Як привчати дитину до самостійності та боротися з «невмійками»? Від трьох до семи років

Зміст:

  Поради психолога батькам малюків від трьох років.

  Усі малюки мають пізнавальний інтерес. Вони із задоволенням тягнуться до брязкальця, починають лазити і ходити, щоб самостійно дістатися до предмета, що їх зацікавив. Наше завдання – не заважати дитині, а потроху допомагати. І малюк виросте самостійним!

  Від трьох до чотирьох років. Незважаючи на «не хочу»

  Зараз ваша дитина стає дедалі допитливішою. Вона із задоволенням дізнається про щось нове, виявляє інтерес до книг, головоломок. Малюк набуває нових навичок у спілкуванні з дітьми. Прагне до того, щоб більше гратися разом зі своїми однолітками (якщо ви даєте йому таку можливість), і рідше хоче залишатися на самоті.

  Водночас вік від трьох до чотирьох – це вік «вередуль» і «впертюхів». Вам доведеться зіткнутися з дитячими «не хочу» і «не буду» тільки через те, що ваш малюк ще більше виріс і вимагає до себе нового ставлення.

  І саме зараз ви можете дати дитині можливість відчути, що враховуєте її збільшені можливості, зважаєте на те, що вона стала «зовсім дорослою». Якщо малюк упирається, відмовляється щось робити, то кричати і нервувати не потрібно. Перетворіть усе на чарівну казку, яку ви самі вигадаєте, де малюк із задоволенням робитиме щось удома.

  Дитина може сама та з вашою допомогою:

  • Мити з мамою підлогу своєю маленькою ганчіркою.
  • Допомагати на кухні.
  • Самостійно одягатися і роздягатися.
  • Ходити з батьками за покупками.
  • Працювати у саду.

  Від чотирьох до п’яти років. Дорослішаємо і навчаємося

  Малюк поступово освоює нові й нові навички. Його пальчики вже вправніші. Він менше боїться. Те, що лякало його вчора, наприклад, увімкнений пилосос, сьогодні викликає лише посмішку.

  Він може покопирсатися разом із татом у зламаній машині, допомогти мамі пропилососити килим або вибити його на вулиці. Коли випаде перший свіжий сніг, – усе це тішитиме дитину, якщо і батьки при цьому матимуть гарний настрій. Саме час влаштовувати спільні родинні «генеральні прибирання» чи «глобальний ремонт» – це коли мама, тато і діти прибирають у домі або намагаються відремонтувати все, що зламалося.

  Дитина може сама та з вашою допомогою:

  • Гуляти з собакою.
  • Пилососити.
  • Винести невеликий пакет зі сміттям.
  • Прибрати зі столу посуд.

  Від п’яти до шести років. Приміряємо ролі

  Зверніть увагу, в які ігри ваша дитина грає на прогулянці, коли вона спілкується з іншими дітьми. Дитячі ігри тепер нагадують завершені сюжети, де діти виступають у ролі тата й мами, продавців та покупців, перукарів та клієнтів, учителів та учнів.

  Так діти починають освоювати «доросле життя», приміряючи на себе різні ролі. Використайте цей момент. Щоб дитині було цікаво, подаруйте їй набір «Юний майстер», де є такі інструменти, як у тата, але менші за розміром. Тільки одного подарунка замало. Необхідно, щоб тато показав, як користуватися всіма цими інструментами, і дитина неодноразово могла спостерігати, як тато щось ремонтує вдома.

  Залучайте дитину до різних хатніх справ. Не слід боятися, що у малюка щось не вийде. Мама розвішує білизну? Дитина цілком може подавати їй речі. Тато вкручує лампочку? Малюк подасть татові нову лампочку і викине стару. Мама готує борщ? Донька із задоволенням поріже невеликим негострим ножем картоплю і зелень.

  Не сваріть дитину, якщо вона щось упустила, забруднилася чи зробила щось не так. Інакше потім малюк не захоче вам допомагати взагалі. Дитині цілком вистачить сили, щоб витерти взуття. Почніть з однієї пари – нехай це будуть черевики дитини. Через деякий час попросіть малюка витерти й ваші туфлі. А ще згодом – татові. Обов’язково відзначте, яке у вас чисте взуття, який молодець ваш малюк!

  Дитина може сама та з вашою допомогою:

  • Випрати свої шкарпетки і трусики.
  • Витерти взуття.
  • Допомогти вам вимити посуд.
  • Мити з татом машину.
  • Пришити ґудзик.

  Від шести до семи років. Турбота про близьких

  Малюк подорослішав. Він уже ходить до першого класу або у підготовчу групу дитячого садка. Часу на виховання залишається дедалі менше –  заняття, гуртки, секції… Та ви не повинні забувати про те, що дитина так само багато що повинна вміти робити самостійно.

  Коли ви складатимете дитячий розклад, то ваше намагання заповнити дитячий час якомога більшою кількістю гуртків і секцій повинно поступитися розумінню того, що на допомогу вдома повинно залишатися хоча б півгодини на день.

  І для такого виховання не може бути канікул. Ви помітите, що рано чи пізно у вашої дитини все одно виникне бажання про когось піклуватися. Малюки часто просять завести їм цуценя або кошеня, молодшого братика або сестричку, виявляють інтерес до маленьких дітей на прогулянці.

  Скористайтеся цим моментом, щоб навчити дитину піклуватися про когось ще, крім себе. Почитайте малюкові казки та історії, перегляньте мультфільми, в яких діти про когось піклуються, поговоріть із ним про це. Якщо у вашій сім’ї є молодші діти, не бійтеся доручати якісь нескладні обов’язки старшим. Це допоможе їм почуватися потрібними і корисними. Усіляко підкреслюйте, наскільки вам важлива та потрібна дитяча допомога.

  Дитина може сама та з вашою допомогою:

  • Доглядати домашніх тварин.
  • Піклуватися про молодших братиків та сестричок.
  • Купувати у магазині хліб чи воду.
  • Виймати пошту з поштової скриньки і приносити її
  • додому.
  • Збирати свій портфель.
  • Виконувати самостійно хоча б частину домашнього завдання.

  Автор: психолог Ярослав Драб

  Facebook Comments
  Анонс