Перше кохання підлітків: що треба знати батькам

Зміст:

  Своє перше кохання ми згадуємо все життя. Бо це почуття, які неможливо забути, навіть якщо кохання було нещасливим. Адже все погане швидко забувається. Тому багато людей при спогадах про перше кохання замріяно посміхаються і розповідають, як колись вони були здатні на все заради свого обранця.

  Та коли наші діти у підлітковому віці закохуються, то батьки можуть почати панікувати. І, намагаючись вберегти свою дитину від помилок, які вони самі колись допускали, роблять ще більші помилки у вихованні. Як реагувати на перше велике кохання у житті підлітка? Як допомогти йому пережити почуття без сильних емоційних втрат? Нас консультує психолог БО «Інша» Ольга Мельницька.

  Як зрозуміти, що підліток закохався?

  Якщо у вас із ним дитиною добрі дружні стосунки, то, скоріше за все, вона сама розповість вам про своє кохання, ще й поради попросить. Але багато дітей, можливо, і хотіли би поділитися з батьками тим, що коїться в їхньому у житті, але соромляться. Тому вони можуть почати задавати питання про ваше перше кохання, чи просити більше кишенькових грошей – зазвичай так роблять хлопці, які хочуть пригостити свою пасію у кафе, чи сплатити за її проїзд.

  І дівчата, і хлопці, вперше закохавшись, починають уважно ставитися до своєї зовнішності. Вони можуть скаржитися на поганий одяг, чи випрасовувати його годинами. Можуть приміряти перед дзеркалом все, що є у них в гардеробі, і вимагати нових речей. Крім цього, закохані підлітки приділяють багато уваги своєму телефону і соцмережам, бо зараз більша частина молоді зазвичай спілкується саме там. 

  Якщо підліток розпочав перші у житті серйозні стосунки, він може почати дуже пізно повертатися додому, або незвичайно багато проводити часу поза домом. На ваші питання, що він робить, відповідає дуже поверхово. Наприклад «Гуляю. Ні з ким… так, з друзями»

  Дуже сильні та різкі зміни настрою також є симптомом «любовної гарячки».  «Лайк» у соцмережі від коханого може стати для дівчини приводом весело танцювати та співати. А повідомлення, на яке немає вже кілька годин відповіді, може загнати її у роздратований песимістичний стан.

  Що робити батькам?

  Не хвилюйтеся. Перше кохання настає у всіх. Воно може бути щасливим, нещасним, але у 90% випадків закінчується тим, що молоді люди розходяться. І лише рідкі пари можуть розповідати, що вони все жття разом – зі школи чи ВИШу. Отже, імовірність того, що ваша дитина залишиться на все життя з теперішнім обранцем чи обранкою, дуже маленька. 

  Тому, якщо ви навіть дуже не в захваті від вибору дитини, просто зачекайте. Якщо ви будете казати підлітку, що він помилився, почнете шукати недоліки в його коханій чи коханому, то отримаєте тільки негативну реакцію і втратите зв'язок з дитиною.

  Щоб не так сильно переживати, можна спробувати познайомитися з парою ближче. Запросити їх разом кудись – на дачу, в гості, зробити дома вечірку, куди 100%-во, крім просто друзів прийде і перша любов. Може виявитися, що це дуже гарна людина і ви заспокоєтеся.

  Не треба ставати шпигунами і намагатися продивлятися телефон і комп’ютер дитини. Бо це похитне до вас довіру, яку так важливо зберегти у цьому віці. Просто уявіть, що би відчували ви, коли б ваш щоденник чи листування прочитали дорослі?  Якщо ви не бажаєте того самого вашій дитині, то зберігайте її право на особисте життя.

  Якщо кохання взаємне, то слід подбати про такі дорослі речі, як контрацепція. Заборонами і нудними лекціями ви не збережете цноту підлітка, якщо він вирішить її позбутися. Але запобігти небажаній вагітності та хворобам ви можете. Нагадайте дитині про безпеку та покладіть і дівчинці, і хлопцю до шухляди столу якісні контрацептиви. 

  Але не треба розповідати про анатомію. Хіба що до цього моменту ви ще не робили цього ніколи. Та зазвичай підлітки вже в років 14 повинні знати, звідки беруться малюки. Тому просто нагадайте про безпеку і, можливо, дуже ненав’язливо попросіть не квапитися у цьому питанні. Діти цінують довіру. 

  Якщо кохання нещасливе

  Якщо піднесений настрій змінився на чорну смугу, якщо дитина весь час у сльозах та не виходить з дому, це вірна ознака того, що стосунки дійшли до нещасливого фіналу. Ця трагедія дійсно відчувається дуже боляче.

  Не треба казати, що кохана чи коханий – погані, чи що все мнеться і буде ще багато любові у житті.  Хоч дорослі розуміють це, та вперше розбите серце цих слів не сприймає. Підліток, занурений у свою трагедію, почує в ваших словах тільки знецінювання його переживань. Найкраще, що ви можете зробити у цій ситуації, це придумати, як розрадити свою дитину і відволікти її від страждань.

  Добре поїхати разом у маленьку мандрівку, купити омріяний гаджет, записатися разом до спортзалу і витягувати дитину туди. За декілька днів чи тижнів рана загоється. Але в ці дні дитина повинна відчувати вашу любов і підтримку. Бо для неї це перше справжнє кохання, яке вона буде згадувати все життя.

  Автор: Наталя Блок

  Facebook Comments
  Анонс