Підготовка дитини до школи: психологічний аспект

Зміст:

  Більшість батьків вважають, що вирішальними навичками, які необхідні дітям для того, щоб успішно розпочати навчання в школі, є вміння читати, рахувати, правильно тримати ручку, добре відповідати на поставлені питання тощо. Тобто, на перше місце виносяться ті вміння та навички, що свідчать про розвиток когнітивної сфери дитини. Однак, якщо не приділяти належної уваги емоційній та соціальній готовності дитини, то це, в перспективі, значно погіршить її успішність та задоволення від відвідування школи.

  Коли дитина йде до школи – це велика зміна в її житті та в житті батьків. Батьки переживають змішані почуття – радіють тому, що дитина подорослішала та перейшла на наступну сходинку свого життя та дещо сумують чрез те, що діти стають більш незалежними.

  Що потрібно для розвитку емоційної готовності:

  • Попередньо відвідайте школу разом з дитиною та попросіть показати вам ті локації, які будуть важливими для самостійного існування вашої дитини – туалет, їдальня, роздягальня. Можливо, вам захочеться оглянути учбові аудиторії, актову залу тощо. Але пам’ятайте, що для впевненості дитина повинна бути ознайомлена з тими місцями, перебування в яких буде невід’ємною складовою процесу навчання.
  • Якщо це можливо, зустріньтеся з вчителем та підтримайте дитину в її комунікації з ним (привітання, невеличке знайомство). Не слід сприймати цю зустріч, як обов’язкову нагоду показати всі навички вашої дитини (музичні, художні, когнітивний розвиток тощо) – у вчителя ще буде нагода це оцінити. Нехай ваша дитина, за можливістю, просто розкаже про свої вподобання, хобі, про те, що її цікавить. Задайте питання про розпорядок шкільного дня.
  • Якщо це дозволено, пройдіться з дитиною в учбові аудиторії, зайдіть в клас, подивіться парти, шкільну дошку. Можливо, ви зможете зробити фото і потім будете дома показувати їх дитині, щоби нагадувати її про школу в домашній обстановці.
  • Візьміть шкільні підручники в бібліотеці та читайте протягом літніх канікул, пояснюючи дитині основи предметів, використовуючи їх в якості відправної точки для розмови. Основна мета цього – позбавити дитину страху, що вона чогось не буде знати та не буде готова до шкільного навантаження.
  • Разом відвідайте шкільні ярмарки та магазини для придбання необхідних товарів для початкової школи – форми, канцелярських засобів, коробки для ланчу тощо. Обов’язково дослухайтеся до побажань дитини, нехай сама вибирає, що їй подобається. Зробіть з цього цікаву пригоду.

  Розвиток необхідних життєвих практичних навичок:

  • Немає кращого способу прищеплювати дитині нові знання та навички, ніж читання. При підготовці до початкової школи читайте дитині різноманітні книжки, зокрема, про пригоди маленьких першачків.
  • Добре навчіть дитину розпізнавати своє власне ім’я та прізвище. Попросіть її знайти своє ім’я серед інших написаних. Перетворіть це на цікаву гру. 
  • Навчіть дитину писати своє ім’я. Попрактикуйтеся в написанні різнокольоровими олівцями, ручкою, фломастерами тощо. На цій стадії достатнім є вміння написати ім’я друкованими літерами. Ця навичка повинна добре закріпитися у дитини.
  • Вивчайте алфавіт та звуки, що позначає кожна буква. Для вдалого читання необхідно знати саме звуки, а не назви літер. Зараз є безліч навчальних ігрових матеріалів для закріплення цих навичок, а також робочих зошитів та книг. Зазвичай, дітям подобається це робити і це стає основою для подальшого оволодіння шкільною програмою.
  • Навчіть малюка, як користуватися туалетом та помити руки після візиту до вбиральні. Дитина повинна бути охайною. Звичайно, вчителі можуть допомогти у ванній кімнаті та туалеті, але постійне відволікання на кожну дитину не заохочується. Тому діти мають оволодіти цими практичними навичками для самостійного користування.
  • Поясніть важливість миття рук і навчіть малюка, як робити це правильно, використовуючи мило (слід мити обидві сторони рук, а також між пальцями). У перший рік в школі діти часто допускають багато нових помилок, дивлячись один на одного.
  • Розкажіть малюку, як правильно розмовляти з іншими дітками – дивитися в очі, запитати ім’я, представитися. Більшу частину дитячих переживань перед школою складає їх невпевненість в тому, що вони зможуть завести собі товаришів. Це стосується всіх, а особливо сором’язливих.
  • Обов’язково скажіть дитині, що потрібно розказувати вам про все, що її турбує. Діти легко засмучуються через всілякі негаразди. Тож треба вселити в них впевненість, що дорослі (в тому числі, вчителі) можуть їм допомогти, якщо не замовчувати свої проблеми.  

  Рекомендації щодо поведінки батьків:

  • Старайтеся не показувати власну занепокоєність, не плачте та не турбуйтеся, коли відправляєте дитину до школи. В неї не повинно виникати дисонансу щодо ваших слів про те, що школа – це чудове місце, де дитині буде добре, з вашими сльозами.
  • Познайомтеся з іншими батьками, потоваришуйте з ними, бо багато питань потрібно буде вирішувати спільними зусиллями. Ви проведете не один рік, так чи інакше спілкуючись з цими людьми, тому важливо їх добре знати.
  • Намагайтеся бути активними, доброзичливими та відкритими до інших батьків та вчителя; запишіться до батьківскього комітету, запропонуйте іншу допомогу вчителю, цікавтеся та долучайтеся до життя школи та однокласників вашого сина чи дочки – все це піде лише на користь вашій дитині під час її адаптації до шкільного життя.

  Автор: психолог Ярослав Драб

  Facebook Comments
  Анонс