічники.

  Що після народження?

  З появою нового людського життя епопея домашніх пологів не закінчується. Ті, хто народили вдома, мають приготуватися до другого кола юридичних проблем.

  У 2013 році наші законодавці вирішили упритул зайнятися долею тих, хто народжує поза лікарняними закладами, і внесли корективи у процедуру реєстрації дітей. З погляду бюрократії, ця процедура виглядає цілком нормально – потрібна довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу (форма 103-1/о) та висновок ЖК про те, що жінка справді народжувала.

  Якби не людський фактор, це цілком можна було б пережити. Але зазвичай більш-менш лояльна дитяча поліклініка урівноважується не такою доброзичливою ЖК.

  Молоду маму, яка народила вдома, сприймают негативно. Її можуть образити, іноді від неї вимагають чергові документи, або наполягають на додаткових оглядах, нехтуючи законом. Тоді треба бути готовою йти цим шляхом до кінця і захищати свої права у суді.

  Що хочеться сказати наостанок? Мабуть, фразу, яку говорять на курсах підготовки до пологів: «Неважливо, де народжувати, важливо, як! Народжуйте фізіологічно, незалежно від того, де це станеться». Із цими словами важко посперечатися.

  На мою думку, кожна дитина має чітку програму, де і коли їй народитися. Тому просто слухайте її і довіртеся ситуації. Будьте відповідальними та зробіть усе, від вас залежне. Цього буде достатньо.

  Автор: Атанайя

  Facebook Comments
  Анонс