Кесарів ростин: показання до операції

Содержание:

  Коли і кому призначають операцію кесаревого розтину, поговоримо з акушером-гінекологом Грицько Віктором Степановичем, клініка ISIDA.

  У здорової жінки вагітність наступає швидко, протікає легко і закінчується швидкими та природніми пологами. Проте, зараз непросто знайти повністю здорову людину. Наш спосіб життя постійно міняється, фізична активність зменшується, а психологічне навантаження, навпаки, зростає з кожним роком. Все це провокуючи дисбаланс сил. Ці та інші зміни змушують лікарів вносити певні корективи у процеси, які закладені самою природою.

  Кесарів розтин – це, власне, народження дитинки неприроднім способом, через розріз, зроблений лікарями на передній черевній стінці. Це операція, яку можна зробити тільки вагітній жінці.

  Показання до кесаревого розтину

  Якщо протягом вагітності обставини складаються таким чином, що жінка не зможе народити сама, або ж фізіологічні пологи представляють загрозу здоров’ю і життю майбутньої мами, або пологи є ризикованими для дитини, – тоді лікарі радять народжувати за допомогою кесарева.

  У першому випадку, коли жінка взагалі не може народити сама, показання до кесарського розтину називають абсолютними показаннями. Виділяють наступні:

  Передлежання плаценти

  Плацента, через яку дитинка отримує всі поживні речовини, перекриває вихід із матки і малюк не має змоги вибратися сам. В такому випадку, коли починається родова діяльність — у жінки відкривається сильна кровотеча, яка може призвести до летального фіналу, ще до того, як дитя народиться.

  Розміщення малюка

  Коли дитинка лежить поперек матки. Малюк може народитися або голівкою вниз, або попочкою – ці положення дитини вважаються прийнятними для фізіологічних пологів, хоча другий варіант все ж є досить травматичним для жінки. Якщо ж крихітка лежить поперек матки – це абсолютне показання до кесарського розтину.

  Розрізняють також відносні показання до кесаревого розтину. У такому випадку жінка може народити самостійно, але з більшим або меншим ризиком для свого здоров’я або з ризиками для манюні, коли дитинка може постраждати під час природніх пологів. До відносних показань належать:

  Слабкість родової діяльності

  Коли води відійшли, перейми є, проте матка не розкривається або ж взагалі немає переймів. В такому випадку, ви стомлюєтесь, а дитинка починає «хворіти» у животику, відчуваючи нестачу кисню – гіпоксію.

  Власне, раніше таку жінку лишали народжувати самостійно – ну, немає родової діяльності і нічого, не народить сьогодні, народить завтра … Але як себе почуває дитина в цій ситуації та як такі пологи позначаться на її здоров`ї – нікого не хвилювало. Зараз все змінилось. І якщо лікар бачить, що жінка не може народити сама, її відправляють на терміновий кесарів розтин.

  Дистрес плода

  Коли дитинці дуже погано в утробі, через нестачу кисню, наприклад — це є показанням до кесарева. Жінка, в принципі, може народити сама, але пошкодження манюні можуть бути незворотні. Тож лікарі пришвидшують процес.

  Рубець на матці

  Якщо це другі пологи жінки, а перші відбулися за допомогою кесаревого, це відносне показання до наступного КР. Проте, якщо минуло досить часу, умови (показання до першої операції) не повторюються, жінка може пробувати народжувати самостійно, якщо сама сильно хоче спробувати.

  В середньому, з усіх жінок, яким дозволяють народжувати самостійно, тільки 50-60% народжують самі, іншим все одно доводиться робити кесарів розтин, проте вже у терміновому порядку.

  Статистика та технології операції

  Відверто кажучи, раніше техніка кесарського розтину була сильно недосконала, і до цього додавався поганий шовний матеріал. Лікарі не були підготовлені. Ризик післяопераційних ускладнень був дуже високий, тому відсоток операцій ледь сягав 5% і робили їх у вкрай рідких випадках.

  Сьогодні ж відсоток операцій з кесаревого розтину по Україні складає біля 20%, в селищах він набагато нижчий; в містах десь до 35%. Хоча загальний показник все таки пологові будинки намагаються тримати на рівні не більше 20%.

  В США статистика близько 20%-25% по всій країні. А от деякі країни, як то Південна Америка і Туреччина, вже давно переглянули своє відношення до пологів і  роблять кесарів розтин у 60%-65% випадків.

  Зсув пріоритетів відбувся зі зміною ставлення до вагітності і віку жінок, що народжують. Плюс сильно вдосконалилась техніка, матеріал та підхід до операції, ускладнень стало в рази менше. Зараз лікарі ідеально володіють методою кесарського розтину і процедура стала безпечніша для жінки і малечі.

  «Років 30 тому, – розказує Віктор Степанович, — протипоказанням до кесарського розтину був вік жінки до 18 років. Якщо дівчині не настало ще 18 років, то як би дитина там не страждала, як би не було погано мамі і неможливо народити самій —  кесарів розтин їй не робили.»

  Сива давнина, що тут скажеш. У результаті, ця дитина, а як не крути 17-18 років — це все ще дитина, — мучилась у пологах і народжувала дитину в невідомо якому стані. Мало того, і сама могла травмуватись під час пологів. На щастя, зараз показання до КР значно розширились.  

  Пам’ятайте, що основна ціль акушера-гінеколога – це зберегти здоров’я жінки. Щоб вона не постраждала і могла народити другого, третього, четвертого малюка. Друга ціль лікаря – допомогти народитися здоровій дитинці.

  У будь-якому разі, як би у вас не склалося – фізіологічні пологи чи кесарів розтин, — не бійтесь пологів. Технології настільки пішли вперед і відношення лікарів сильно змінилось. Так що слухайте себе і свого лікаря, і все буде чудово!

  Автор: Тетяна Котелкіна

  Facebook Comments
  Анонс