Кесарів розтин: як все відбуваєтся

Содержание:

  Операція кесарського розтину складна і доволі важка. За своїми обсягами в хірургії вона прирівнюється до резекцію шлунку. Проте, в акушерстві вона виконується досить швидко – за 25-30 хв, якщо немає ускладнень. Про деталі операції поговоримо з акушером-гінекологом Грицько Віктором Степановичем, клініка ISIDA

  Планові операції

  Попередньо лікар і майбутня мама обговорюють дату і час операції. Жінка спокійно прибуває у пологовий будинок – в повній готовності до зустрічі з дитинкою. Планові операції проводяться зранку або вдень, як правило, у будній день. 25-40 хв – і ви мама.

  В такому випаду є навіть трохи часу, щоб почекати, поки перестане пульсувати пуповина і, за бажанням, лікарі можуть зібрати пуповинну кров. Такі операції проводять, як правило, на 39-му тижні вагітності, не чекаючи початку пологів. 

  Термінові операції

  Невідкладний кесарів розтин проводиться в декількох випадках, у будь-який час дня чи ночі.

  1. Коли під час вагітності виникають непередбачені умови що є показанням для термінового КР. Наприклад, діагностована важка гіпоксія плода. Тоді ваш лікар буквально хапає вас за руку, готує до операції і операція проводиться максимально швидко.
  2. Особливі умови, що склалися під час природніх пологів. Наприклад, малюк погано переносить перейми або у жінки слабка родова діяльність. В такому випадку, жінку із родзалу переводять в операційну і проводять незаплановану операцію.
  3. Якщо ви планували КР за показаннями лікаря, а малюк вирішив народитися раніше. Це теж вважається терміновою операцією.

  Техніка кесарського розтину

  Коли вас підготували до операції, подіяла анестезія і ви вже готові до процедури, лікар робить поперечний розріз на передній черевній стінці, максимально низько від пупка, щоб найменші трусики чи бікіні могли сховати шов.  Довжина розрізу – 13-14 см, в такому самому напрямі робиться і розріз на матці.

  На відміну від існуючої думки, що за даної операції перерізається все, і м’язи, в тому числі – це не є правдою. Поперечні м’язи пресу не розрізають, хірурги обережно розсувають з’єднувальну тканину, щоб дістатися до матки. 

  Після розрізу на матці, лікар бачить навколоплідний міхур, вскриває його і з нього з’являється голівка дитинки. Акушер дуже обережно підводить руку, притримуючи манюню. Коли крихітка відчуває, що десь є вихід, вона починає вибиратись, і народжується сама.

  Власне, так само, як і природнім способом, просто з докладанням менших зусиль. Як і при звичайних пологах, народжується спершу голівка, потім одне плече, за ним друге. І вже можна підхопити дитиночку, та покласти мамі на ноги. Якщо дитинці важкувато, хірург може покласти руку на стінку матки, вказуючи напрям руху. Малеча починає плакати і мама вже може чути свою кроху.

  Перерізається пуповина, за КР досить рідко чекають поки вона перестане пульсувати. Дитинку передають лікарю неонатологу, який обстежить дитину, засвідчить, що все добре, наведе перший «марафет» і, якщо все добре, прикладуть мамі до грудей. Так, зараз роблять саме так, ніхто у вас одразу не забере ваше новонароджене щастя J  

  На цьому операція не закінчується. В матку вводиться окситоцин, для прискорення скорочень, відділяється плацента, яку лікар витягує за пуповину і швидко, у зворотному порядку, починають все зашивати. Спершу накладається шов на матку, наводиться лад у черевній порожнині. Хірурги прибирають все зайве, що могло туди потрапити – навколоплідні води, кров, змазка з тіла дитинки. Після чого зашивається передня черевна стінка.

  Знеболення під час операції

  Як і загалом у хірургії, в акушерстві розрізняють регіональну та загальну анестезію.

  Зараз золотим стандартом знеболення для операції кесаревого розтину є епідуральна анестезія. Це один із методів регіонального знеболення, за якого ви не відчуваєте болі у нижній частині тіла, тільки дотики. Для порівняння, згадайте знеболення у стоматолога. В поперек робиться укол, через катетер вводиться препарат і починає німіти нижня частина тулуба. На відміну від повного наркозу, місцевому потрібно від 10 до 25 хвилин, щоб подіяти.

  Регіональний метод знеболення має дві важливі переваги, як для жінки, так і для лікаря:

  • По-перше, ви весь час знаходитесь при тямі – можете чути, бачити і відчувати, все, крім болю, звісно.
  • По-друге, ви самостійно дихаєте. Це особливо важливо для хірурга, адже він бачить, що з вами все добре, може навіть запитати: «Ну, Машаня, як справи?»

  Хто переживає, що знепритомніє, можете розслабитись. Це перше, про що я спитала лікаря. І він запевнив, що у його практиці такого не траплялося.

  Проте, коли наявна загроза для життя дитинки або жінки, і немає часу чекати, поки подіє епідуралка – робиться загальний наркоз. У вену вводиться препарат і жінка засинає, в цей час її переводять на штучне дихання. За такої операції жінка може народити за 2-5 хв. Це екстрений варіант і частіше лікарі можуть його уникнути.

  От, власне, і всі деталі цієї операції.

  Автор: Тетяна Котелкіна

  Facebook Comments
  Анонс